IZBORI U RS (DAN POSLE)

Sarajevo Sep 15, 1996

BIJELJINA: NAKNADNE POTVRDE ZA GLASANJE

Bijeljina, 14. septembra (AIM) - Do 14,00 casova u Bijeljini je glasalo preko 45 posto od 90.000 upisanih biraca koji treba da glasajuna 113 glasackih mjesta. Medju njima je i 24.000 onih sa obrascem P-2.

Jedan broj gradjana ne nalazi se na glasackom spisku, pa je opstinska izborna komisija izdala oko 100 naknadnih potvrda sa kojima gradjani mogu izaci na glasanje.

U Republiku Srpsku je do 14,00 casova preko granicnih prelaza Raca i Pavlovica cuprija preslo 7 vanrednih vozova, 283 autobusa i oko 1000 putnickih vozila kojima je iz SRJ i Evrope na glasanje doslo 9657 biraca.

Intezitet saobracaja na granicnim prelazima opao je u popodnevnim casovima, a nisu zabiljezena duza zadrzavanja.

Odziv glasaca iz federacije BiH kojih je u Semberiji trebalo da glasa oko 2000, bio je do sada izuzetno slab. Samo na jednom glasackom mestu,u Suvom Polju, glasalo je 56 biraca.

U popodnevnim casovima u Bijeljinu je doputovala i Bratislava Buba Morina, komesar za izbjeglice Republike Srbije,koja je razgovarala sa Draganom Kekicem, komesarom za izbjeglice Republike Srpske.

Tokom susreta istaknuto je da je Bijeljina glavni traznitni centar za glasace iz SRJ i da je zbog toga bilo vazno obezbjediti uslove da ovaj glavni punkt funkcionise bez zastoja i problema.

BANJALUKA: KASIKARE NA GRADSKOJ TRZNICI

Banjaluka, 14. septembra (AIM) - U Banja Luci je danas lisen slobode Stojan Knaus (Dusana) iz Banja Luke pod sumnjom da je u 12,30 casova na glavnoj trznici aktivirao dvije rucne bombe "kasikare" i tako izazvao opstu opasnost za prisutne gradjane.

U saopstenju za javnost, koje je povodom ovog dogadjaja izdao Centar javne bezbjednosti Banja LUka, protiv Knausa ce biti podnesena krivicna prijava zbog krivicnih djela nedozvoljenog drzanja oruzja i municije i izazivanja opste opasnosti.

BEOGRAD: ANKETA MEDjU SRPSKIM POLITICARIMA

Beograd, 15. septembra (AIM) - NACIONALNI ZNACAJ - VOJISLAV KOSTUNICA, DSS

"Izbori u Republici Srpskoj znacajniji su pre svega u jednom sirem, nadstranackom smislu. Ako podjemo od cinjenice da je, pored Srbije, Republika Srpska druga srpska drzava ili poludrzava, onda je ishod tih izbora veoma znacajan u nacionalnom smislu".

"U uzem stranackom smislu, na izborima u RS se konfrontiraju filijale Milosevicevih stranaka, SPS i JUL, sa drzavotvornim, demokratskim i nacionalnim pokretom, SDS. Utoliko su i rezultati ovih izbora releventni po demokratske procese u Srbiji, kao i za izbore od 3. novembra", kaze Kostunica.

BEZ UTICAJA - VESNA PESIC, GSS:

"Ne vidim ideju zasto bi izbori u Bosni uticali na ove kod nas. Stanje ce ostati nepromenjeno. SDS, HDZ i SDA sigurno ce se zadrzati na svojim pozicijama. S obzirom da ni do sada isu imali uticaja na nas, nece ni ubuduce".

"Izbori u Bosni mogli bi uticati na izbore u SRJ samo ako bi se dogodila neka konkretna promena. Ja sam sigurna da takve drasticne promene nece biti, pa onda nista od svega nece imati veze sa nama",rekla je Vesna Pesic.

