CRNOGORSKA OPOZICIJA PRED IZBORE

Podgorica Sep 29, 1996

Cjenkanje do posljednjeg daha

tekst:

Price da su crnogorske opozicione stranke, u odnosu na srpsku opoziciju, politicki zrelije i jedinstvenije - ubjedljivo su demantovane ovih dana. Nesto vise od mjesec dana pred izbore, zakazane za 3. novembar, sasvim je izvjesno da Socijaldemokratska partija, treca po snazi parlamentarna stranka, nece pristupiti izbornoj koaliciji Narodna sloga. Na nedavno odrzanoj sjednici Glavnog odbora SDP vecinom glasova je odluceno da ova partija samostalno nastupi na predstojecim republickim i saveznim izborima.

Time je i definitivno propala mogucnost stvaranja trojnog saveza tri najjace parlamentarne stranke, Narodne stranke, Liberalnog saveza i SDP Crne Gore. Istovremeno, sanse DPS-a da ponovo pobijedi na izborima i mozda osvoji apsolutnu vlast postale su realne. Naime, zahvaljujuci izmjenama izbornog zakona vladajuca partija je na mala vrata uvela vecinski izborni sistem u Crnoj Gori i sebi otvorila mogucnost da sa svega tridesetak procenata birackog tijela osvoji cak apsolutnu vecinu u Skupstini Crne Gore.

" S obzirom da je rijec o dva izvorna i suprotna politicka gledista koja predstavljaju tkivo Crne Gore, smatram da je nasa koalicija istinski demokratski i istorijski dogadjaj na crnogorskoj politickoj sceni", kaze Novak Kilibarda, predsjednik Narodne stranke. Narodnjaci i liberali su se sporazumjeli da zajednicki cilj bude obaranje nedemokratske DPS vlasti, a da krupna politicka pitanja o kojima imaju razlicite stavove - nacionalno pitanje, drzavni status, crkva, pitanje jezika - privremeno zamrznu dok se ne stvore demokratski uslovi da se o njima gradjani Crne Gore izjasne na referendumu.

Osim dubljih, strategijskih razloga, stvaranje koalicije Narodna sloga motivisano je sasvim pragmatskim razlozima. Da bi se "dokinula nedemokratska vlast u Crnoj Gori" - udruzena snaga liberala i narodnjaka nije dovoljna, vec je neophodno stvaranje sireg saveza. Prve najave udruzivanja crnogorske opozicije dosle su dva dana nakon stvaranja koalicije Narodna sloga: Glavni odbor Socijaldemokratske partije odlucio je 24. avgusta da pristupi izbornom savezu liberala i narodnjaka. Ocekivao se potvrdan odgovor i dvije partije koje okupljaju Muslimane i Albance u Crnoj Gori - SDA za Crnu Goru i Demokratskog saveza. Izborna matematika ukazivala je da postoji valjan razlog za udruzivanje politicki raznorodnih partija: zbir glasova ovih pet stranaka garantovao je razvlascenje DPS-a.

Pokazalo se, medjutim, da optimizmu nije bilo mjesta. Harun Hadzic, lider SDA, koji je za vrijeme vladavine DPS-a prozivio licnu torturu i proveo skoro godinu dana u zatvoru u Bijelom Polju, obznanio je u nedjeljniku "Monitor" da njegova partija nije zainteresovana za stvaranje velike koalicije protiv DPS-a! Predsjednik demokratskog saveza, Mehmed Bardhi, bio je stvaranje koalicija u pojedinim opstinama, ali ipak nije zelio pristupiti Narodnoj slozi.

Racunalo se, medjutim, da ce i savez narodnjaka, liberala i socijaldemokrata biti dostojan takmac DPS-u na izborima. No, zvanicno pristupanje SDP odlagano je iz dana u dan. Prvi nesporazumi nastali su prilikom odredjivanja buducih mandata. Rukovodstvo SDP-a je smatralo da im pripada najmanje sedam mandata, dok su celnici NS i LSCG zakljucili da socijaldemokrati moraju biti zadovoljni odnosom u kome Narodnoj stranci pripada 15, Liberalnom savezu 14, a Socijaldemokratama 5 mandata u projektovanom izbornom uspjehu od 36 osvojenih poslanickih mjesta. Poslije iscrpljujucih razgovora rukovodstvo SDP je ipak prihvatilo ponudjeni prijedlog.

Proglasenje trojnog saveza opet nije uslijedilo. Pregovori su ponovo zapeli, ovoga puta oko nacina odlucivanja i odredjivanja nosilaca lista. Po verziji socijaldemokrata ponovo su im ponudjeni ponizavajuci uslovi. "Odustalo se od prethodno usaglasene formulacije da se unutar buduceg poslanickog kluba odlucuje konsenzusom, a ako se on ne postigne - dvotrecinskom vecinom koja ukljucuje vecinu poslanika svake clanice saveza. Ne mozemo prihvatiti da uopste ne mozemo uticati na odluke buduceg poslanickog kluba", objasnjava Zarko Rakcevic, predsednik SDP sustinu spora. Socijaldemokrati su se osjetili zakinuti i prilikom odredjivanja nosilaca lista. Narodnjaci i liberali su, na osnovu izbornih rezultata iz '92. godine, ponudili da predsjednik SDP bude nosilac u izbornoj jedinici Plav - Rozaje. Rukovodtvo SDP, opet, smatra da partija mora dati nosioca lista makar u dvije od 14 izbornih jedinica, s obzirom na to da su tri gradonacelnika u 20 crnogorskih opstina clanovi SDP Crne Gore.

