O SARAJEVU, JOS JEDNOM

Sarajevo Oct 22, 1996

ZAROBLJENICI STRANACKIH CENTRALA

AIM, SARAJEVO, 22.10.96. Sarajevo je pocetkom oktobra definitivno konstituisano kao kanton. Takvo ustrojstvo bh. prijestonice ustanovljeno je jos 11.marta ove godine, istina, na mala vrata. Stavise, neki tadasnji drzavni zvanicnici (S.Kljujic) nisu stedili teske rijeci navodeci da se tada u Skupstini grada dogodio puc! S druge strane, vecina je, osim onih koji su ucestvovali u njegovom pripremanju i konstituisanju, bila misljenja da se radi o jednonacionalnom, jednostranom i nelegitimnom kantonu. Uporiste za to nalazili su u cinjenici da od 37 poslanika (sa koliko se u martu konstituisala Skupstina Kantona), 35 su Bosnjaci, jedan Hrvat i jedan Srbin. Zamjenici predsjedavajuceg i predsjednika Kantona: Miroslava Silic, Nermin Pecanac i Jovo Andric (svi iz opozicije), nazvani su politickim "ikebanama".

Konstituisanju Sarajevskog kantona, bolje upuceniji isticu, prethodile su "cistke" u Gradskom odboru SDA. "Pometen", dobiva novi naziv - Kantonalni odbor SDA, na cije celo umjesto dotadasnjeg prof.Safeta Halilovica staje mladi hirurg, dr.Ismet Gavrankapetanovic. Pod dirigenstkom palicom Centrale SDA, Kantonalni odbor SDA izdaje hitne instrukcije opcinama koje navrat-nanos predlazu poslanike u buduci kantonalni Parlament. Lista kandidata se reducira na dva: Sevkiju Okerica, prvog covjeka gradske Vlade i Nihada Imamovica, predsjednika Izvrsnog odbora SO Stari Grad. Mada su skoro svi na strani Okerica, njegov izbor pada u vodu jer nije bio po smeku "nadglednika" iz Centrale SDA, Edhema Bicakcica. Kompromis je "pao" na prof.dr.Sabiru Hadzovic koju na mjesto nacelnika Skupstine Kantona Sarajevo, SDA izvlaci poput dzokera iz rukava.

Povlaceci ovakve poteze, SDA pokazuje da je odlucna da pod svaku cijenu konstituise Kanton i njegova zakonodavna tijela. Time je propao pokusaj tadasnjeg saziva Skupstine grada (a sto je ranije bio prijedlog upravo Kluba odbornika SDA!) da se transformise u prijelazno kantonalno vijece. Iako ih je izabrao narod na izborima 96. (koji ih istim putom valjda treba i skinuti), mandat odbornika Skupstine grada naprasno se ukida. Dr.Tarik Kupusovic postaje ne samo bivsi gradonacelnik vec je i politicki "ukinut" jer totalno gubi podrsku SDA - stranke koja ga je i dovela do tog mjesta. Da bi pred medjunarodnim percipijentima izgledalo da se sve odvija prema nacelima prava, pravde i legitimiteta (navodno provodilje u radu vladajuce stranke!), SDA-u je asistiraju pojedinci iz gradske opozicije (SDP i UBSD). Dok ih Kupusovic naziva "pohlepnim vlastodrscima", oni se pravdaju time da im je SDA obecala da ce u sarajevskoj opcini Novo Sarajevo na celna mjesta doci "njihovi", a sto je u skladu sa izbornim rezultatima iz 96. Prema vec uobicajenom scenariju, zastupnici HDZ-a, "zarobljenici" svojih starih tvrdih stavova, napustaju martovsko zasjedanje. Ante Zelic, tada dopredsjednik Skupstine grada ovaj gest obrazlaze:

"Umjesto da se dogovaramo oko ucesca u vlasti i naseg zahtjeva oko uvodjenja konsenzusa, licemjerna grupa Bosnjaka ovakvim nacinom provodi politicko nasilje u Sarajevu". Njegov, i van "gradske kuce", vrli drug, T. Kupusovic, sva ta desavanja nazvat ce "(samo)ubistvom Sarajeva".

Mi bi rekli - Sarajevo je palo u komu! Obzirom da od famoznog 11.marta pa do 5.oktobra - najnovijeg konstituisanja (zazivljavanja) Sarajevskog kantona - nije odrzana ni jedna sjednica kantonalnog Parlamenta, ovaj grad vec sest mjeseci nema gradonacelnika, a i sam Grad, kao institucija sistema, je ukinut. Izigrana je i opozicija jer pitanje novosarajevske opcine nije bilo rijeseno.

Svo to vrijeme na brodu koji pluta, iako nema zvanicno taj cin, kapetan je Sevkija Okeric i , kako saznajemo, najozbiljniji kandidat za mjesto predsjednika kantonalne Vlade. On izdaje naredbe, odlucuje, predlaze... ali i onemogucava da parcijalni opcinski interesi nadvladaju gradski, cega su se mnogi bojali slamanjem institucije Grad-a. U njegovoj je sjeni Sabira Hadzovic iako zvanicno ima cin kapetana. Ona, poput "hostese" prima goste Sarajeva (politicare, donatore, humanitarce). Direktna suceljavanja sa novinarima odbija. Kontakti su se sveli na "dopisivanje ceduljicama" preko njenih tajnica. Da li joj je takva uloga nametnuta "odozgo" ili ju je odabrala sama svijesna da nije od tog posla? Ako njen portret bude visio na zidu u svecanoj sali Skupstine grada sa fotografijama bivsih prvih ljudi Sarajeva, znat cemo koja je varijanta bliza istini. Hoce li njen nasljednik biti bolje srece? Pitanje s razlogom - jer na to mjesto pretenduje ponovo ljekar - dr.Midhat Haracic!?

