IZBORI PRED VRATIMA
AIM, ZAGREB, 15.9.1996. Ovih dana zagrebacki je "Globus" objavio "extra" informaciju po kojoj je predsjednik Tudjman 30. kolovoza na sjednici Vijeca obrane i nacionalne sigurnosti donio odluku o sto skorijem odrzavanju lokalnih i zupanijskih izbora, najkasnije u prosincu. Pozivajuci se, kao i obicno, na nekog visokoh duznosnika HDZ-a, koji bi zelio da ostane anoniman, najtirazniji hrvatski tjednik nagadja kako bi se ti izbori trebali zapravo odrzati u isto vrijeme kada i oni u istocnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, sto su, prema Erdutskom sporazumu, a i slovu Daytona, predvidjeni za 15. prosinca.
No, niti je ova "Globusova" informacija nesto "extra" i ekskluzivno, niti joj je za nju trebao neki povjerljivi izvor iz samog vrha HDZ-a, jer previse je toga sto se dogadja u Hrvatskoj, a sto samo upotrebom zdrave logike ukazuje da su izbori blize. Naime, iako je tocno da sve ankete pokazuju da HDZ ne stoji sjajno, da bi u pojedinim sredinama dobio, kao naprimjer u Zagrebu, jedva 15-tak posto glasova, vladajuca stranka, ipak cini sve da popravi svoj rejting i vrati, tj. kupi, ukrade, otme, podmiti izgubljeno povjerenje. Stratezi HDZ-a svjesni su da im vrijeme prolazi, ali znaju da ga i nema za kupovanje, pa su procijenili da je sada ipak bolje nego kasnije. Istodobno, lokalni izbori bit ce test za one za Zupanijski dom Sabora, sto bi trebali biti u veljaci 1997., te konacno predsjednicke za koje je zakonski rok kolovoz (ili nesto kasnije) te iste godine.
HDZ je shvatio da je zagrebacke izbore izgubio ponajprije na socijalnim pitanjima, a da se ta bolest nezadovoljstva, iako se ostvarivala parola "iz rata u blagostanje ", munjevito siri Hrvatskom, posebice velikim gradovima gdje HDZ i inace vec dugo ne stoji dobro. Nije stoga slucajno da je vlada prije nekoliko dana, ne objasnjavajuci kako i od kuda, jer dosada se tvrdilo da novaca nema, odlucila da vec za rujan poveca mirovine za 5,6 posto, s tim da ce 100 kuna koliko je vlast udijelila penzicima kao pomoc postati stalni dio mirovine. Hrvatske su zeljeznice gotovo istodobno objavile da umirovljenici imaju popust od 50 posto na voznju drugim, a 30 posto prvim razredom. Na stranu to sto su od 1993. godine place porasle za 130,7 posto, troskovi zivota za 58,8, a mirovine svega za 32,7, pa umirovljenici traze povecanje od 40 posto i vracanje ukradenih penzija, HDZ je procijenio bolje ista nego nista, racunajuci da tako razmisljaju i oni kojima je 50 kuna pravo bogatstvo.
Sve osmoskolce ove su godine po prvi put u cijeloj Hrvatskoj, u bivsem sistemu to je bio slucaj samo sa Rijekom, docekali besplatni udzbenici. Uz to ministrica prosvjete Ljilja Vokic najavljuje kako ce place prosvjetnim radnicima biti povecane mozda i za 50 posto, iako ona misli da bi trebale biti vece duplo nego sada. Vlada je takodjer najavila da ce povisiti place drzavnim sluzbenicima, a radi se o 165.000 zaposlenih, ne racunajuci obranu i unutarnje poslove.
Ministar gospodarstva Davor Stern ponistio je odluku INE o poskupljenju nekih naftnih derivata i naredio da se cijene vrate na staro, jer poskupljenja nisu argumentirana i proizlaze iz monopolnog polozaja ovog drzavnog poduzeca. Eto, tako su zlocesti decki iz INE htjeli dignuti cijene dizel-goriva, loz ulja i mazuta, a onda se javila dobra vila (Vlada) i udarila ih po prstima. Dosta naivno, ali netko bi se mogao i uhvatiti na ovaj ljepak, pogotovo na onaj kojim ministar Stern najavljuje pojeftinjenje kruha. Stern pritom nikako, kao ni njegov kolega ministar poljoprivrede, da objasni kako je nestala psenica iz drzavnih rezervi i izvezena po bagatelnoj cijeni, da bi se potom morala uvesti daleko skuplja.
Dakle, osim sto ce porasti penzije i place, a kruh biti jeftiniji, Vlada jos uvjerava pucanstvo kako nije istina da u Hrvatskoj ima 12 posto nezaposlenih, sto je u sijecnju izjavio Tudjman, da nije tocan ni podatak Zavoda za zaposljavanje po kome je taj postotak 18, a kamoli neki proracuni da nezaposlenih zapravo ima 41 posto. Potpredsjednik Vlade i tvorac hrvatskog ekonomskog cuda Borislav Skegro bez da trepne izjavljuje da nezaposlenih mozda ima izmedju sest i osam posto, a u nekim zupanijama ta stopa je nula. Vlada uporno tvrdi da je proizvodnja porasla za oko sedam posto, iako Statisticki zavod ima pokazatelje koji su sest puta manji, a na osnovu dobre turisticke sezone, koja je dobra samo po broju ostvarenih nocenja, ali ne i deviznog priliva, kuna i dalje cvrsto stoji. Prevarili su se oni ekonomisti koji su tvrdili da ce se kuna sa sadasnjih 3,5 za jednu marku do kraja godine vratiti 3,7, jer nisu racunali na izbore.
