KRVNA OSVETA I DALJE UBIJA

Tirana Nov 30, 1996

AIM Junior Tirana

Posle gotovo 20-godisnjeg mirovanja, fenomen krvne osvete ponovo se pojavljuje u zivotu Albanaca. Ova tragedija koja potice iz dubina srednjovekovlja, imala je veoma potresan bilans. Na stotine ubijenih i na hiljade zatocenih po zatocenickim kulama, bio je krvavi rezultat ovakve vrste zlocina, koji za osnovu imaju pragrafe krvnog koda kanona Leke Dugadjinija, nepisanog Zakona, ali koji se rigorozno primenjuje bez obzira na povremene intervencije kompetentnih organa, u cilju njegovog koliko toliko ublazavanja. Na osnovu ovog koda stoji potresni postulat: "Krv se pere krvlju". Ovaj ritual najavljene smrti,nasao je primenu ne samo na severu Albanije, vec je rasprostranjen i u ostalim regionima, do sada nedodirnutim ovim fenomenom. Stari dugovi se izvlacce iz plesnjavih stogodisnjih "arhiva" , da bi se konvertovali u ugasene ljudske zzivote, gde jedan od dalekih naslednika osvecuje svog pradedu, pre nego sto ce se roditi deda ovog praunuka. I tek posto sin napuni 18 godina, pocinje da prati svog druga iz detinjstva, da bi ga ubio i kako bi osvetio svog dalekog pretka, kome je zaboravljen i grob, samo zbog jednostavne cinjenice sto on stoji negde na dalekom raskrscu stabla njegovog plemena.

"Takav je slucaj jednog mladic u Ljezu, prvoj stanici ka severu, oko 50 kilometara od glavnog grada, koji osecajuci neku vrstu prezira sredine, koja ga je potsecala na ubijenog dedu pre rata, primoran da ubije njegovog krvnika i da se sam prijavi policijskim organima, izjavljujuci da ga je "ubio samo zbog omalovazavanja njegovih vrsnjaka, neznajuci kakve ce posledice imati kasnije".

Zrtve ovog fenomena se broje na stotine. Ipak, jos je tezi zivot oko 30 hiljada zatocenih u cetiri zida, gde je svaki izlazak iz zatocenistva jednak sigurnoj smrti, koja ga vreba u svakom njegovom pokretu.

"Mark sa njegovom bracom zatvoren je u kuli njegovih predaka, koja je odavno napustena. Vec pet godina porodica od

20 clanova se prilagodila ovom nacinu zivota. Razlog ovog zatocenistva je njihov otac, koji je pre 50 godina ubio komsiju zbog jedne ograde. Posto su se bili pomirili, oni su ziveli u harmoniji, cak su stvarali i porodicne veze, sve do pre pet godina. Medjutim, u to vreme, njihov komsija, pod uticajem zova krvi, javlja ovome da se zatvori jer on mora da se osveti. Niti prijateljstvo, niti mnogi prijatelji nisu mogli da utici na njegovu odluku. Sada samo zene i mala deca imaju pravo da izadju, dok su ona starija deca primorana da obustave skolovanje, a vec je dugo vremena kako je njihovu zemlju prekrilo trnje, posto zene nisu u stanju da je obradjuju". Bolna istorija ove zatocene porodice je samo jedna sekvenca zatocenistva medju stotinama zatocenih porodica po citavoj Albaniji.

