ORGANIZOVANJE ALBANSKE ZENE U MAKEDONIJI
AIM- junior Skoplje
Savez Albanki u Makedoniji, sa sedistem u Tetovu je nevladina organizacija zena u Makedoniji, koja je utemeljena 1992.godine i broji oko 10 hiljada clanova. Programski ciljevi ove organizacije su: emancipacija zene, ocuvanje zdravlja zene i dece, planiranje porodice i uopste socijalizacija zene, unapredjenje njihove pozicije u drustvu i saradnja sa raznim organizacijama u zemlji i van nje.
Clanstvo ove organizacije uglavnom cine zene Albanke koje deluju u deset ogranaka (gradova) Republike Makedonije. U okviru brojnih aktivnosti, Savez zena Albanki u Makedoniji (LGSHM) realizovao je razne projekte, uglavnom iz sfere obrazovanja i zdravstva, u raspodeli humaniterne pomoci za porodice u teskom socijalnom stanju, organozovala je razne kurseve za zene u Makedoniji ostvarenim u saradnji sa raznim organizacijama iz zemlje, Evrope i SAD.
Uz pomoc slicnih nevladinih organizacija, kao sto su CRS, SVE i crkvene holandske organizacije realizovani su zdravstveni projekti - osposobljavanje zene za akuserstvo, ginekologiju i pedijatriju, kao i za vaspitanje predskolske dece. Svi ovi projekti su finanskijski podrzani i od strane makedonskog Centra za odnose sa inostranstvom, koji je finansirao i kurs za sivenje.
Prema predsednici ove organizacije, psihologu Mucereme Rusi, LGSHM saradjuje i sa slicnim organizacijama na Kosovu, Albaniji i u inostranstvu. Sa Savezom zena u Makedoniji, ciji najveci deo clanstva cine zene makedonske nacionalnosti, postoji samo formalna saradnja, kaze ona. "Mi smo uvek bile spremne za uzajamnu saradnju sa njima, jer su uzjamni odnosi u jednom multinacionalnoj drzavi neophodni, dodaje g. Rusi. Razlog neefikasnosti u ovoj saradnji, je taj sto one nisu preokupirane problemima s kojima se suocava zena Albanka u Makedoniji, jer je pozicija Makedonki vidno bolja". Za takvu neuravnotezenost, gospodja Rusi optuzuje vlast koja nema isti odnos prema svim svojim gradjanima. "Nasi zahtevi uvek su ignorisani od strane raznih ministarstava Mekedonije, konkretno od strane ministratsva za zdravstvo i ministarstva za rad i socijalnu politiku, koja ne vide za shodno, cak ni uvazavanja radi, da odgovore nasim zahtevima, pa makar odgovori bili i negativni".
U okviru angazovanja LGSHM spada i prikupljanje informacija o polozaju zene u porodici, organizovanje seminara u vezi sa planiranjem porodice i vremena za radjanje, podizanje i buducnost dece, odnosi zene sa decom, njeno angazovanje u raznim drustvenim sferama, njeno zaposljavanje, kao i pravilno informisanje javnosti sa polozajem zene Albanke u Makedoniji.
Planiranje porodice, prema jednom ginekologu (zeni), treba da se uradi uz pomoc profesionalnih organa, koji bi pomagali partnere posredstvom Saveta o tome kada je najprikladnije vreme za radjanje dece i za njihov broj u jednom drustvu. "Zdravlje zene se moze sacuvati, kaze ona, ako je vreme izmedju dva radjanja najmanje dve godine, a da broj dece ne bude veliki. Ali, mislim, oblici koji se upotrebljavaju posredstvom stampe, optuzujuci Albance da imaju veliki natalitet ne pomazu u smanjivanju nataliteta", smatra ona. U vezi sa ovim optuzbama, gospodja Rusi kaze: "Ako je uistinu natalitet toliko veliki kod Albanaca u Makedoniji, onda zasto prema podacima Zavoda za statistiku Republike Makedonije, broj Albanaca veoma malo raste!? Zbog cega se niko ne interesuje za visok procenat mortaliteta odojcadi (iznad 60 promila) ovde u Makedoniji".
Prema informacijama kojima raspolaze LGSHM odnosi zene u porodici nisu toliko ohrabrujuci. Prema telefonskom centru SOS, stalno se beleze slucajevi maltretiranja zena od strane njihovih muzeva, koji su rezultat ekonomske krize i pojave raznih deformacija u drustvu, kao sto su alkohol, droga itd. Tako nesto mozda dolazi i zbog njene niske zaposlenosti (rec je o zeni albanske nacionalnosti), samo 1 odsto i to uglavnom u oblasti obrazovanja i zdravstva, a sto namece njenu zavisnost od strane muskarca. Medjutim, zapocinjenjem procesa privatizacije, problem nezaposlenosti kod zena se polako smanjuje.
"Sto se tice odnosa majka-dete, kaze g. Rusi, prema nasim buducim projektima odrzavace se seminari na ovu temu". Prilagodjavanje dece u drustvu ona vidi preko institucija, konkretije preko obdanista, koja omogucavaju druzenje dece, njihovo psihofizicko pripremanje, a ujedno bi se umanjile mnoge obaveze zene u odnosu na dete.
Aktivnosti LGSHM se idu evolutivnim procesom, kako ne bi nikoga uznemirili. Cilj ove organizacije je sto veci drustveni uticaj i na svoje najsire clanstvo, zeleci da zena nadvlada osecaj inferiornosti, da ona postane svesna jednakosti medju polovima, u onim sredinama gde jos dominira provincijalni mentalitet; dakle, da doprinese njenoj emancipaciji, koristeci se i iskustvima slicnih organizacija iz raznih razvijenijih zemalja, a gde je polozaj zene daleko povoljniji.
Unapredjenje prava zena u drustvu, prema LGSHM, mogao bi da se ostvari samo posredstvom sto veceg obuhvatanja zene u drustvu, kao i uz pomoc suprotnog pola, koji je sada vec poceo da pokazuje spremnost da pomogne izvoru zivota - zeni. U medjuvremenu ce se mozda postici i neka dostojnija saradnja izmedju Albanki i Makedonki, koje za sada deluju kao na dva ostrva, iako dele isti zivotni prostor i isti drustveni poredak. Kako se cini, ni zene ne mogu bez "tradicionalnih" balkanskih podela, gde uvek dolaze do izrazaja nacionalne boje.
Valbona MURATI AIM Skoplje