MAKEDONIJA PRED LOKALNE IZBORE

Skopje Oct 4, 1996

AIM-junior Skoplje

Nakon usvajanja Zakona o teritorijalnoj podeli, koji nije prosao bez politicke buke i bez okupljanja gradjana, na pragu smo lokalnih izbora predvidjenih za 17.novembra ove godine. Prema tvrdnjama politicara, kako pozicije, tako i opozicije, ovaj zakon ispunjava standarde za ucesce na ove izbore, medjutim ne nedostaju ni zamerke, koje dolaze od strane opozicije koja vidi sa izvesnom dozom nepoverenja naimenovanje clanova izbornih komisija, u cijem sastavu treba da bude po cetiri clana, od kojih dva iz pozicije i dva iz redova opozicije, predlozenih od strane politickih partija, koje su dobile najmanje 5 odsto glasova na Parlamentarnim izborima, a koje treba potom da naimenuje drzavna Izborna komisija. Prema ovim dispozicijama, od albanskih politickih partija, pravo predlaganja ce imati samo PPD, partner u vladi koalicije. Takodje ima primedbi u vezi sa nepreciznim definisanjem broja odbornika i zaposlenih po Odborima Skupstina opstina, kao i finansiranju novih opstina, koje su formirane novim Zakonom o teritorijalnoj podeli.

Prema Zakonu o lokalnim izborima, ovi izbori ce se organizovati po kombinovanom sistemu. Dok ce se odbornici opstinskih skupstina birati po proporcionalnom sistemu, gradonacelnici ce se birati po vecinskom sistemu, sistemu koji je prihvacen od strane politickih partija, koje aktuelno deluju u Makedoniji.

Iako je vecina politickih partija potvrdila svoje ucesce na izborima, opet se opozicione partije ne nadaju da ce imati iole znacajnijeg uticaja na politicku scenu pa i kada bi postigli neku pobedu na ovim izborima. Prema predsedniku PPDSH, Arberu Dzaferiju, ucesce Albanaca na ovim izborima oznacava definitivnu politicku predaju Albanaca, otvarajuci tako, na veoma opasan nacin, druge opcije - prenosenje politickog cilja albanskih politickih partija na drugorazredna pitanja. Iako on ne vidi nista narocitog na ovim izborima, ponovo potvrdjuje ucesce njegove partije u ovoj, kako ih on naziva, ludosti.

U gradovima gde vecinu stanovnistva, u nacioonalnoj strukturi, cine Albanci, politicki dvoboj ce se voditi izmedju PPDSH, vodjene od nekadasnjih frakcija PPD, i PPD na celu sa Abdurahmanom Aljitijem. Isto tako, tu ce biti i Narodna demokratska partija, koja kada bi birala mogucu koaliciju, sigurno da bi za partnera izabrala PPDSH, zajedno sa nekim manjim partijama. Prema recima Bedredin Ibrahimija, sekretara NDP-a, u prvom krugu nece biti neke koalicije medju albanskim politickim partijama, jer nije postignut takav dogovor.

Dok PPDSH, albanska opoziciona partija koja ima svoje predstavnike u makedonskom parlamentu, svoju mogucu pobedu bazira na svojoj neodgovornosti za ugrozavanje prava Albanaca u ovoj bivsoj jugoslovenskoj republici, optuzujuci PPD, partnera u vladajucoj koaliciji, kao nesposobnu partiju za poboljsanje polozaja Albanaca u Makedoniji, utoliko vise, kada su se i celnici Univerziteta u Tetovu, koji je proglasen nezakonitim od strane Vlade, distancirali od PPD-a; partija Abdurahmana Aljitija misli da ima veci uticaj i da je dostojniji reprezent interesa albanskog izbornog tela u Makedoniji. Kako se cini, obe najuticajnije albanske politicke partije u Makedoniji, dobijanje politickih poena vide u podrscci maticne drzave, Albanije i tamosnjih masmedija. Zato se moze reci da nisu slucajni ni poslednji susreti dva albanska politicara, Abdurahmana Aljitija, predsednika PPD-a i Arbera Dzaferija, predsednika PPDSH-a sa visokim politickim funkcionerima Republike Albanije, koji su izjavili da nece podrzati politicke grupacije, a utoliko vise ni vaninstitucionalne delatnosti bilo koje grupacije, za unapredjenje prava Albanaca u Makedoniji.

Iz onoga sto se prica po kuloarima, u razne gradove Makedonije sa ni malo manje buke, proci ce i borba za gradonacelnike brojnih opstina. Medjutim, politicke partije jos nisu naimenovale svoje moguce kandidate, iako se iz bliskih izvora doznaje da je ova tisina rezultat velike konkurencije za to mesto unutar samih partijskih struktura. Na "listama" kuloara figuriraju vise imena iz iste partije. Ovo moze da prouzrokuje, u slucaju da njihova kandidatura ne prodje u partijskim organima, pojavu vise nezavisnih kandidata. Vredi napomenuti da na ovim listama, uporedo sa novim i neafirmisanim imenima na politickoj sceni, stoje i imena bivsih visokih funkcionera Makedonije kao i imena predjasnjih gradonacelnika. Ko ce (sta) dobiti na predstojecim lokalnim izborima, pitanje je na koje treba vremena da se dobije odgovor. Medjutim, prema onome sto tvrde vecina politicara opozicije, njihova uloga u lokalnim institucijama bice minorna, to iz razloga sto opstine nmemaju veliki broj nadleznosti koje su pre imale.

Salajdin SALIHU AIM Skoplje