SRBIJA OPET NA NASLOVNIM STRANAMA

Ljubljana Dec 23, 1996

Slovenacki mediji o dogadjanjima u Srbiji

Dogadjanja u Saveznoj republici Jugoslaviji vec nekoliko godina nisu vise u zizi interesovanja slovenackih medija. Ne toliko zbog toga jer ljude zbivanja u SRJ ne bi interesovala nego najvise zbog uredjivackih politika slovenackih medija koje su na sve moguce nacine dugo vremena pokusavale da minorizuju interesovanje za nekadasnju metropolu i njenu okolinu. Ali poslednja zbivanja u Srbiji preokrenula su tu praksu. Demonstracije studenata i opozicije opet su vratile Srbiju na naslovne strane i na pocetak svih vesti u elektronskim medijima.

O izborima, o njihovom falsifikovanju u nekim sredinama, o demonstracijama, o reakcijama vlasti i svim ostalim popratnim zbivanjima izvestavaju svi slovenacki mediji i to prilicno opsirno. Cesto se prave kompilacije izvestaja pojedinacnih dopisnika i svetskih agencija o zbivanjima u Beogradu, Novom Sadu, Nisu, Kragujevcu...Verovatno je prosecni Slovenac bolje obavesten o tome sta se svakodnevno dogadja u Srbiji od prosecnog Srbina. Zanimljivo je da se u izvestavanje o tome veoma aktivno ukljucila i nacionalna televizija, koja je inace tradicionalno nenaklonjena opsirnijem izvestavanju iz SRJ. Televizija i radio imaju u Beogradu zajednickog dopisnika koji se ,mnogo vise cuje na radiu nego na televiziji, osim ovih poslednjih mesec dana, kada i televizija svakodnevno javlja o glavnim dogadjajima u Srbiji.

Iako se najvise izvestava i veoma malo komentarise, novinarska pera slovenackih medija, pa makar medju redovima ili samo u tonu, jasno iskazuju vise simpatija prema opoziciji i pre svega prema studentima i mnogo manje prema vlastima. Tu nema nikakve euforije u podrski opozicije nego samo princip da je treba priznati izbornu pobedu onome koji ju je i osvojio, pa bilo ko bio.

Prevladjuje misljenje da i smena vlasti Srbiji ne moze doneti nista mnogo bolje jer i druga strana nije mnogo bolja od ove sadasnje. Slovenci pamte pre svega veliku slogu i pozicije kao i opozicije oko nacionalnog pitanja koje je u nekim sredinama bivse Jugoslavije dovelo do rata. Ako recimo citiramo deo komentara Jase Zlobca, nekadasnjeg studentskog vodje u nemirima 1968.godine, a danas slovenackoh ambasadora u Luxenburgu, koji ima stalnu rubriku u nedeljniku Mladina, mozemo iz njega razabrati prevladjavajuce misljenje o srbskim zbivanjima: "Eto nas tamo. To je bila moja misao kada sam na televiziji gledao beogradske demonstracije i lutku sa Milosevicevim likom u zatvorenickoj pidzami. Zoran Djindjic, maltene moj prijatelj iz studentskih dana, nekadasnji levicar, a sada zadrti srbski nacionalista, vice protiv Milosevica i obecava mu sve najgore. Uz njega isto tako urlice Vuk Draskovic danasnji tako reci mirovnjak. Isti onaj Draskovic koji je sa svojim romanom Noz prvi podpalio nacionalisticku mrznju Srba prema Muslimanima. Gledao sam zajapurena lica i setio se nekog drugog govornika koji je jos uzbudjenijoj masi usred Beograda obecao da ce zatvoriti Azema Vlasija. I posle toga ga je zaisto bacio u haps. Radi se naravno o Slobodanu Milosevicu.." Dalje Zlobec razvija misao da su ljudi izasli tako masovno na ulice zbog toga jer nemaju nista vise da izgube. Idu na sve ili nista i ne plase se ni pendreka ni tenkova, nastavlja Zlobec: "I to se ovih dana dogadja u Beogradu. Milosevic si je u svojoj naduvenosti sam stavio omcu oko vrata. Ali se grdno varaju svi oni koji misle da srecan kraj vec kuca na vrata. Srbe tek ceka Via dolorosa./.../ Najgore tek dolazi. Kao sto je rekao Cicero: Pobeda u gradjanskim ratovima je uvek bezobrazna. I sa tim imaju Srbi bogato iskustvo." Ili kako zavrsavaju svoj clanak Svetlana Vasovic i Igor Mekina, novinarski bracni par i dobri poznavaoci prilika u Srbiji : "Sve to je za Milosevica pocetak kraja. U neku ruku bilo bi i pravedno tako; Milosevica bi tako skinuo onaj isti val koji ga je pre devet godina sa "dogadjanjem naroda" i doveo na povrsinu."

Tako mediji, dok zvanicna politika cuti. Na skorasnjoj konferenciji za stampu predsednika Kucana pred njegovom posetom Rimu, dopisnik agencije Beta pitao ga je komentarise posleizborne dogadjaje u Srbiji. Predsednik Kucan je odgovorio kratko: "Ne zelim da ih komentarisem, jer se radi o unutrasnjem pitanju Srbije i Jugoslavije!" Janja Klasinc, AIM