PRISTINSKA RADIO ZABAVA

Pristina Oct 10, 1996

-U Pristini su eksperimentalni radio program pocele da emituju dve privatne radiostanice - jedna srpska i jedna mesovita, u srpsko-albanskom vlasnistvu - i to samo nekoliko dana posle potpisivanja sporazuma Rugova-Milosevic, o normaliozovanju stanja u skolstvu na albanskom jeziku. Da li se to moze nazvati merenjem pulsa ili je ovo stvarni uvod u resavanje opsteg problema informisanja na Kosovu?

Ako udjete u bilo koji taksi u Pristini, mozete cuti istu radiostanicu i hvalisanja taksista, inace, nije vazno odakle su, dobro obavestenih ljudi o svemu, da "slusaju dobru muziku". Odnedavo "neki novi radio - talasi" cesti su "gosti" i u mnogim domacinstvima u kosovskoj prestonici. Odakle oni dolaze? Iz postojece Radio - televizije Pristina, gde odavno svoj program ne vode radnici albanske nacionalnosti sigurno ne.

Doduse, vec neko vreme su kolale price po ovdasnjim kuloarima da se "neki" pripremaju da otpocnu emitovanje radio programa. Za pocetak. Cak su cesto pominjana i neka, ovdasnjoj javnosti znana imena, ali se najcesce sve to stavljalo u kontekst zelja. A izgleda da je ona ipak ostvarena, ali ne za one kojima je to i profesija vec decenijama. O cemu se u stvari radi?

U Pristini vec neko vreme na FM talasima rade dve privatne radiostanice. "Radio - Corona", smestena na 16-tom spratu Doma stampe u Pristini, nekadasnje "Rilindje" i sadasnje "Panorame", svakim danom je sve slusanija, odnosno popularnija, medju ovdasnjom omladinom. Druga radiostanica je u nesto nepovoljnije polozaju. Svoj program emituje iz jednog privatnog stana, u naselju "Suncani Breg", gde je na krovu zgrade postavljena antena i koja ometa prijem signala svim satelitskim i obicim antenama, onih koji u toj zgradi zive. Ove obe privatne radio stanice, 24 sata emituju iskljucivo muzicki i zabavni program.

Ne treba ni pominjati da za normalne uslove zivljenja, ovo i ne bi bila neka vest, jer bi svaki grad sa preko 200 hiljada stanovnika mogao imati i vise ovakvih radio programa. No, ako samo podsetimo na cinjenicu da je srpska vlast, jos 1990 godine na Kosovu uspostavila apsolutnu kontrolu nad medijima, posebno elektronskim, ukinula jedini dnevni list na albanskom jeziku "Rilindju", odnosno kada ni jedan medij od uticaja nije ostavljen delovanju slucaja, i sve vreme su bili pod policijskim nadzorom, onda je ova cinjenica o dopustanju otvaranja privatnih radio stanica,indikativna. Naravno, "lako kontrolisani mediji", u odnosu na njihov uticaj, pa i uslove distribucije su oni stampani, tako da je srpska vlast, svesna ovih cinjenica ostavila otvoreni ventil za dnevni list "Bujku", koji je preuzeo ulogu dnevnog lista "Rilindja". Medjutim, u skladu sa ovom argumentom, srpska vlast do sada nije dozvolila funkcionisanje elektronskih medija- ni radija niti televizije. Osim sto ih je tesko kontrolisati, njihov je uticaj veliki i brz, a sada, osiromasene gradjane, zeljene informacija, nista ne kostaju.

Pre dve godine (konkretno 1994.) srpska vlada je delila, za ono sto smatra svojom teritorijom osam frekvencija za privatne Radiotelevizije, ali ni jednu nije predvidela za Kosovo. Ova odluka nije vazila samo za Albance, vec i za Srbe. Znaci vredela je za Kosovo.

Zato se ovih dana najcesce i postavlja pitanje, kako to da odjednom u Pristini, svoj eksperimentalni program emituju dve privatne Radiostanice?