SAMO UTISAK - ALEKSANDAR VULIN, JUL:

"Buduci da mnogi od nas imaju rodbinu i prijatelje preko Drine, logicno je ocekivati da ono sto se bude desavalo u RS ostavi snazan utisak na sve nas ovde, ali ne u politickom, stranackom smislu. Kad su izbori u pitanju, u Jugoslaviji ce se glasati o potpuno drugoj stvari. Jer, ovde nije u pitanju federacija i konfederacija, vec kako ce se i sta jesti naredne cetiri godine".

"Ne ocekujem da ce iko od kandidata u RS dobiti apsolutnu vecinu. SDS sigurno nece imati toliko pristalica kao ranije. Sto se tice stranaka leve orijentacije, s obzirom na izvesnu blokadu koju su tamo trpele u predizbornoj kampanji, tesko mogu da procenim, ali verujem da se posle izbora u Bosni nece moci vladati bez njih", rekao je Vulin.

POBEDA SDS PODSTICAJ - ALEKSANDAR VUCIC, SRS:

"Pobeda patriotskih stranaka SDS i SRS u RS Slobodana Milosevica, predsednika Srbije, dovesce do kosmara, jer ce on konacno morati da se pomiri sa porazom".

"Ako ta pobeda bude ubedljiva, moguce je da ce socijalisti, uplaseni da bi se situacija iz RS, poput spojenog suda, mogla preneti i na Srbiju, pokusati da u svoj blok povuku sto veci broj stranaka".

"Pobeda SDS i SRS u RS bice veliki podsticaj i za birace, jer ce to mnoge osloboditi straha na predstojecim izborima, a i shvatice da je moguce pobediti i Milosevica", kaze Vucic.

POBEDOM SDS JACAJU SRS, DSS, DS - DANICA DRASKOVIC,SPO:

"Ako u Republici Srpskoj pobedi SDS, u Srbiji ce ojacati nacionalisticke stranke koje predvode Seselj, Kostunica i Djindjic. Pobeda Socijalista u RS rasirila bi krila SPS u Srbiji pred predstojace izbore".

"Medjutim, generalno, bez obzira ko pobedi u RS, to nece imati neke znacajne uticaje u Srbiji, jer seljaka u Sumadiji, ni radnika u fabrikama, ne zanima ko ce pobediti u Bosni".

"Licno bih volela da pobedi SDS, iako nisam nacionalista, niti sam ikada podrzavala SDS, jer su oni blize onome cemu tezi desnica nego levica. Ocekujem da ce i SDS krenuti putem demokratije i ukljucivanja u svet, jer drugog izbora nece imati", kaze Danica Draskovic.

NE PREJUDICIRATI - UROS SUVAKOVIC, SPS:

DT je pokusao da stupi u kontakt sa Ivicom Dacicem, portparolom SPS. Na telefon se javio glas identican glasu Dacica i rekao: "Ivica nije tu, na putu je. Vratice se u nedelju uvece".

Uros Suvakovic, clan Glavnog odbora SPS, bio je nesto konkretniji i za DT rekao: "Prvo da vidimo kako ce proci ti izbori u Bosni, jer ovako ne mogu nista konkretno da kazem. Mogu samo to da ocekujem pobedu snaga koje se zaladjzu za progres i mir. Ipak, dok ne vidim reuzltate, ne vredi da prejudiciram".

NEKI OHRABRENI - RADIVOJE LAZAREVIC, ND:

"Izborni rezultati u Bosni nece imati uticaja na izbore u Srbiji i Crnoj Gori. Za razliku od Muslimansko-hrvatske Federacije, gde ce situacija ostati nepromenjena, u RS dobar deo uticaja ostvarice stranke koje do sada nisu imale svoje predstavnike u vlasti. Eventualni uticaj izbora u RS na nase bice taj sto ce i u SRJ neke stranke biti ohrabrene uspehom opozicionih stranaka u RS", kaze Lazarevic.