Jedan od najvecih udaraca aktualnoj hrvatskoj vlasti, cinilo se, nanijeli su invalidi Domovinskog rata koji su protestirali zbog svog statusa i pitali: tko je opljackao zemlju dok smo mi krvavili? No, i tu je doslo do preokreta, pa su invalidi, iako nisu odustali od javnog programiranog i organiziranog protesta na Markovu trgu, pred zgradama vlade i Sabora, zapravo pretvoreni u instrument podrske Tudjmanu i HDZ-u u borbi protiv drzavne birokracije. Oni isti koji su protest najavljivali, trazili reviziju clanstva, to jest ukazivali da je barem trecina invalida kupila invalidinu, ustajali protiv pljacki u pretvorbi, na jednom su se preko noci okrenuli protiv medija, koji su ih htjeli zlouptrebiti za rusenje hrvatske vlasti. Nije tesko pogoditi da se na najjacem udaru nasao "Novi list" koji "svoju tirazu dize na krvi hrvatskih branitelja".
Slicno se dogodilo i sa spontano organiziranim protestima prognanika koji su u Osijeku i Vinkovcima protestirali zbog nedjelotvornosti UNTAES-a koji u osam mjeseci svog mandata nije uspio vratiti ni jednog hrvatskog prognanika. Iako se zna da erdutski sporazum predvidja da snage UN ostaju u Podunavlju godinu dana, a ako to zatrazi jedna od strana jos jednu godinu, prognanici su uputili Tudjmanu zahtjev da ih povede u Vukovar 15. sijecnja, kao sto je prosle godine dosao vlakom slobode u Knin. Tako su i invalidi i prognanici zapravo po zna koji put zahvaljujuci svojim korumpiranim vodjama, instrumentalizirani kao jaka podrska HDZ-u. Kao da je netko drugi kriv za nevolje invalida, ili je potpisivao sporazume a ne upravo taj isti HDZ. Vlada je uz to vrlo promptno reagirala na zahtjeve invalida, jer njih nije mogla proglasiti unutrasnjim neprijateljima, pa je jedan od prvih zakona, koji ce uvesti Sabor, nakon ratifikacije sporazuma o hrvatsko-jugoslavenskoj normalizaciji, biti onaj o pravima ucesnika i stradalnika domovinskog rata. Ni sada najednom nema problema s novcem.
Jedan od aduta na koji vlast racuna je i izborna pobjeda HDZ-a u BiH, sto bi trebalo pokazati ispravnost Tudjmanove politike. Od svih ovih argumenata klimav je jedino onaj po kojem se tvrdi da ce izbora u istocnoj Slavoniji biti, ali upravo zato preventivno se i protestira u Osijeku i Vinkovcima, a zasigurno takve ce se aktivnosti i pojacati, ne bi li se dokazalo kako je medjunarodna zajednica neucinkovita.
Pa ipak sve ovo skupa HDZ-u po svim procjenama nece biti dovoljno da ostvari zeljene pobjede u opcinama i zupanijama, pa je tu jos i citav set dodatne logistike. Ponajprije sprema se ponovo velika cistka na HTV-u, gdje bi za glavnog direktora trebao doci nekadasnji predsjednikov savjetnik Miljenko Manjkas, koji se inace dugo u "Vjesniku" javljao pod psuedonimom, a Ivan Bozicevic, prebjeg iz HSLS-a, strucnjak za marketing postao je predsjednikom uprave "Vjesnika", a najavljuje se i citav niz drugih poteza koji bi trebali osigurati HDZ-u monopol u kampanji.
Vrh HDZ-a, medjutim, svjestan je manjkavosti svojih propagandnih mestara, pa se zato pobrinuo da svoju eventualnu pobjedu osigura i izbornim inzenjeringom. Tako ce nositelj izborne liste moci i dalje biti onaj tko na toj listi nije, recimo dr. Franjo Tudjman. Izborna povjerenstva nece biti visestranacka, a zadrzat ce se, a mozda i povecati sadasnji izborni prag od pet posto, a za eventualne koalicije i vise. I konacno, u pripremi je zakon, kakvog nema nigdje u svijetu, po kojem pravo na izbor gradonacelnika ili zupana ima ona stranka koja je dobila relativnu vecinu. Pouka je to iz Zagreba, gdje je HDZ dobio oko 35 posto glasova i time zapravo izgubio izbore, iako sada tvrdi da ih je dobio. Ovakvo rjesenje je do te mjere smijesno da bi se teoretski moglo dogoditi da HDZ sebi osigura gradonacelnika i zupana, zbog rascjepkanosti stranacke scene, i ondje gdje dobije mizernih 15-20 posto. Upravo ta rascjepkanost i sve veca podjeljenost opozicije, kao i krize koje tresu vecinu stranaka dodatni je argument, ako ne i najvazniji, zasto HDZ misli da je sada vrijeme za udar.
GOJKO MARINKOVIC