PO MILOSEVICEVOM RECEPTU

Podgorica Jan 2, 1997

Vlada Crne Gore oduzela frekvenciju Anteni M

Medju brojnim cestitkama koje su povodom novogodisnjih praznika stigle na adresu "Antene M" primljena je i jedna cija poruka nije u znaku uobicajenih zelja za srecan rad i dobro zdravlje. Umjesto potpisa posiljaoca stoji pecat, iz kojeg citamo: Vlada Republike Crne Gore, Ministarstvo za indistriju, energetiku i rudarstvo. Sadrzaj "cestitke" unaprijed se dao naslutiti: nadlezni vladin resor saopstava jedinom nezavisnom elektronskom mediju u Crnoj Gori da "iz tehnickih razloga" ne dozvoljava sirenje cujnosti Antene M van podrucja Podgorice. Bar i Niksic nemaju slobodnih frekvencija, pise ministar Gomilanovic. Ali to nije sve. Kao usput Djukanovicev izabranik informise nezavisni Radio da on ne moze dalje raspolagati ni frekvencijom 87.6 za podrucje Podgorice. Ubrzo ce biti raspisan konkurs za njenu dodjelu i "Antena M" ce "ravnopravno sa drugim ulcesnicima" i "pod jednakim uslovima" moci da konkurise za dobijanje podgoricke frekvencije - zakljucuje ministar. U prevodu stvari izgledaju ovako: Vlada Crne Gore smatra da Antena M, nakon isteka tzv. privremene dozvole (15.decembar), vise ne postoji i kao takva, dakle nepostojeca, niti moze dobiti frekvencije za Bar i Niksic, niti polagati pravo na kanal 87.6 za Podgoricu, koji koristi vec dvije i po godine.

"Sve u svemu, nakon nicim izazvanog pozara na nasem predajniku na sam dan izbora i ometanja signala u vrijeme znacajnih informativnih emisija, ovakav potez je i ocekivan i iznenadjujuci. Ocekivan jer znamo da se medijske slobode ne osvajaju lako u prostoru u kojem novinarstvo predstavlja prije svega partijski zadatak, a redakcije funkcionisu kao partijske celije. S druge strane iznenadjeni smo jer smo u nasoj skromnosti bili ubijedjeni da nosiocima apsolutne vlasti osvojene na 'hiperdemokratskim' izborima mi ne predstavljamo dostojne i uticajne kriticare", kaze Veselin Tomovic, glavni i odgovorni urednik Antene M.

Ono sto je, takodje, zanimljivo u odgovoru Djukanovicevog ministra je upucivanje Antene M na savezno Ministarstvo za saobracaj i veze koje je nadlezno za ovu oblast, cime se, ocito, odgovornost zeli prevaliti na Federaciju kako bi u nekoj novoj ispovjesti na medjunarodnom planu, predjsednik Bulatovic, mogao da se prikaze kao "pincipijelni" zagovornik "slobodnih i nezavisnih medija" i kao "nevoljni saucesnik" medijskog mraka koji se, eto, kreira iskljucivo u Beogradu (citati iz intervjua FIGAROU).

Pomenutim odgovorom Vlade Crne Gore potvrdjene su prijetnje koje je, odmah nakon izbora, ovom Radiju uputio sekretar za informacije B.Jaredic, porucujuci "nece oni jos dugo", sto samo dokazuje kako ovakva odluka nije posljedica nikakve ishitrenosti ili samovolje pojedinog ministra, vec svjesno i planski tempirana mjera kojom vlast zabranjuje slobodnu rijec.

"Sto se konkursa pod "jednakim uslovima" tice, o kakvoj se farsi radi pokazala je prethodna licitacija na kojoj je predsjednik Komisije Predrag Bulatovic (inace predsjednik poslanickog Kluba DPS-a i predsjednik upravnog Odbora Televizije) dao gotovo sve radio i tv frekvencije BK Telkomu, medijskoj kuci paradrzavne srbijanske firme "Braca Karic". Indikativno je da te frekvencije nikada nijesu iskoristene, sto je razotkrilo prevaru koja je, pod firmom "ravnopravnog" Konkursa, napravljena - formalno je sprovedena procedura i pribavljen alibi pred zapadnim vladama, a sustinski zadrzan monopol nad frekvencijama - istice Miodrag Perovic, direktor "Montenegropublica, osnivaca Antene M i zakljucuje - Neutemeljeno je, takodje, obrazlozenje Vlade da ne postoje tehnicki uslovi za izdavanje frekvencije za Bar i Niksic. Koliko se moze vjerovati takvom obrazlozenju govori cinjenica da u slucaju paradrzavnog "Elmag" radija tehnickih smetnji nije bilo pa je ta stanica vec prekrila gotovo citavu Crnu Goru".