POBEDA SDS, MINUS ZA SPS - LJUBOMIR TADIC, SD:

"Tesko je i enigmaticno predvideti utidaj ishoda bosanskih izbora na nase. Ako bi pobedio SDS, a ja se tome najiskrenije nadam, onda bih voleo da takvi reuzltati uticu negativno na ovdasnju vladajucu stranku SPS".

"Mogu samo reci da bi bilo katastrofalno da pobede te izmisljene socijalisticke partije u RS, koje je SPS poslao ne bi li oni koji su stvorili RS izgubili. SPS kao i uvek pokusava da parazitira na racun drugih koji su nesto stvorili", navodi Tadic.

PREDRAG SIMIC: DATUM ZA ISTORIJU

Direktor Instituta za medjunarodnu politiku u Beogradu Predrag Simic ocenio je da ce izbori u Republici Srpskoj (RS) i BiH federaciji biti zapamceni "kao presudan datum u istoriji, ne samo tih prostora, nego i celokupnog Balkana".

"Izbori ce odgovoriti na pitanje na koje se dugo trazio odgovor, a to ja kakvo je stvarno politicko raspolozenje tri etnicke zajednice, koje zive na teritoriji ove bivse jugoslovenske republike" - objasnio je Simic.

Prema njegovim recima,bez obzira koje ce partije pobediti i kakav ce biti raspored snaga, "sigurno je da ce te partije stvoriti jednu novu politicku situaciju, od koje ce zavisiti dalji tok zivota na Balkanu".

"Mislim da ce biti veoma znacajno kako ce se formirati buduci zajednicki organi dejtonske Bosne, i da li ce moci uspesno funkcionisati", naglasio je on.

"Vazno je i to" - dodao je Simic, "kako ce uspostaviti politicki odnosi unutar RS i, s tim u vezi, kakvi ce biti odnosi izmedju srpskih drzava sa obe strane Drine".

KIJAC: IZBORI BEZ INCIDENATA

Pale, l5.septembra - AIM

Ministar unutrasnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) Dragan Kijac, izjavio je da juce do 17,00 sati nije zabiljezen ni jedan incident na dogovorenim marstrutama kretanja birac aiz federacije BiH i SR Jugoslavije u Republiku Srpsku, niti na birackim mestima u RS.

Na podrucju Gacka i Prace, te na potezu Kalesija - Caparde, prema rijecima Kijca, Muslimani su pokusali uci na mestima koja nisu dogovorena, ali je Srpska policija sprijecila i uputila na dogovorene prelaze.

Kod Obudovca, gdje je IFOR vrsio kontrolu gradjana koji iz SR Jugoslavije ulaze u RS, doslo je do manjeg zastoja saobracaja,ali ni tu nije bilo vecih problema.

"Do 13,00 casova iz federacije BiH u RS doslo je 6000 biraca, iako je bilo najavljeno da ce ih doci 102000", rekao je Kijac.

Prema njegovim recima iz SR Jugoslavije na glasanje u RS doslo 33000 gradjana sa 6 autobusa, 10 vozova i 2000 privatnih automobila. "Policija je samo legitimisala gradjane, tako da nije bilo zadrzavanja, a IFOR nema primjedbi na bezbjednosnu situaciju u RS", rekao je Kijac.

HOLBRUK I MILOSEVIC O IZBORIMA

Beograd,l5. septembra, AIM - Americki diplomata Ricard Holbruk sastace se danas u Beogradu sa predsjednikom Srbije Slobodanom Milosevicem, potvrdili su krugovi bliski vladajucoj stranci u Srbiji. Holbruk ce zajedno sa americkim mirovnim izaslanikom u bivsoj Jugoslaviji,u Beograd doputovati avionom u prepodnevnim satima.

Ocekuje se da ce americki diplomata sa predsjednikom Srbije razgovarati o izborima u BiH i predstaviti nove zahteve SAD Srbiji, cije se ispunjenje ocekuje od Milosevica u postizbornom periodu.

Tvrdi se da je americki diplomata najvise zainteresovan za uspostavljanje zajednickih institucija u BiH odmah posle izbora, o cemu ce traziti odlucnu pomoc od Milosevica.

