GRIJANJE U SARAJEVU

Sarajevo Dec 13, 1996

TOPLO - HLADNO

AIM, SARAJEVO, 13.12.1996.

Sarajlije iz onih boljih vremena pamte "par-nepar", odnosno voznju svaki drugi dan prema posljednjem broju registarske tablice. U ratu su zaboravili na blagodeti mira, pa im voznja automobilom nije padala napamet. Bilo je precih stvari, a da bi se prezivjele cetiri hladne zime, posjeceno je svo drvece na okolnim padinama, a nisu postedjeni ni parkovi. U jednom trenutku vreca drva (jelovine) iznosila je 30 DEM. Onda se neko dosjetio da se moze obicnim crijevom za vodu "prikaciti" na gasnu instalaciju kod komsije. I tako je grad ispresjecan uzduz i popreko uglavnom improvizovanom gasnom mrezom.

"Radost" nije dugo trajala - prve poratne zime, u najboljem slucaju gasa ima svaki drugi dan. Eksplozija nezadovoljstva uzdrmala je ne samo promrzle Sarajlije, najgore je sa hladnim vrticima, obdanistima i skolama, nego je u jednom trenutku prijetila i ozbiljnim konfliktima. Zavrsilo se pismima, sto je manir ovdasnjih politicara, od kojih nikome nista toplije nije.

Sta se zapravo desava ovih dana u Sarajevu. Portparol Ureda visokog predstavnika medjunarodne zajednice Kol Marfi decidno je rekao da nema razloga za nedostatak elektricne enrgije, grijanja i pogotovo gasa! Karl Bilt je bio jos odredjeniji, adresirajuci stvari na pravu adresu, rijecima da je jedno sjediti u toplom kabinetu, a drugo zivjeti u hladnom stanu. Hasan Muratovic, predsjednik Vlade, nasao se najpogodjeniji ovim izjavama pa je pozurio - zaboravljajuci da su prije pocetka zime tvrdili da je plin placen i da se nece ni pod koju cijenu dogoditi da se ovaj energent koristi u politicke svrhe kao sto se manje-vise cinilo u ratu - da opise Biltu i Marfiju kako je i njemu hladno i kako oni nisu nista krivi. Tu su se mnoge Sarajlije sjetile onih standardnih objasnjenja da su "cetnici zavrnuli ventile", ali i rijeci jednog poslanika iz Kladnja na pres-konferenciji SDA, da je Kladanj imao herojsku ulogu, ali i dodatnu specificnu odgovornost: "Kad god predsjednik Alija Izetbegovic kaze odvrni, mi odvrni, kad kaze zavrni, mi zavrnemo". Radilo se o gasnim ventilima!?

Izgleda da igre s gasom nemaju ni danas granica. Sarajevski "Energoinvest" tvrdi da novosadski "NIS" isporucuje manje kolicine od dogovorenih s ruskim "Gas exportom", pominju se i troskovi transporta kroz Madjarsku i Jugoslaviju, a posebno potrosaci u Republici Srpskoj, te oni u Zenici i Visokom, koji uzimaju koliko im treba, a da nista ne placaju. Tako na kraju gasovoda - Sarajevu ostaje najtanji "curak", odnosno "par-nepar", dan imas - dan nemas. A kad nemas onda ti je jos hladnije od silnih objasnjenja, tipa da je ratni dug za gas tezak 105 miliona dolara! Ne grije ni saopstenje da su za potrebe Sarajeva narucene znatno vece kolicine prirodnog gasa iz Rusije, odnosno da je od ukupno 75 miliona kubika za decembar, 48 miliona za Sarajevo.

Vlada Kantona, kako saznaje novinar AIM-a, trenutno "iznalazi" 12 miliona maraka koliko kostaju narucene kolicine gasa, mazuta i nafte za pomenuti mjesec. Kako ce novac iznaci narod, ostaje da se vidi. Borcima, imaocima deviznih knjizica (kojima im je placen ratni staz i koji ne mogu koristiti te pare) se obecava mogucnost mjesecnog placanja rezija u visini od 50 DEM. Posto vecina korisnika nema potrebno brojilo (plinski set sa satom) predvidjeno je akontativno placanje - mjesecno - 60 DEM. Poredjenja radi, trenutno u Sarajevu metar drva sa prevozom staje 70 DEM, tona uglja 160 DEM (postoji mogucnost kreditiranja preko firmi - ko radi - kao i za penzionere posredstvom PIOBiH). Ukoliko imate novca (deviza) i zelite da se grijete na struju, prethodno morate sklopiti ugovor sa "Elektroprivredom" i platiti predujam u visini od 100 do 130 DEM za jedan mjesec. U protivnom, ukoliko ukljucite TA pec i potrosite vise od dozvoljene dnevne potrosnje (sest kilovata), bicete iskljuceni. A to onda znaci novi izdatak za ponovno ukljucenje.

Sve u svemu, Sarajlije ce se i prve poratne zime slabo ugrijati. Ko odvrce i zavrce, odavno im je jasno.

MERIMA BABIC