S PROMOCIJE JEDNE KNJIGE

Sarajevo Oct 29, 1996

NAORUZANA LJUBAV

Sarajevo, 29.10.96.(AIM)- U istoriji ratovanja Sarajevo je grad koji je dozivio najduzu opsadu. Preko hiljadu i tristo dana iz Sarajeva se moglo jedino pomocu spasonosne unproforove kartice "herkulesom", ili pretrcavanjem preko aerodromske piste, koja je neprestano drzana pod vatrom, pa onda poput krtica famoznim tunelom ispod te iste piste. U te cetiri godine u Sarajevo su dolazile i mnoge poznate licnosti kojima se Sarajlije nisu pretjerano odusevljavale. Bio se odomacio termin "intelektualni safari". Rijetki su oni koji su tragediju ovog grada i njegove drzave prvo htjeli shvatiti, pa potom o njoj svjedociti.

Jose Maria Mendiluce jedan je od njih. Ovaj cetrdesetpetogodisnjak rodjen je u Madridu, da bi djetinjstvo i mladost izmedju Madrida i Baskije, zemlje njegovog porijekla. Njegova antifasisticka opredijeljenost uticala je na to da postane jedan od najradikalnijih studentskih vodja zbog cega je bio cestoo hapsen, te prisiljen da djeluje u ilegali. Nakon tranzicije u Spaniji 1980. godine prihvatio je ponudu UNHCR da ode u Angolu, u okviru pomoci izbjeglicama iz Namibije. Tri godine kasnije premjesten je za sefa misije u Nikaragavi, pa je potom proveo devet godina u centralnoj Americi, angazovan u raznim humanitarnim operacijama (Costa Rica, El Salvador, Gvatemala). Godina 1991. vezuje ga za nasu zemlju - postao je visoki izaslanik na Balkanu i rukovodio najvecom humanitarnom operacijom u istoriji UN. Njegova hrabrost u raskrinkavanju zlocina i odbrani ljudskih prava donijeli su mu medjunarodni renome. Godine 1994. napustio je UN i izabran je za poslanika u Evropskom parlamentu, gdje je danas potpredsjednik Komisije za vanjska pitanja, sigurnost i odbranu, odnosno angazovan u brojnim nevladinim akcijama.

U svemu tome izuzetno mnogo je radio na "stvari Bosne", toliko mnogo da danas sebe naziva Bosancem. Svoje "svjedocenje" Bosne stavio je u knjigu pod naslovom "El Amor Armado" - "Naoruzana ljubav" koju posvecuje i "mojoj braci Bosancima koji su me naucili kako da se oduprem mrznji sa dostojanstvom i ljubavlju". Knjiga je izasla prvo na spanskom jeziku i vec je postala bestseler, prodato je 55.000 primjeraka. Na bosanski jezik preveo je Gorcin Stanojlovic, mladi Sarajlija koji studira likovnu umjetnost i zivi u Spaniji. "Naoruzana ljubav" izasla je u izdanju Medjunarodnog centra za mir i promovisana, sto nije tako cest slucaj, na Akademiji nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu.

Bila je to prilika da sam autor, Jose Maria Mendiluce, pojasni neke od svojih stavova i razloga zbog kojih je napustio UN. Tako je, izmedju ostalog, podvukao da je Bosan i Hercegovina imala dva neprijatelja. Onog koji je provodio novu fasisticku ideologiju, i na drugoj strani medjunarodnu zajednicu. "Taj princip koji su ovdje provodili UN i UNPROFOR za mene predstavlja saucece u genocidu. Mnogi cinicni predstavnici medjunarodne zajednice govorili su - mi ne vodimo rat - ali nikad nisu pokusali zaustaviti rat, stavljajuci agresora i zrtvu na isti nivo. Iskreno sam se sramio sto sam bio clan Ujedinjenih nacija...Knjiga koju sam napisao ne govori samo o patnji i razaranju koje je pretrpjela Bosan posljednjih godina. Ona je i putovanje kroz druge zemlje, koje su trpjele, i jos uvijek trpe nepravdu rata, a zasnovana je na iskustvima koja sam prozivio. Nije joj namjera da bude knjiga duboke analize, sa podacima i datumima, niti pak akademska knjiga, a ni esej. Ona je, zapravo, emotivna knjiga. O emocijama koje su dijeljene sa onima koji su patili. Emocijama koje su ponekad bile tragicne, ponekad njezne, kad - kad cak radosne. Jer se moze smijati i pod bombama, cak i kada su patnje i strah dominantna osjecanja....Da, moram priznati da je nikada ne bih napisao da nije gnjeva i ljubavi kojima sam se naucio u cudesnoj zemlji zvanoj Bosna i Hercegovina, da nije snage koja me uvijek prati, otkad sam prozivio tako mnogo i umirao pomalo medju svima vama, da nije neizbrisivih sjecanja na vas otpor... A iznad svega, jos uvijek sam postidjen zbog svega sto nije ucinila mesunarodna zajednica da bi, braneci Bosnu, u Bosni odbranila samu sebe."

Tako kazuje autor koji u svojoj knjizi i te kako umije da otkrije pravu stvar , kao na primjer u prici "Vecera sa iznenadjenjem u kuci generala Morillona". Rijec je o svojevremenom zapovjedniku mirovnih snaga u BiH, i o veceri koju je pokvarilo bombardovanje Sarajeva. Uznemiren, pise Mendiluce, Morillon je zahtijevao da nazovu Pale i da protestuju:

"Vrlo dobro poznaju polozaj moje kuce. Neka mi ne razjebavaju veceru!!" hroptio je, saljuci Fenjaldesa na satelitski telefon da zahtijeva da ga prestanu gadjati. "Ministre, vjerujem da je ovo u tvoju cast", rekao je, obracajuci se Bernardu koji je odgovorio: "Ovo je velika cast, a li vjerujem nezasluzena."

N. SALOM