Posle sastanka u Beogradu Holbruk se vraca u Sarajevu, gdje se nalazi na celu americke posmatracke misije na izbore.

MORINA ZADOVOLJNA GLASANJEM

Brcko, l5. septembra AIM - Jugoslovenski komesar za izbjeglice Bratislava Buba Morina izrazila je juce u Brckom zadovoljstvo izbjeglih biraca na biracka mesta u Republici Srpskoj.

"Predvidjali smo dolazak oko 100000 glasaca i proteklih dana su u Jugoslaviji ocajnicki trazeni dodatni autobusi i vozovi",izjavila je Morina. Prema njenim recima samo iz beogradskih opstina u Brcko je stiglo 18000 biraca, a sa glasacima koji su dosli iz okruga Sombor i Subotica, bilo ih je vise od 30000.

"Obisla sam sa saradnicima Brcko, Samac i Modricu i smatram da su izbori odlicno organizovani, jer je sve teklo bez problema", dodala je Morina.Ona je izrazila nadu da ce "vec sutra biti stabilizovan mir na ovim prostorima, a za deset dana ukinute sankcije protiv Jugoslavije".

REZULTATI GLASANJA

LJUBINJE: Prema prvim informacija na 22 biracka mjesta u ljubinskoj opstini glasalo je 2862 biraca, od 3300 registrovanih, odnosno 87 odsto birackog tijela.

Na seoskom podrucju, gdje je bilo smjesteno 20 birackih mjesta, procenat glasanja iznosi 98 odsto.

Na tri glasacka mjesta za lica iz federacije BiH, koja su bila smjestena na rubinim podrucjima opstine, niko nije glasao.

SOKOLAC: Na podrucju sokolacke opstine, prema nepotpunim podacima opstinske izborne komisije,juce je na 18 glasackih mjesta,od ukupno 10047 upisanih, glasalo 9247 ili vise od 90 odsto glasaca. Na glasanju se pojavilo i 8 lica iz federacije BiH.

VLASENICA: Na teritoriji opstine Vlasenica na izbore je izaslo 8345 glasaca, sto predstavlja gotovo stoprocentan odziv upisanih biraca.

U ovoj izbornoj jedinici glasalo je i 1200 Muslimana iz BiH federacije.

VISEGRAD: Na podrucju opstine Visegrad do 19,00 casova, kada je zatvoreno svih 25 glasackih mjesta, od ukupno 12197 glasaca upisanih u biracke spiskove, glasalo je 11530 ili 94,53 odsto.

ROGATICA: Prema podacima lokalne izborne komisije, u rogatickoj opstini je na 24 izborna mjesta glasalo 8776 biraca.

Na glasackom mestu u Kovanju, predvidjenom za birace iz federacije BiH glasalo je 130 lica.

BIJELJINA: Zatvarenjem glasackog mesta broj 1, na kome su do 22,00 casa glasali biraci cija se imena nisu nalazila u konacnom, vec u privremenom bircakom spisku, u Bijeljini je zavrseno glasanje, a na biralista je ukupno izaslo 60 odsto biraca, od prijavljenih od 94550.

ZVORNIK: Privremeni stab za pracenje izbora u Centru javne bezbjednosti Zvornik saopstio je da u zoni odgovornosti ovog centra, koji pokriva regiju Birca, do 19,00 glasalo ukupno 1367 biraca iz BiH federacije.

Najvise glasaca iz federacije bilo je na glasackom mjestu Orahovac (810), Osmacima (376),Seticima (146), i u Konjevic polju (35).

Incidenata na glaackim mjestima nije bilo, osim sto je IFOR vratio dva autobusa iz pravca Kalesije, jer je oko 80 muslimanskih glasaca insistiralo da glasa u Donjim Capardama, gdje nije previdjeno mjesto za njihovo izjasnjavanje.

U ovoj regiji je glasalo i 29 pripadnika albanske nacionalnosti iz SR Jugoslavije.