Medjutim ubistva zbog krvne osvete, posto su imali veliki uspon izmedju 1990 -1992., u ovoj godini su imala osetan pad, pad koji je diktiran i veoma ostrim merama preduzetim od strane zvanicnika. Binom Kanon- Zakon, cini se da je prevagnuo u prilog ovom poslednjem, sto se vidi i u zaustavljanju i kaznjavanju velikog broja ljudi koji su se nalazili u bekstvu i koji su bili vec nekoliko godina trazeni. Ljudi, koji su vrsili zocine, prelazili su da zive u planinama, posto su se plasili da ce, iako se budu predali policiji, ostecena porodica traziti da ubije nekog drugog iz njegove porodice, kako bi se osvetila. Tako, po njiima, ne samo sto bi trunuli u zatvoru, vec i njihovo zatvarnje ne bi zaustavilo osvetnicku ruku, koja bi kaznila nekog drugog, njegovog bliznjeg. Tako bi njihov boravak van zatvora sluzio i kao zastita porodice od bilo kakvog pokusaja krvne osvete. To se vidi iz jednog pisma koje su dve osobe posle izvrsenog zlocina u Mirditi, poslali stampi.

U tom pismu, koje je sadrzalo kajanje i bol zbog izvrsenog zlocina, izreceno je da u slucaju dobijanja garancija od drzave da se nece dirati njihove porodice od potencijalnih osvetnika, oni bi se odmah predali policiji. U ovom slucaju na scenu je izasla Komisija mirenja krvi, koja je posle koordinacije sa obema porodicama i sa policijom, postigla da se krv oprosti, u jednoj od najvecih zarista krvnih osveta u Albaniji. Posle ovih mirenja, oba mladica su se predala policiji i sada cekaju njihovu kaznu u skladu sa Zakonom. Ali, kako pise stampa oni se osecaju spokojnim, posto su u najmanju ruku postigli da se njihove porodice ne uvuku u dalju osvetu.

Ali, sva ubistva koja se uglavnom desavaju na severu nemaju kao glavni cilj krvnu osvetu. Na osnovu objavljenih cifara, od strane Ministrastva unutrasnjih poslova, u najnovije vreme, ubistva zbog krvne osvete, za ovih sest godina zauzimaju svega 12 odsto od ukupnog broja ubistava. Prema ovim specijalizovanim organima, etiketiranje svakog ubistva ovim terminom, predstavlja samo spekulaciju, koja u najvecem delu slucajeva sluzi i kao podstreh da se ostecna osoba primora od strane javnosti da se osveti. U vecini slucajeva radi se o ubistvima zbog niskih pobuda, trenutnih konflikata, obracuna rivalskih grupa, zlocini koji za osnovu imaju osvetu, a ne krvnu osvetu i zbog toga se nepravedno sve one svode pod krvnom osvetom.

Ubistva zbog krvne osvete, desavaju se samo u slucaju kada pripadnik porodice ubijenog ubija njegovog krvnika. U Mirditi, od 1960 godine bilo je samo 7 slucajeva ubistava koja su za motiv imala krvnu osvetu, od 210 ubistava koji su se dogodili u tom vremenskom razdoblju.

U medjuvremenu, Pokret za mirenje krvi, zapocet na Kosovu je dosta aktivan i u Albaniji, uglavnom u zoni Skadra, Kurbina i Mirdite. Oprosteno je na desetine ubistava, gaseci tako nova zarista krvne osvete i oslobadjajuci tog cvora na stotine zatocenih ljudi, koji godinama nisu videli svetlost dana i nisu mogli sretati njihove bliznje.

Istovremeno, veliki j broj onih koji traze teske kazne za osobe koje vrse zlocin zbog krvne osvete. Zakon odredjuje kazne koje variraju od 15 do 25 godina, za izvrsioce ovakvih ubistava. Prema testiranju izvrsenom u poslednje vreme, rezultira da je najveci deo anketiranih za najtezu kaznu. To bi po njima, do minimuma smanjilo broj ubistava zbog krvne osvete, ubistva koja predstavljaju pravi atavizam za albansko drustvo krajem ovog veka. Najteza kazna se brani argumentom, da za razliku od ubistava pod uslovima trenutnog afekta ili u samoodbrani, ubistva zbog krvne osvete se vrse svesno i one su veoma organizovane, prevazilazeci tako limite zlocina izvrsenih u afektu.

Jakin MARENA AIM Tirana