Ovo je, inace, drugi put da podgoricki rezim pokusava da ugasi nezavisni radio "Antena M". Prvi put uoci njenog starta, nakon dozvole za rad dobijene od tadasnje vlade Milana Panica, ovdasnji socijalisti su sve ucinili kako bi onemogucili pocetak emitovanja programa. Poslije pada Panica, Vlada Crne Gore je stavila 59.kanal koji je u Zenevi vec bio registrovan kao vlasnistvo "Montenegropublica" na javni konkurs, dodijelivsi ga potom, na pomenuti nacin, medijskoj kuci "Brace Karic". Spor je zavrsio na Sudu koji je, nakon maratonske procedure, ipak, presudio u korist nezavisnog Radija. To je, naravno, bilo dovoljno DPS-u da konsoliduje svoje redove i dok je trajao sudski proces sa Antenom oni su pokrenuli radio po svom ukusu ("Elmag"), opet pod firmom "prvi privatni", kao i prvu tv stanicu ("Palma") koju je predsjednik Bulatovic tretirao kao nezavisnu i njemu omiljenu".

"I ovi i brojni drugi dokazi, pokazuju koji je istinski odnos ovdasnje vlasti prema nezavisnim medijima. Recimo, pomenutu izjavu predsjednika DPS Bulatovica "Figarou" o njegovom principijelnom zalaganju za slobodne i nezavisne medije njegov bilten "Pobjeda" potpuno je izbacio, i to u istom broju gdje objavljuje i Bulatovicev navodni demanti "Bete" zbog "tenedenciznog" prenosenja djelova intervjua. Celnicima DPS-a ocito ne odgovara da se demokratski standardi za koje se zalazu diljem svijeta, cak i u najblizem okruzenju, primijene i u sredini gdje oni vladaju - komentarise urednik Antene Tomovic i nastavlja - Radi uljepsavanja svog izgleda pred medjunarodnim faktorima, bulatovicevci su, navodno liberalizovali problem dodjele frekvencije tako da, za razliku od diktatora Milosevica koji drzi neprikosnoveni monopol, oni ih "pod jednakim uslovima" nude svim zainteresovanim strankama. Da ironija bude veca, cak i ako vam se desi da prebrodite te "jednake uslove", ceka vas finansijska globa koja, mjesecno, iznosi od 3 do 10 hiljada maraka, sto naravno, mogu izdrzati samo "kreativni biznismeni" premijera Djukanovica".

Antena M je o odluci Vlade Crne Gore vec obavijestila sve domace i medjunarodne forume koji stite medijske i uopste ljudske slobode i prava, kao i diplomatske predstavnike zapadnih zemalja u Beogradu. Nezavisni radio B92, koji je nedavno imao slicnih problema sa koalicionim partnerom DPS iz Beograda, ponudio je Anteni svoju frekvenciju preko koje bi emitovala program.

Odlukom da ne dozvoli sirenje Antene M van Podgorice i uskaracivanjem frekvencije za glavni grad, Vlada Crne Gore je, prakticno, objavila rat nezavisnim medijima na ovom prostoru. Pokusajem da potopi malobrojna ostrvca nezavisne i slobodne misli vladajuca stranka pokazuje svoju pravo, opaku prirodu. Poput svog beogradskog pokrovitelja depeesovska vrhuska zeli da svoje sitne ustupke medjunarodnim faktorima naplati krupnim zahvatima na uniformisanju sopstvene sredine. Tome joj, na zalost, pogoduje ukupna klima u Crnoj Gori koju je tako vjesto iskreirala. Protesti Narodne sloge su pokazali da u Podgorici nema kriticne mase kao u Beogradu i Zagrebu, neophodne da se vlast ako ne zaljulja a ono bar upozori da i njena samovolja ima granica. Potresno je zvucala nedavno, upravo na Anteni M izrecena isposvjest jednog slusaoca koji, zakovan bolescu za invalidska kolica, nije mogao da dodje na protestna okupljanja Podgoricana jer nije imao ko da ga odgura. "Gdje ces tamo, znas da snimaju", bojazljivo su odbijali molbu za pomoc ljudi iz njegovog okruzenja. Pitanje ja zato, da li Podgorica ima snage da odbrani svoj radio. Od odgovora na to pitanje zavisi i zakljucak: da li ovdje uopste vrijedi zivjeti.

Zeljko Ivanovic AIM Podgorica