Imaju u vidu da je samo u opstini Zvornik najavljen dolazk 6600 Muslimana, njihov mali odziv iznenadio je medjunarodne posmatrace.

OEBS- IPTF - UNHCR - IFOR: TOK IZBORA

Banja Luka, l5. septembra (AIM) - "Lokalne izborne komisije u Republici Srpskoj odbile su da danas otpocnu sa prebrojavanjem glasova", izjavio je Tomas Miljerina, potparol Kancelarije regionalnog centra OEBS-a Banja LUka u danasnjem obracanju novinarima i nastavio, "privremena izborna komisija zahtjeva da danas otpocne prebrojavanje glasova,jer su mjere sigurnosti veoma komplikovane i tesko ih je dugo drzati na snazi".

Miljerina je upoznao novinare da su sva glasacka mjesta zatvorena na vrijeme i bez problema. Sto se tice dolaska glasaca iz Federacije BiH u RS odaziv je bio ispod ocekivanog. U Brckom je glasalo 6 ljudi, u Doboju 130, a u Teslicu oko 740 glaaca iz Federacije. Glasanje se odvijalo bez incidenata, osim na mostu na liniji razgranicenja u juznom dijelu Doboja sa kojeg su glasaci u pokusaju da ga pjeske predju vraceni.

Alun Roberts, potparol Medjunarodnih policijaskih snaga IPTF-a obavjestio je novinare da je u toku jucerasnjeg dana iz Bihaca u pravcu Republike Srpske medjuentietsku liniju razgranicenja preslo 53 autobusa sa 2363 glasaca.

Iz pravca Kljuca preko Republike Srpske na putu za istocnu Bosnu preslo je 37 autobusa,odnosno 1147 glasaca. IZ Bosanske Krupe na teritoriju RS presla su 2 autobusa sa 51 glasacem. Nakon zatvaranja glasackih mjesta IPTF je otpratio glasacke kutije do mjesta brojanja koje su u te centre bezbjedno stigle u 23,30 casova.

Prema podacima IPTF-a na podrucju opstine Prijedor glasalo je 411 glasaca koji su u RS stigli iz Sanskog Mosta. U Banja Luci je glasalo manje od 1000 glasaca iz Federacije BiH, dok je na teritoriji Federacije BiH prema podacima IPTF-a glasalo 145 glasaca iz RS i to svi u Drvaru.

IZJAVA RADISICA I IVANICA DAN NAKON IZBORA

Banja LUka, l5. septembra (AIM) - U izjavi radio Beogradu za emisiju "Nedeljom u deset" Zivko Radisic i Mladen Ivanic iznijeli su svoje utiske dan nakon izbora. Odgovarajuci na pitanje novinara radio Beograda o nepravilnostima na dan izbora Zivko Radisic je izjavio: "Mislim da jeste bilo odredjenih manjkavosti. Tesko je sada reci da li to moze baciti neku veliku sjenu na ukupan kvalitet izbora. Ja bih ipak u prvi plan stavio da je odziv biraca bio izuzetno veliki i da su izbori protekli bez incidenat ise smo strahovali upravo sa bezbjedonosnog stanovista. Tacno je da ni medjunarodna zajednica, koja je takodje polagala s nama ispit, nije se u tome bas najbolje snasla. Da li je to zbog nedovoljnog broja posmatraca i kontrolola ili nesto drugo, ne znam."

Na pitanje novinara sta ocekuje poslije izbora, kandidat za troclano predsjednistvo BiH Mladen Ivanic je rekao:"Meni je stalo da ovi izbori budu legitimni. Jos je rano za ocjenu njihovog toka, jer sve informacije nisu stigle. U principu bio bih sretan, da su odrzani u minimalnim okvirima regularnosti i da se na taj nacin konacno konstituise vlast u Republici Srpskoj. Posle toga nadam se da cemo se okrenuti ekonomskim problemima i obnovi Republike Srpske. Nadam se da ce ova tenzija koja je bila prisu ti i da ce zabrinutost koju ste mogli osjetiti kod ljudi na glasackim mjestima takodje pasti i da cemo se vratiti normalnom zivotu. Onome cemu srpski narod treba da tezi."