"Minimum uslova" na kojem su insistirali Rakcevic i njegovi partijski drugovi bio je izgleda kljucni momenat za prekid daljih pregovora. Posljednji sastanak Kilibarde, Perovica I Rakcevica prekinut je poslije zucne polemike i medjusobnih optuzivanja. Tokom prosle nedjelje potpredsjednici SDP, Ranko Krivokapic i Rifat Rastoder, pokusali su obnoviti razgovore, ali sve je bilo uzalud. "Za mene je prica o ulasku ili neulasku SDP u Koaliciju Narodna sloga - proslost. Socijaldemokrati su beskonacnim kolebanjem sami doveli do ovakvog raspleta. Zao mi je zbog svega, ali svako je krojac svoje sudbine", izricit je Slavko Perovic, predsjednik Liberalnog saveza.

Nakon posljednje odluke Glavnog odbora SDP dileme nema - SDP ide samostalno na izbore. Takva odluka uzrokovace krupne posljedice na crnogorskoj politickoj sceni. Prvo ce ih osjetiti socijaldemokrati. Novi izborni zakon, koji su poslanici DPS-a sami izglasali u crnogorskom parlamentu, manjim strankama u velikoj mjeri otezava ulazak u Skupstinu. Namjera vladajuce partije je lako uocljiva: racunajuci da ce osvojiti najvise glasova, DPS zeli da apsolutnu vlast obezbiujedi osvajanjem "rasutih" glasova partija koje ne udju u parlament. Cak i da osvoje dvadesetak hiljada glasova - koliko su zajednicki osvojile bivse SDPR i SPv iz kojih je fornmirana SDP - Rakceviceva SDP ce imati manje poslanika nego sto su osvojili prije cetiri godine. Takva je, naime, logika novog izbornog zakona. Osim toga, povratak SDA moze osjetno smanjiti broj glasova SDP-a u sredinama sa vecinskim muslimanskim stanovnistvom. Kako sada stvari stoje, SDP moze racunati na tri mandata, jer dobro kotiraju u Plavu, Rozajima, Baru i donekle u Podgorici. Naravno, pod uslovom da sacuvaju akciono jedinstvo u patiji poslije svih dogadjanja.

Racunica pokazuje da ce od svadja tri opozicione partije najvise koristi izvuci DPS. Naime, snaga koalicije u kojoj bi pored LSCG I NS, se nasla i SDP nije za potcjenjivanje: vise od devedeset hiljada glasova (zbir glasova tri partija na posljednjim izborima) ozbiljno ugrozava vladajucu partiju u Crnoj Gori. Izostankom SDP situacija se drasticno mijenja. Pokazatelji sa posljednih izbora su neumoljivi: za dvije najjace opozicione partije glasalo je nesto vise od 73 hiljade glasaca, a za DPS cak 126 hiljada. Cak da je, zbog zaista losih rezultata vladavine DPS-a broj simpatizera vladajuce partije opao ta tridesetak odsto, tesko je povjerovati u izbornu pobjedu koalicije Narodna sloga. Osim toga, DPS ce ponderisanjem osvojiti jos nekoliko poalanickih mjesta, mozda presudnih za osvajanje apsolutne vlasti. Naravno, sve su ove kalkulacije bile poznate liderima tri najjace opozicione partije. Izgleda da su posebni interesi nadjacali deklarativno zalaganje za ujedinjenje protiv "apsolutne vlasti jedne partije u Crnoj Gori".

Celnici vladajuce partiej u Crnoj Gori nijesu krili zadovoljstvom ishodom pregovora tri parlamentarne opozicione stranke. "U Crnoj Gori jedina jaka i znacajna stranka je DPS,. a sve ostale su marginalne i nijesu u stanju ni da se udruze u borbi protiv nas", slavodobitno je porucio Predrag Bulatovic, sef poslanickog kluba DPS-a. U medjuvremenu, vladajuca DPS se mirno priprema za izbore. Kako se najavljuje primijenice se raznovrsna taktika: malo muzike, malo politike. Za takav nastup im ocito ne nedostaje novca - procjenjuje se da ce DPS uloziti fantasticnih milion maraka u izbornu kampanju. Prvi spektakl predvidjen je za 25. septembar u Podgorici. Veliki rok koncert - ocekuje se ucesce Bajage, grupa "Galija", "Divlji kesten", "Mobi dik", "Makadam" i drigih estradnih zvijezda - oznacice zvanican pocetak pohoda vladajuce DPS u novu izbornu pobjedu.

Ukoliko DPS ponovo osvoji apsolutnu vlast u Crnoj Gori opoziciji predstoji zanimljiva igra: da se odredi ko je glavni krivac sto je vladajucoj partiji nekoliko presudnih mandata svecano uruceno. Samo, tesko da ce taj podatak ikoga zanimati poslije izbora.

Drasko DjURANOVIC