U Sekretarijatu za informacije lokalne srpske administracije, pokusali smo da dobijemo neke odgovore i to izravno od sekretara za informacije g. Boska Drobnjaka. Ali na nase iznenadjenje, on je izjavio da "uopste nije informisan oko pocetka rada ovih Radiostanica". Uputio nas je na drugu adresu. Rekao je da "se dozvole za Radiotelevizijske frekvencije dobijaju u Ministarstvu za informacije i Minsitarstvu za saobracaj i veze" i da se oko ovog "problema" obratimo pomenutim instancama".

Vlasnik Radiostanice - Corona, u Pristini poznat kao uspesan biznismen "Nesa iz firme 3T", rekao nam je da je ova Radiostanica "do sada osigurala samo tehnicku dokumentaciju i da se jos nalazi u fazi eksperimentalnog programa". U programskoj koncepciji Corone zele da, za sada, izbegavaju teme iz politickog zivota i informativni program. "Do daljnjeg", ekipa ce se "kretati" samo u okviru zabavnog programa i bice koncentrisana na muziku, sport i zabavu. Inace, ova Radiostanica emituje program iskljucivo na srpskom jeziku. Prema recima vlasnika, oni zele ovom radiostanicom da "izvuku i profit", sto je, "deo biznisa". Ako je zaista tako, kako su nam tvrdili u Radio - Coroni, onda se vlasniku ocito jos uvek ne nemece sustinsko pitanje kako ce na Kosovu profitirati samo zahvaljujuci reklamama, i to na srpskom jeziku. Sto se tice novca privatnih firmi koje su u rukama gradjana srpske nacionalnosti, pa i samih potrosaca, njime ne bi mogli pokriti troskovi kafe za radnike nocnog programa, a Albancima ipak treba ponuditi nesto na albanskom jeziku.

Sto se druge privatne radiostanice tice, ona izgleda da jos uvek nije konsolidovala svoj eksperimentalni deo programa i tesko se njen signal moze "uhvatiti" na radio talasima. Ova Radiostanica, takodje, ima u planu da emituje i program na albanskom jeziku, pa cak i albansku muziku. Za razliku od ove prve ova je u mesovitoj, srpsko-albanskoj svojini.

Mozda nije daleko ni dan kad ce nas probuditi, jutarnjim programom, i neka privatna radiostancia na albanskom jeziku. Ali, jos uvek ostaje nejasno sta ce biti sa Radiotelevizijom Pristina. Hoce li doci do neke promene u vlasnistvu ove kuce ili ce ostati po starom? Po nekim informacijama koje se mogu cuti, jedan biznismen Albanac izrazio je zelju da otkupiti na Televiziji Pristina programski prostor od nekoliko sati, da bi emitovao zabavni i EPP program, ali se jos uvek se nezna kakav je odgovor dobio.

Prica o nekom ozivljavanju informativnog prostora, odnosno pojava privatnih radio stanica, dogodila se samo nekoliko dana posle potpisivanja sporazuma Rugova-Milosevic oko povratak albanskih djaka i studenata u skolske objekte. U ovom konteksu se onda i s razlogom moze postaviti pitanje-

  • da li su eksperimentalni programi ovih radiostanica mozda eksperiment srpske vlade i merenje pulsa zarad eventualnog otvaranja neke privatne radiostanice na albanskom jeziku? I, uostalom, da li je sve ovo u funkciji otvaranja problema oko sredstava informisanja na Kosovu, kojem prethodi vec pomenuti sporazum oko obrazovanja na relaciji Rugova-Milosevic?

Salteri srpskog Ministarstva Informisanja su prenatrpani zahtevima i dokumentacijom Albanaca za otvaranje radiotelevizijskih stanica. Jos uvek se neznaju moguci odgovori srpske vlade. U Ministarstvu informisanja od nadleznih u Sektoru za elektronske medije i frekvencije, nismo uspeli da dobijemo nikakav odgovor. Dan kada ce se emitovati nekontrolisane vesti na albanskom jeziku, izgleda da zavisi ipak od jednog sireg resenja pitanja informisanja na Kosovu i statusa i vlasnistva frekvencija Radiotelevizije Pristina. Do tada "Good night Kosova, wherever you are".

Astrit SALIHU AIM Pristina