Na kraju razgovora Radisic i Ivanic su izrazili svoj optimizam i nade da ce poslije 14. septembra ipak biti stvoren visestranacki parlamentarni sistem u Republici Srpskoj.

GLASANJE U NISTAVCIMA

"Ne bih vam preporucio da idete tamo,pogotovo ne sa tim tablicama,jer je atmosfera malo 'nabrusena'",rekao nam je jedan od momaka koje smo sreli na punktu IFOR-a, izmedju Sanskog Mosta i Prijedora, koji je i zvanicna medjuentiteska linija razdvajanja.On i njegov drugar , kako sami rekose ,rade u Njemackoj i dosli su samo da glasaju."Kakvo zajednistvo,koja picka materina,znas li koliko mrtvih ima",prokomentarisao je pitanje o mogucnosti zajednickog zivota nakon izbora,onaj "govorljiviji", i nakon zajednickog fotografisanja dodao: "Svejedno mi je gdje ces objaviti,kod Radovana ili Alije".

Nakon duzeg "kontanja" i upozorenja od strane jednog od prisutnih novinara("Prosli put su me drzali u policiji citav dan"),vracamo se prema Prijedoru.

U selima Nistavci i Alisici organizovana su biracka mjesta za glasace iz Federacije BiH. Tu zaticemo autobuse iz Sanskog Mosta, Bihaca,te i one sa prijedorskom registracijom ,uz grb Bosne i Hercegivine na registrarskim tablicama.Na ovom glasackom mjestu pojedinih biraca nije bilo na spiskovima ,iako su registrovani prije sest godina, ali se uz pomoc prisutnih predstavnika medjunarodnih organizacija, problem rjesava na opste zadovoljstvo.

"Nismo imali problema prilikom dolaska na glasanje ,ali je bilo slucajeva da nas koji smo glasali na proslim izborima nema na spiskovima,a dosao sam iz Austrije glasati",rekao je jedan prisutnih glasaca,koji nije zelio reci svoje ime.Kako nam rece prije rata je zivio u Kozarcu gdje je imao kucu i sve mu je poruseno, te smatra "kako ce ovi izbori nesto i donijeti".

U autobusu sa prijedorskom registracijom ljudi iz Sanskog Mosta strpljivo cekaju da dodje i na njih red za glasanje. Atmosfera je opustena i srdacna, i pored dvojice "grlatijih"("Bolje bi bilo da razgovaramo u Prijedoru i gdje smo i trebali glasati"), vecina ipak pristaje na razgovor.

"Tvojih Banjalucana ima vrlo malo u Sanskom Mostu,najvise ih ima u rijeci",(ne)jasno aludirajuci zapocinje razgovor,pritom se smijuci i dodajuci kako je "Sanski Most najskuplji u Evropi".Zeleci da ostane anoniman nastavlja:"Ocekujem da se nesto pametno dogodi nakon ovih izbora i najbitniji je povratak kuci,jer ja sam iz Prijedora a ne mogu sada obici kucu.Nadam se da ce mnoge stvari ici nabolje i mora se nastaviti normalno zivjeti".

Prijedorcanin Ifet Zubanovic nije se libio predstaviti i istice "da je rano za bilo kakve komentare i treba sacekati izborne rezultate", a mogucnost povratka prema njegovim rijecima treba regulisati na najbolji moguci nacin i ako mu se ukaze prilika "rado bi se vratio kuci".

"Cetiri ratne godine sam zivio u Prijedoru i danasnji dan sam iskoristio da se vidim i sa svojim komsijama",napominje Mesud Hodzic,i dodaje kako je vrijeme "za dolazak nekakve zvanicne vlasti s kojom ce svi moci razgovarati u svijetu i koji ce moci da utice na tu vlast"."Volio bih se ponovo sa svojim komsijama sresti u Prijedoru a ne ovako negdje izmedju ", rece Mesud Hodzic.