CRNOGORSKA VLAST I DOGA\AJI U SRBIJI

Podgorica Dec 8, 1996

Pranje ruku

PN: Pozicija DPS-a prili~no se komplikuje doga|anjima u Srbiji: mogu}e je da bi slabljenje srpskog Predsjednika u~vrstilo crnogorsko rukovodstvo, ali je, tako|e, sasvim realno da eventualni Milo{evi}ev slom naprosto bri{e sa vlasti njegove dosljedne saveznike u Crnoj Gori. Zbog te nepredvidive klackalice crnogorska vlast se opredijelila za taktiku opreznih izjava - dozirano informisanje svojih gra|ana i pa`ljivo i{~ekivanje raspleta u Beogradu

TEKST:

Trebalo je da pro|e deset dana od velikih protesta u Beogradu i drugim gradovima Srbije, da bi crnogorska televizija kona~no udostojila gledaoce informacije o doga|anjima koji estoko potresaju bratsku republiku. U subotu, 29. novembra, ba{ za "prazni~ne" dane, TV Crne Gore je prvi put emitovala detaljne izvje{taje CNN-a, propra}ene komentarima doma}ih nezavisnih agencija o demonstracijama i studentskim protestima u Beogradu. Sliku demonstranata koji sa policijom "komuniciraju" cvije}em, nenadano su vidjeli gra|ani Crne Gore. Ona se posve razlikovala od dotada{njih tendencioznih Tanjugovih informacija, u kojima su demonstranti prikazivani kao nasilni~ka, teroristi~ka rulja koja "eli silom sru{iti demokratsku, od naroda, izabranu vlast u Srbiji".

Samo koji dan ranije, nastojanja crnogorske opozicije da natjera ~elnike DPS-a na izja{njavanje o zbivanjima u Srbiji, li~ila su na sizifovski posao. "Crnogorska vlast je jedini saveznik Milo{evi}evog reima. Pozivamo Momira Bulatovi}a da se kona~no izjasni da li Demokratska partija socijalista podrava demokratiju na trgovima Srbije ili se, jedina u svijetu, svrstala pod skute Milo{evi}evog diktatorskog ki{obrana", grmjeli su lideri Narodne sloge na mitinzima podr{ke srpskoj opoziciji.

Prve reakcije ~elnika Demokratske partije socijalista nijesu nikoga pretjerano iznenadile - crnogorskoj opoziciji je na mitingu ispred zgrade crnogorskog parlamenta ukinuta struja, a okupljanje pristalica Narodne sloge je, uobi~ajenom metodom cenzorskih makaza, karikaturalno predstavljeno na dravnoj televiziji. Na konferenciji za novinare, odranoj dan poslije opozicionog mitinga, liderima Narodne sloge, Slavku Perovi}u i Novaku Kilibardi, ponovo je zaprije}eno sudsko - policijskim progonom. O doga|ajima u Srbiji nije utro{ena ni jedna rije~, kao da je rije~ o nekoj egzoti~noj zemlji.

Tih dana crnogorska vlast imala je razloga za pritajeno zadovoljstvo: gubitak vlasti u ve}im srpskim gradovima zna~io je i osjetno slabljenje mo}i srpskog Predsjednika, odnosno ja~anje pozicija crnogorske vlasti u sopstvenom ataru. Izvori bliski vrhu DPS-a govore, ~ak, da se, nakon objavljivanja nezvani~nih rezultata drugog kruga lokalnih izbora, u zgradi Vlade Crne Gore veselo nazdravljalo "suverenoj DPS u SRJ".

