OSCE NE MOZE BITI TAOC

Sarajevo Oct 25, 1996

Intervju: Dzon Kornblum, zamjenik drzavnog sekretara SAD

Banjaluka, 24.oktobra (AIM)

Odlukom Privremene izborne komisije (PIK) lokalni izbori u BiH su odlozeni za proljece sledece godine. Predsjednik Republike Srpske dr Biljana Plavsic pozdravila je ovakvu odluku OEBS-a, ali je rukovodstvo bosanskih Srba reagovalo odbijanjem produzenja mandata OEBS-u. To je izazvalo nove reakcije medjunarodne politicke javnosti. Medju mnogobrojnim delegacijama koje su povodom toga prosle Pale i Banjaluku nasao se i Dzon Kornblum, zamjenik drzavnog sekretara SAD. Pristao je na kraci razgovor nakon susreta sa predsjednikom Republike Srpske dr Biljanom Plavsic u Banjaluci.

AIM - Gospodine Kornblum, odlaganje lokalnih izbora donijelo je nove nesporazume sa srpskom stranom. Da li ste danas dosli do nekih rjesenja?

Kornblum - Upravo smo o tome razgovarali sa gospodjom Plavsic. Vidjeli smo nedostatak dobre volje od strane RS da saradjuje sa OSCE-om. Bio sam vrlo jasan na tom sastanku. Zelim da vidim pocetak saradnje RS i OEBS-a i naglasio sam da su SAD tesko i mukotrpno radile na provodjenju lokalnih izbora da bi oni dosli u pitanje. Nazalost, ona je rekla da trenutno ne zeli da produzi taj mandat.

AIM - Kako gledate na ulogu OSCE-a u pripremi lokalnih izbora?

Kornblum - U zemlji kao sto je Bosna u kojoj je bilo toliko rata i mrznje neophodna je neutralna strana, a to je uloga OSCE. Vrlo je vazno da OSCE dobiju tu ulogu i da iskoriste vreme do odrzavanja izbora da se stvore normalni uslovi i izvrse sve administrativne pripreme za te izbore.

AIM - Koliko ce vremena biti potrebno za takve pripreme?

Kornblum - Tacan datum nije utvrdjen, ali je najverovatnije to pocetak aprila.

AIM - Sta srpska strana navodi kao razloge za odbijanje produzenja mandata OSCE-u?

Kornblum - Gospodja Plavsic je rekla da nema nista protiv produzenja mandata, ali tek nakon promene izbornih pravila. Za nas je to apsolutno neprihvatljivo. Proces se upravo bazira na tome, da se nekome dodeli mandat, a da se onda razrade svi detalji. Ne moze se drzati njihov autoritet kao taoc, da bi se videlo da li se nekom dopadaju pravila koja oni prave ili ne.

AIM - Najvise zamerki iz RS stize zbog ukidanja obrasca P-2. Smatra se da ukidanje tog formulara znaci uskracivanje prava glasa velikom broju izbeglica koji ne zele da zive u Federaciji.

Kornblum - Taj formular nije odbacen. Jednostavno sada su striktnija pravila za njegovu primenu. Problem je u tome, sto je na septembarskim izborima doslo do velike zloupotrebe tog formulara sa srpske strane. Prakticno, oni su koristili ovaj formular da bi tvrdili da zive u gradovima u kojima nikada nisu ziveli.

AIM - Odlaganje izbora daje vladajucim strankama mogucnost pojacanog pritiska na opozicione kandidate. Prituzbe opozicije vec postoje. Sta medjunarodna zajednica moze uciniti da ih zastiti?

Kornblum - Mi cemo svakako raditi na uspostavljanju slobode pristupa medijima, slobodi izrazavanja i vrlo pomno cemo pratiti na koji nacin se odnosi prema opoziciji. Ukoliko bude problema i ako bude potrebno, mi cemo reagovati.

AIM - Nakon sastanka sa Biljanom Plavsic izjavili ste da niste zadovoljni implementacijom Dejtonskog sporazuma o kontroli naoruzanja od strane RS. O cemu se radi?

Kornblum - Tacno. Ovaj sporazum obezbedjuje vojni balans i cinjenica je da Federacija zaostaje u tom odnosu snaga. Mi samo pokusavamo uspostaviti ovu ravnotezu.

AIM - U RS se sa nepovjerenjem gleda na naoruzavanje Federacije. Vidite li u tome probleme implementacije vojnog dijela Sporazuma?

Kornblum - To je uspostavljanje balansa i sporazum se mora provesti onako kako je napisan i prihvacen.

AIM - Poslednjih dana pojavili su se problemi zbog radova oko srusene dzamije "Ferhadije" u Banjaluci. U glasilima Federacije pisalo se o otkrivenoj masovnoj grobnici, o rusenju zgrada islamske zajednice, o opasnosti za muftijin zivot...

Kornblum - Posetio sam to mesto i banjaluckog muftiju i dao sam mu bezrezervnu podrsku u njegovom radu. Mi sve cinimo da ljudima obezbedimo povratak, ali poslednji dogadjaji ne idu u prilog tome. Zelimo da se u celoj BiH ponovo stvore uslovi za religiozne slobode. Rat u ljudima probudi najnize porive i vrlo je tesko, cak nemoguce, izbrisati sve posledice ovog rata.

AIM - Takve informacije su se pokazale netacnim. Ocigledno je da postoje problemi i u informisanju.

Kornblum - Zelimo da se prestanu dogadjati sve one sokantne stvari koje su se dogadjale u ratu. To je pojava koja je prisutna kod obje strane. Trenutno je u RS najkriticnije. Nas cilj je da obezbijedimo ljudska prava, mir i slobodu zivljenja. Takve napore medjunarodne zajednice mora pomoci i RS.

AIM - Na kraju, mozete li reci ima li nagovestaja da ce stvari krenuti u boljem pravcu.

Kornblum - Sigurno da ima. Veoma sam zadovoljan uspostavljanjem zajednickog predsednistva i dogovorom izmedju predstavnika tri strane u tom telu. Takodje pozdravljam uspesan pocetak rada skupstine RS i smatram da je to jedan veoma pozitivan pomak u resavanju problema Bosne.

(AIM) Igor Gajic

x y

y y