LIDERI OPOZICIJE IPAK NA SUDU

Podgorica Dec 20, 1996

CILJ - DOTUCI OPOZICIONE OSTATKE

PN: Sa izvjesnim zakasnjenjem vodeca trojka DPS i drzave Crne Gore ostvarila je prijetnju izrecenu tokom predizborne kampanje, a potvrdjenu dan nakon saopstavanja izbornih rezultata. Momir Bulatovic, Svetozar Marovic i Milo Djukanovic podnijeli su tuzbe protiv lidera opozicione koalicije Narodna sloga, dr Novaka Kilibarde i Slavka Perovica, "zbog povrede casti i ugleda". Vlast, izgleda, hoce da dotuce izbornim rezultatima grogiranu opoziciju i da, istovremeno, eliminise dva jedina ozbiljna takmaca kandidatu DPS na predstojecim izborima za predsjednika Republike

text:

Javnost je vec pocela polako da zaboravlja cvrsto obecanje Predsjednika Republike Momira Bulatovica, izreceno vise puta tokom predizborne kampanje, a definitivno potvrdjeno dan nakon objavljivanja izbornih rezultata o tome kako "oni sto su nam tokom kampanje skandirali 'lopovi', mogu vec da angazuju advokate i pocnu pripremu odbrane". Predsjednik je tuzbu nagovijestio za prve dane nakon izbora, ali je ona uslijedila mjesec i po kasnije. I to u momentu kad su neki dogadjaji na domacoj politickoj sceni i u okruzenju vjerovatnijim cinili zaborav nego aktiviranje obecane sudanije.

Ipak, drzavna glasila objavila su u utorak da su Momir Bulatovic i Svetozar Marovic podnijeli tuzbu Osnovnom sudu u Niksicu protiv dr Novaka Kilibarde "zbog povrede gradjanske casti i ugleda". "Pojacana" premijerom Djukanovicem, zbog istoga grijeha, pred Osnovnim sudom na Cetinju nasla se njihova tuzba protiv Slavka Perovica. Vijest je izborila naslovnice vecine dnevnika u crnogorsko-srpskoj federaciji, tik uz vijesti sa protesta opozicije i studenata sirom Srbije i onih o izboru Kofi Anana za novog Genseka UN.

Analiticarima ovdasnjih politickih kretanja taj se potez crnogorske rukovodece trojke ucinio poprilicno neocekivanim i ne previse mudrim. Ponajvise zato sto je ucinjen u momentu kada je medjunarodna javnost, a pogotovu centri politicke moci, trebalo da definitivno "diferencira" podgoricke "dobre momke" od "diktatora sa Dedinja". Sudski procesi liderima opozicije, osobito kad se u ulozi tuzilaca nadju nosioci kljucnih drzavnih funkcija, nigdje u demokratskom svijetu ne mogu biti blagonaklono primljeni. Stoga je, kao i iza mnogih dosadasnjih, iza posljednjeg poteza crnogorskih celnika ostao poveliki upitnik. Tim prije sto Bulatovic, Marovic i Djukanovic nicim nijesu nagovijestili razloge zbog kojih su se bas sada odlucili da na sudu traze zadovoljenje za uvrede koje su im lideri opozicije jesenas uputili. Izjava njihovoga zajednickoga advokata, Branislava Lutovca iz Podgorice, vise je konfekcijska, nego sto sadrzi trag o rezonu tuzilaca.

"Kilibarda i Perovic su veoma licno i porodicno vrijedjali i omalovazavali na javnim politickim skupovima tu trojicu najvisih crnogorskih funkcionera, zbog cega oni kao gradjani u parnicnom postupku traze novcanu nadoknadu, zbog povrede njihovog gradjanskog ugleda i casti" - rekao je advokat Lutovac. U advokatskim krugovima on je, inace, poznat kao covjek koji je naslijedio "posao" aktuelnog ministra unutrasnjih poslova, a bivseg ministra pravde, Filipa Vujanovica, koji je prije ulaska u Vladu Crne Gore u nekoliko procesa bio advokat predsjednika Bulatovica. Lutovac je naglasio da je cilj tuzbe "moralna satisfakcija, a ne materijalna korist", jer ce, ukoliko sud usvoji tuzbeni zahtjev, dosudjeni iznos biti uplacen u humanitarne svrhe.

Optuzeni Kilibarda i Perovic, medjutim, tvrde da je cilj predstojeceg sudjenja nesto mnogo manje uzviseno - zastrasivanje naroda. Pogotovo onih gradjana koji su na mitinzima opozicije zvizdali DPS-u i nazivali lopovima celnike vladajuce partije. "Te tuzbe su uzdignuti prst tih trojice mocnika prema sto sezdeset hiljada gradjana Crne Gore, koji su se usudili da na trgovima crnogorskih gradova slozno skandiraju da su oni lopovi, prevaranti, olos, mafijasi, saveznici srpskog diktatora Milosevica" - uobicajeno ostro prokomentarisao je vijest da ga ocekuje sudjenje predsjednik LSCG Slavko Perovic.