No, doga|aji u Beogradu po~eli su da poprimaju obrise narodnog bunta. Iako u po~etku nije bilo zvani~nih informacija u dravnim medijima, o~ito su u vrhu Demokratske partije socijalista podrobno informisani da se situacija u Srbiji komplikuje i da se ne}e sti{ati ba{ za dva-tri dana, kako su policijski izvori prvobitno ocjenjivali. Da sve bude tee, Stejt dipartment, kao i druge vlade na Zapadu po~ele su sa bespo{tednom kritikom odluke SPS-a o poni{tavanju izbora. ^ak su se i uspavani crnogorski studenti po~eli lagano buditi: bezrezervnu podr{ku beogradskim kolegama uputili su prvo studenti Filozofskog fakulteta iz Nik{i}a, a potom i studenti Prirodno-matemati~kog i ostalih tehni~kih fakulteta u Podgorici.

Ono {to je potom uslijedilo bilo je prakti~no iznu|eno: kona~no se o doga|ajima u Srbiji oglasio neko iz vrha Demokratske partije socijalista. Teak zadatak na sebe je preuzeo Svetozar Marovi}, predsjednik crnogorskog parlamenta i, {to je za ovu priliku bitnije, potpredsjednik Demokratske partije socijalista. "Vjerujem da }e se u Srbiji na}i demokratsko rje{enje za prevazilaenje trenutne situacije i da }e ono {to je bila narodna volja - bez ikakvih administrativnih intervencija - biti temelj lokalne, republi~ke i savezne vlasti", istakao je Marovi}, aludiraju}i na u~e{}e "nezavisnih" sudova u Srbiji u poni{tavanju izbornih rezultata.

Drugi dio Marovi}eve izjave svjedo~i o nelagodnosti pozicije DPS-a i elji da se distanciraju od srpskih socijalista, ~ija je vladavina temeljno uzdrmana. "Mi u Crnoj Gori vjerujemo u po{tene i demokratske izbore i vjerujemo da samo takva vlast ima pravo da legitimno vodi op{tinu, republiku i Federaciju", pourio je Marovi} da do~ara blagodeti crnogorske demokratije.

Dr Milan Popovi}, profesor Pravnog fakulteta u Podgorici -jedan od malobrojnih univerzitetskih profesora koji je od po~etka podrao zahtjeve srpskih studenata i profesora i gra|anske opozicije - smatra da je sada evidentnaelja crnogorskih ~elnika da se ograde od Milo{evi}evog Suda."Ne moe se pore}i da se crnogorska vlast nije trudila, da se i sada ne trudi, da makar izgleda demokratskije, druk~ije od Milo{vi}evog reima", ka`e dr Popovi}, napominju}i da je i posljednja izjava Svetozara Marovi}a usmjerena u tom pravcu.

Pitanje je - a to neosporno brine i vo|e Demokratske partije socijalista - da li bi eventualni Milo{evi}ev slom, logikom spojenih sudova, dramati~no ugrozio pozicije njegovih politi~kih saveznika u Crnoj Gori? "^ak i pod pretpostavkom da je nastojanje crnogorske vlasti da se distancira od Milo{evi}a zaista najiskrenije, u {ta ja sumnjam, ne moe se pore}i ~injenica - da je crnogorska vlast glavni sau~esnik reima Slobodana Milo{evi}a u izvr{enju magnum krimena, velikog zlo~ina na Balkanu poslije hladnog rata. Ukoliko je kod njih ta namjera da budu drugachiji bila zaista iskrena - onda se, eventualno, mo`e govoriti o nekoj vrsti tragi~ne dimenzije crnogorske vlasti", zaklju~uje dr Popovi}.

Neugodno i{~ekivanje, uz dozu pritajenog straha, predstoji ~elnicima Demokratske partije socijalista. Mar{iraju}i dosljedno svih ovih godina za Milo{evi}em, vezali su sopstvenu sudbinu sa politi~kom budu}no{}u srpskog voda. Crnogorski socijalisti bi sada, kad bi kako moglo, istovremeno podrali zatjeve srpske opozicije, ali i opstanak Milo{evi}evog re`ima. Ako taj podvig izvedu, ako uspiju oprati ruke, zaista se treba diviti njihovoj politi~koj vje{tini.

Dra{ko \URANOVI] (AIM, Podgorica)