TACKA NA PLJACKU

Beograd Nov 27, 1996

Novi Sad posle lokalnih izbora

Opozicija ce vladati Novim Sadom i vecim gradovima, a socijalisti Vojvodinom

AIM, Beograd, 25. 11. 1996.

Posle lokalnih izbora Novi Sad je jedno od znacajnih ostrva opozicionog arhipelaga u Srbiji. U Skupstini Novog Sada sedece samo sest odbornika socijalisticke partije Srbije! Gotovo da je ostvaren izborni slogan koalicije "Zajedno" - "Bez socijalista u 21. vek". Jedinog kandidata Jugoslovenske levice (JUL) koji se probio do drugog glasackog kruga u Novom Sadu, pobedio je clan SPS. Vlast u gradu ce do novih izbora imati koalicija Srpskog pokreta obnove (SPO) i Demokratske stranke (DS) "Zajedno". Opozicija je dobila, ako socijalisti do kraja ne prebroje drugacije, i u dvadesetak gradova Vojvodine (Kikindi, Zrenjaninu, Pancevu, Subotici, Kanjizi...).

Da ce se nesto slicno dogoditi bilo je izvesno posle prvog kruga lokalnih izbora za Saveznu skupstinu. Opaska iz tog vremena da su "oni potpuno izgubili Vojvodinu" - pri cemu su "oni" Socijalisticka partija Srbije - cini se tacnom bez obzira na bucno medijsko isticanje pobede socijalista "na vecini (izbornih jedinica) u vecini opstina" i slicne mistifikacije. Bez obzira, cak, i na cinjenicu da socijalisti i dalje imaju vecinu u Skupstini Vojvodine.

Novi Sad je, pokazalo se, dosledno glasao protiv leve koalicije. Na izborima za Saveznu skupstinu od cetiri novosadska mandata, socijalistima je pripao jedan. Od 15 novosadskih mesta u Skupstini Vojvodine, socijalisti ce imati cetiri. U Skupstini grada medju 70 odbornika bice samo sestoro iz Socijalisticke partije Srbije. Novosadjanima je, ocito, dozlogrdilo tavorenje. Nisu zaboravili rat, Novosadski korpus, sakrivanje pred mobilizacijama, odlaske najboljih prijatelja u "down under" daljinu Australije, izbeglicke kolone i zaprepascenost tih ljudi siromastvom Vojvodine. Nisu zaboravili ni tzv. antibirokratsku revoluciju i pokusali su glasanjem da se bore protiv njenih ucinaka i posledica.

Test opozicione zrelosti

Dr Dragan Veselinov (Koalicija "Vojvodina") pobedu opozicije tumaci ovako:

"Vise je nego jasno da je doslo do otapanja ledenog brega vlasti i SPS i da je to nepovratan proces. To je prva poruka ovih izbora. Druga poruka lokalnih izbora je u cinjenici da su upravo veliki industrijski centri glasali za opoziciju sto je tezak poraz za levicu, jer je ona zelela poverenje radnicke klase koja je, ocigledno, napustila ove parakomuniste. To je poruka opoziciji da je gradsko stanovnistvo svesno da nema vise sta da izgubi". Tu svest Veselinov tumaci kao otvaranje gradova ka privatizaciji, a sve to da je stanovnistvo otvoreno za najdublje drustvene i ekonomske reforme.

Dr Dragan Veselinov kaze da je prividni paradoks cinjenica da je isto biracko telo potvrdilo vlast socijalistima na visim nivoima, a osporilo na lokalnim i to objasnjava zreloscu i opreznoscu: stanovnistvo je zakonodavnu vlast ostavilo socijalistima i njihovim satelitima, predajuci lokalnu izvrsnu vlast opoziciji porucujuci, pritom, da je spremno da testira odgovornost opozicije. Prognozira da ce se uskoro verovatno pokazati i veliki sukob izmedju zakonodavne i lokalne vlasti. Konfliktna i nervozna reakcija vlasti u industrijskim centrima Srbije, pokazuje, napominje Veselinov, da je rezim nedalekovid i da nije imao spreman koncept za gubitak.

Nedefinisani bilansi

Ubedljivo, vlast u Novom Sadu je osvojila koalicija "Zajedno". Vecina u opstinskoj skupstini omogucava im da sami sastave vladu. Drugi po jacini bice predstavnici koalicije "Vojvodina" (Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Canka i Narodne seljacke stranke dr Dragana Veselinova), Srpska radiklana stranka (SRS), kojoj su na proslim izborima socijalisti "poklonili" upravu nad Novim Sadom - sto je potrajalo koliko i status Vojislava Seselja kao "omiljenog predsednikovog opozicionara" - osvojili su devet mesta u gradskom parlamentu, ali medju odbornicima nece biti neki od kandidovanih istaknutih radikalskih prvaka. Slicno je prosla i SPS: sest izabranih odbornika uglavnom su nepoznati Novosadjanima, a poverenje biraca nisu dobili neki od uglednih strucnjaka koji su za ovu priliku, miliom ili silom, vezali svoju biografiju za rezimsku stranku. Reformska demokratska stranka Vojvodine, na prethodnim izborima veoma uticajna u Vojvodini, platila je ceh vezivanja sa za socijalisticku vlast u skupstinama u kojima upravo istice rok trajanja, mada je ta veza letos raskinuta - i izvesnim "ideoloskim" lutanjima.

