ISTINA JE NA NASOJ STRANI
Studenti Bogoslovskog fakulteta SPC medju demonstrantima
AIM, Beograd, 1996.
Buduci svestenici SPC solidarisu se sa svojim "svjetovnim" kolegama i ocigledno je da imaju podrsku vecine profesora
"To sto sam student Bogoslovskog fakulteta jos vise me obavezuje da se borim za istinu i pravdu. S obzirom da studentski protest nije stranacki obojen mi smo izasli da izrazimo svoje nezadovljstvo, zajedno sa kolegama sa drugih fakulteta, jer je ocigledno da nesto nije u redu u ovoj drzavi. Koliko je god bilo dilema na pocetku da li se prikljuciti protestu ili ne, toliko smo bili odlucni kada su Njegova svetost patrijarh Pavle i Sinod podrzali studentski protest. Zapravo, mi smo izasli na ulicu kada smo uvideli da "Studentski protest 96" ima vrlo odredjene i jasne ciljeve". Ovo kaze za AIM Hranislav Milenkovic, student prve godine Bogoslovskog fakulteta SPC. Slicno ili isto misljenje iznose mnoge njegove kolege. Karakteristicne su rijeci jednog od njih:
- Bila bi me sramota da posmatram iza nekog coska kako kolege sa drugih fakulteta protestuju zbog izbornih malverzacija. Ja sam gradjanin ove zemlje i imam pravo da kazem sta mislim. Ove rijeci izgovorio je jedan bogoslov na protestnom mitingu u Knez Mihailovoj ulici 24. decembra, neposredno poslije zavrsetka govora, sa improvizovane bine, dekana Bogoslovskog fakulteta, dr Dimitrija Kalezica. Tog kriticnog dana, kada je na Terazijama odrzan kontramiting vladajuce stranke, buduci svestenici SPC su masovno dosli ne samo da cuju svog dekana nego da veliki broj od njih ucestvuje u studentskom protestu, kao sto su to cinili i prethodnih sedmica. Ohrabrenje za masovniji izlazak dao im je blagoslov Njegove svetosti patrijarha sprskog, gospodina Pavla, koji je u pismenoj formi porucio pripadnicima opozicione koalicije "Zajedno" da se upravo ugledaju na studente Beogradskog univerziteta i nastave da se ponasaju kako im dolikuje. Patrijarh se oglasio zbog bojazni da bi moglo da dodje do fizickih sukoba pripadnika dviju razlicitih politickih struja. Drzavni mediji su prenijeli najveci dio te poruke, ali su izostavili onaj u kome kaze da ce licno stati na stranu "naroda prema kome bi se primenila sila".
Ujedno, tog kriticnog dana prvi put se studentskim demonstrantima obratio dekan Bogoslovoskog fakulteta, koji je ukazao na ozbiljnost situacije insistirajuci na "uzdrzanosti i pribranosti" i "da zracimo iz sebe mir, savjesnost i odgovornost" te zamolio studente da svoje nezadovoljtsvo izrazavaju na miran nacin kao i do tada. To je bilo prvo obracanje dekana Bogoslovskog fakulteta studentima i dovodi se u vezu sa patrijarhovim blagoslovom, a ponajvise sa isuvise naelektrisanom situacijim, koja je tog dana lako mogla da izmakne kontroli. Do toga nije doslo, prije svega, zahvaljujuci dobro razradjenoj, trajnijoj strategiji predvodnika "Studentskog protesta 96", koji vjeruju da se jedino mirnim setnjama i protestnim okupljanjima moze postici pravi cilj. Istovremeno, lideri koalicije "Zajedno" drzali su dizgine u rukama i pokazalo se da medju svojim pristalicama itekako imaju autoriteta. Iako su zestoko isprovocirani nisu odgovarali istom mjerom.
Na pitanje da li se plasi citirani student, koga je potpisani novinar u guzvi zaboravio da pita za ime, odgovorio je kratko: "Komunisti su opasni, ali mi smo jaci. Istina je na nasoj strani".
Dekanat, kao ni Naucno-nastavno vijece Bogoslovskog fakulteta, nisu zauzeli zvanicni stav o tome da li prekidati nastavu, ili ne? Jedan od razloga je, kako za AIM kaze sekretar Petar Cerovic, to sto se Bogoslovski fakultet jos uvijek ne nalazi u okviru Beogradskog univerziteta iz koga je iskljucen
- godine, kada i drugi teoloski fakulteti i srednje vjerske skole. U Hrvatskoj je tamosnji Teoloski fakultet, na primjer, prije nekoliko godina postao sastavni dio Sveucilista, dok se u Beogradu vec nekoliko godina vode pregovori sa predstavnicima Rektorata i drugih nadleznih institucija, ali za sada nema odredjenijih nagovjestaja da ce od toga nesto i biti.
Gospodin Cerovic tvrdi da neki profesori drze predavanja, drugi ne. Isto tako, neki studenti dolaze na predavanja, drugi ne. Drugim rijecima; svakome je prepusteno na volju da se ponasa shodno svom odnosu prema aktuelnim zbivanjima. Na pitanje da li ce studenti, koji ucestvuju u protestima, snositi odredjene konsekvence zbog nedolaska na predavanja izricito odgovara da niko zbog toga nece snositi nikakve posljedice. Podsjecanja radi; bogoslovi nisu ucestvovali na studentskim demosntracijama 1992.godine, sigurno i zbog toga sto mnogima nije bilo jasno sta se krije iza protesta, a i okolnosti su bili drugacije. Postojala je bojazan, po rijecima upucenijih, da se sve to pripise Srpskoj pravoslavnoj crkvi, ciji je fakultet, te da se to okarakterise kao "direktno mijesanje u stvari politike". Ovoga puta vrh SPC ima odredjeniji odnos, posebno prema studentskom protestu, vjerovatno i zbog toga sto aktuelne vlasti nisu ispunile skoro nijedno obecanje SPC, dato na pocetku drustvenih promjena na prostorima bivse Jugoslavije.
Kako na ucesce bogoslova gledaju u Inicijativnom odboru "Studentskog protesta 96" ? Clan ovog odbora, Mirjana Milosevic, koja insistira da se ne oslovljavaju sa "Mira" zbog mogucih asocijacija zna se na koga, kaze da studenti Bogoslovskog teoloskog fakulteta dolaze redovno na mirne setnje, ali ni sama ne zna u kom broju. I ona navodi cinjenicu da ovaj fakultet, bez ikakvih konkretnih razloga, nije u sastavu Beogradskog univerziteta i da je to sigurno razlog sto njegovi studenti nisu javno angazovani u po menutom Odboru. U svakom slucaju, organizatorima protesta itekako prija sto sa njima mirno setaju ulicama Beograda i buduci svestenici.
U Rektoratu Beogradskog univerziteta nismo mogli dobiti izjavu nikoga od zvanicnih lica da li ce ucestvovanje bogoslova na demonstracijama imati za posljedicu dugorocnije odlaganje pregovora predstavnika SPC sa univerziteteskim vlastima i drugim institucijama o povratku Bogoslovskog fakulteta u okrilje Univerziteta. Po jednom nezvanicnom misljenju "nije vreme da se o tome u ovoj situaciji uopste razgovara i pise".
Bez obzira na takvo misljenje, bogoslovi se ne "osecaju studentima drugog reda" zbog toga sto im zvanicne vlasti ne daju beneficije koje imaju njihove kolege sa drugih fakulteta - od socijalnog osiguranja do markice za prevoz.
(AIM) Ejub Stitkovac