Dr Novak Kilibarda ustvrdio je da je tuzba "smijesna za svakoga ko je citao barem politicki bukvar". "Smijesna je i bijedna zato sto se u predizbornoj retorici nijesmo doticali gradjanskih profila tuzilaca, nego smo govorili o lopovskom i mafijaskom rezimu" - pojasnio je predsjednik Narodne stranke. Tokom tekuce skupstinske rasprave on je nagovijestio protivtuzbu, "s obzirom na to da je predsjednik crnogorskog parlamenta Marovic, u toku izborne kampanje, mene nazvao frustriranom osobom koja vrslja po crnogorskim gradovima".

Dr Kilibardi bice to vec drugo sudjenje sa Predsjednikom Bulatovicem u posljednjih nekoliko godina. U proljece 92. uloge su bile promijenjene. Predsjednik Narodne stranke tuzio je sefa drzave zbog izjave da se tajno sastaje sa liderom liberala Slavkom Perovicem. Tada je Bulatovicevu izjavu dr Kilibarda dozivio kao poiticki stetnu i presavio tabak. Sud je presudio u korist Predsjednika Republike, a Perovic i Kilibarda su, evo, cetiri godine kasnije usli u politicki savez protiv vladajuce DPS.

Iako je prije cetiri godine izgubio parnicu, od te sudanije bi dr Kilibarda sada mogao imati koristi. Jer, obrazlozenje za presudu u korist Momira Bulatovica bilo je osnovano na stavu suda da je politicka borba slobodna. Valjda se tu nista nije promijenilo do danasnjih dana, rezonuje sada optuzeni celnik Narodne sloge.

Pravnici su vec odavno dali svoju verziju razloga koji su tuzioce motivisali da pokrenu gradjansku parnicu, umjesto da vodje opozicije tuze po clanu 82. KZ RCG. koji regulise krivicna djela protiv ugleda republike Crne Gore. Taj clan propisuje da se "nece kazniti onaj ko se uvredljivo izrazi u naucnom, umjetnickom ili knjizevnom djelu, u vrsenju sluzbene duznosti, u odbrani nekog prava ili pri zastiti opravdanih interesa, ako iz nacina izrazavanja proizlazi da to nije ucinio u namjeri omalovazavanja, ili ako dokaze istinitost svog tvrdjenja ili da je imao osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga sto je iznosio ili pronosio". Dakle, krivicna prijava podrazumijevala bi dokazni postupak, a ta bi situacija mogla izroditi niz neprijatnosti po tuzioce.

Gradjanska parnica, reklo bi se, nije motivisana, ili barem ne prevashodno, izbjegavanjem izvodjenja dokaza. Malo je vjerovatno da Bulatovicu, Marovicu i Djukanovicu, Perovic i Kilibarda odgovaraju kao stanovnici podgorickog zatvora. Istorija uci da je boravak u zatvoru cesto znao postati krucijalan politicki kapital. Vlast od svojih oponenata ne zeli da stvori heroje, vec ih hoce ponizene i smijesne pred narodom. Nakon ubjedljive izborne pobjede, aktuelna vlast procijenila je da ima priliku za potpun obracun sa Narodnom slogom, jedinom politickom grupacijom koja moze ugroziti vladavinu DPS. Osuda lidera koalicije dobila bi (dobice?) medijski odjek koji ce znaciti kraj politickih karijera Slavka Perovica i Novaka Kilibarde. Dobra priprema za to, uostalom, vec je napravljena u TV izvjestajima sa mitinga podrske Narodne sloge protestima u Srbiji. Uz to, enormni novcani iznosi koje su crnogorski sudovi vec izrekli u nekoliko slucajeva kao odstetu za tzv "dusevne bolove", dokusurili bi ionako finansijski nemocnu opoziciju.

Konacno, u Crnoj Gori neredne godine su izbori za predsjednika Republike. Jedini ozbiljni protivnici kandidatu DPS mogu biti Perovic i Kilibarda. Pogototvo u slucaju da samo jedan udje u trku za funkciju sefa drzave. Sudska blamaza eliminisala bi lidere Narodne sloge i iz te kombinacije, sirom otvarajuci vrata Bulatovicu da jos jednom osvoji predsjednicku fotelju. Sudjenje koje predstoji nosi, dakle, sobom mnogo vise od prvorazredne medijske atrakcije, kako je uglavnom dozivljeno netom nakon obnarodovanja podnesenih tuzbi. Sa sudovima nezavisnim koliko su to crnogorski, vlast moze da pravi veoma sigurne kalkulacije.

Darko SUKOVIC (AIM Podgorica)