Mihajlo Svilar, celnik novosadskog ogranka Srpskog pokreta obnove - i jedan od mogucih kandidata za vodece gradske funkcije - na dan kada su ozvaniceni izborni rezultati govori o novcu. Na vlast u Novom Sadu njegova koalicija dolazi uz nedefinisane bilanse i nepoznate, ali ocekivano velike, gubitke javnih preduzeca. "Ne dolazi u obzir da Novi Sad i dalje bude na 173 mestu u Srbiji po kolicini novca koji dobija iz budzeta Srbije, dok 87 odsto novosadskih para odlazi u Beograd. Na prvom mestu je decentralizacija, pre svega, finansijskih sredstava". Napominje da bi prva finansijska injekcija koju grad ocekuje trebalo da bude vracanje novca koji za gradjevinsko zemljiste Novom Sadu duguje Radio televizija Srbije. Rec je o nekih pet miliona nemackih maraka. Obecava stabilnu i strucnu vladu.

Tacka na pljacku

Kao pobednik oseca se i koalicija "Vojvodina", za buducnost veoma respektabilan faktor. Mogu se opisati jednom recju - autonomasi, jer se dosledno zalazu za potpunu autonomiju Vojvodine. Zastupaju misljenje onih koji smatraju da je za osam godina, od jogurt revolucije, Vojvodina surovo iscrpena, opljackana i unazadjena, pa smatraju prirodnim redefiniciju ustavnog polozaja pokrajine da bi se konacno stavila "tacka na pljacku". Od tri istaknute liste osvojili su dva mandata za Saveznu skupstinu, u Novom Sadu od 14 kandidata, deset ce, po svemu sudeci, biti u odbornickim klupama. U pokrajinskoj Skupstini imace sest poslanika. Svoj rejting medju Novosadjanima mere i cinjenicom da su, gde god su za kandidata imali predstavnika koalicije "Zajedno", pobedjivali. Za ostale "podrazumevaju". Kazu da je "Zajedno" osvojila Novi Sad zato sto njih nije bilo. To nije samo puko hvalisanje, jer istrazivanja javnog mnjenja jasno govore da se Vojvodjani vracaju Vojvodini i traze nazad izgubljenu autonomiju.

"Drzava, koja je u rukama SPS ucinice sve da se ova gradska vlast pokaze nesposobnom. Drugi problem je demontaza espeesovske tvrdjave koja je gradjena godinama i u samoj Skupstini, i u sredstvima informisanja, i u javnim preduzecima", objasnjava zasto ne ocekuje brz boljitak u zivotu Novosadjana, posle smene vlasti, poslanik koalicije "Vojvodine" u buducoj Saveznoj i Skupstini Vojvodine Mile Isakov.

Cupanje iz bede

Koalicija "Vojvodina" nece se ukljucivati u vlast, kaze Isakov, vec ce preuzeti poziciju odbornicke grupe za pritisak sa ciljem da se odmah pristupi primeni statusa grada koji je Novi Sad dobio, a koji nikada nije primenjen. Podrzace one koji budu pristali da se odmah pocne na tome raditi i vec za prolece zakazu novi izbori za buduce opstine i Skupstinu grada. Za to se, do sada, zalagala i koalicija "Zajedno". Regionalizaciju grada, jer donosi mnogo veca ovlascenja i vise novca lokalnoj samoupravi, vidi kao jedini nacin da se iscupa iz svekolike bede i uvrsti medju razvijene srednjoevropske gradove gde mu je i po tradiciji mesto. "Sve drugo, bilo bi samo nastavak agonije u kojoj se Novi Sad vec citavu deceniju nalazi".

Posle prve slavljenicke euforije - Novi Sad pobedu opozicije proslavio je slicno drugim gradovima: povorkom raspevanih kroz grad, nocnim okupljanjem na centralnom gradskom trgu kod spomenika Svetozara Mileticu pred gradskom kucom, a Miletic je u jednom trenutku, podignutom rukom i stisnutom pesnicom, drzao zastavu - naziru se buduci "odnosi snaga". Dosadasnja opozicija uctivo prica o neophodnosti mirne smene vlasti i istice da nece biti revansizma prema gubitnicima i savetuje socijaliste da nauce da gube. Socijalisti nastavljaju pricu o velikim pobedama. Novosadjani cekaju slobodne izbore.

(AIM) Milena Putnik