Bilo kako bilo, u proteklom sestomjesecnom vakumu, nije bilo bas lako donositi odluke i mjere u cilju zastite i boljeg zivota ovog grada i njegovih gradjana. Dok su u gradskoj Vladi vodili bitku sa "vjetrenjacama", sa upitnikom kako i odakle namaknuti pare koje se, zbog nezazivljavanja Kantona Sarajevo, slijevaju u federalnu kasu - bosnjacki i hrvatski tim za to vrijeme, pod budnim okom Mihaela Stajnera, vode pregovore o buducem ustroju bh. prijestonice. Ante Zelic, celnik hrvatskih pregovaraca, tvrdi da su sva cetiri puta na odrzanim sastancima od aprila do izbora, podrzali Stajnerov prijedlog o trostepenoj organizaciji Sarajeva (kanton, grad, distrikt). Cak navodi da oni nikad nisu trazili paritet u vlasti. Trazio ga je Gradski odbor HDZ-a, a Zelic je "slucajno" njihov clan!? Njegov tim je bio "spreman" da prihvati da Hrvati ucestvuju sa 10 odsto u vlasti, dok izborini rezultati HDZ u Sarajevu pokazuju dobijenih teki 6 posto. HDZ zapravo zahtijeva konsenzus, tacnije da se definiraju vitalni interesi kojima ce se omoguciti zastita hrvatskog naroda na ovom prostoru. Dr.Gavrankapetanovic, sef bosnjackog tima, lopticu prebacuje na Zelica upozoravajuci da upravo taj gospodin nije htio potpisati politicki dogovor postignut 18.juna. Kao svjedoka uzima Vladu Markusa, clana hrvatske ekipe, koji je nakon (po njemu) neshvatljivog Zelicevog odustajanja, napustio tadasnji sastanak. Iako su Bosnjaci, istice dr.Gavrankapetanovic, imali zamjerki na dio tacke 12. pomenutog dogovora a koji govori o nacinu izbora ministara bili su spremni da tog 18.juna stave potpis. Naravno, da su na to htjeli pristati Hrvati! Medjutim, na pitanje, zasto ovakav dogovor nisu aminovali 1.oktobra, Gavrankapetanovicevo obrazlozenje je da su cekali konstituisanje Skupstine Kantona Sarajevo zeleci da kroz nju konacan sud o ustroju Sarajeva daju sve stranke koje participiraju u kantonalnom Parlamentu.

Samo ce naivci povjerovati u velikodusnost bosnjackog tima (SDA). Posve je jasno da su i oni odugovlacili sporazumom cekajuci izbore svjesni da ce ubjedljivo pobijediti i, prema tome, uvoditi pravila igre. Vec na takvom njihovom prvom poduzetom koraku, zastupnici HDZ-a su se okliznuli. Tacnije, Zelic je zabio autogol

  • izjavivsi prvo da je dogovor o ustroju Sarajeva, dogovor izmedju dva naroda, a ne stranaka, priznajuci da se radi o vaninstitucionalnom dogovaranju cemtala SDA i HDZ.

Bilo kako bilo, probudivsi se iz kome, sarajevski Kanton se pocetkom oktobra ponovo rodio. S njim, uskoro bi trebala i institucija - Grad zajedno sa gradonacelnikom. Najvjerovatnije su to shvatili i zastupnici HDZ-a koji samo sto su napustili konstituirajucu sjednicu kantonalnog Parlamenta, cetiri dana poslije, bez najave, pojavili se na dogovoru stranaka koje participiraju u Skupstini Kantona. S njima i Ante Zelic, najvatreniji pobornik tvrdnje da se Sarajevo nije dalo konstituisati kao kanton dok se amandmanom na Ustav Federacije brise clan 10. koji govori da je Sarajevo distrikt pod medjunarodnom upravom. Izgleda da je prezvakao opste poznatu stvar da Sarajevo (bar zvanicno) nikad nije bio pod medjunarodnim protaktoratom, ali i cinjenicu da je Daytonskim sporazumom anuliran ovaj clan sto potvrdjuje i originalni izvjestaj upucen iz Stejt Departmenta na adresu bosnjackih pravnih eksperata.

Na koncu, nakon napustanja zahtjeva o paritetu, valjda ce zastupnici HDZ-a shvatiti da vitalne interese mogu definirati samo na razini Grada, u buducem Gradskom vijecu. Odredjivanje vitalnih interesa rezervisani su samo za dva mjesovita kantona prema Ustavu Federacije. Hoce li se "zarobljenici" sami osloboditi svojih okova, pokazat ce naredne sjednice Skupstine Kantona Sarajevo. A da ce ubuduce, po svemu sudeci, svako svoja prava traziti, pa i HDZ, kroz zakonodavna i izvrsna tijela, dokazuje i Prliceva izjava: "Nedolazenje poslanika na bilo koju skupstinu - najlosiji je potez!"

JASMINKA CALO