POMILOVANJE KLJUcARA I TAMNIcARA

Podgorica Sep 10, 1996

Stranka demokratske akcije nece u opozicionu Koaliciju

Tekst:

Sto su blize izbori, sve je jasnije da je crnogorska vlast odluku da Crnu Goru izdijeli na cetranest izbornih jedinica, i sebi tako deponuje cetrdesetak hiljada nepostojecih glasova, donijela na osnovu preciznog uvida u odnose medju ovdasnjim opozicionim partijama. Protekle sedmice je definitivno rascisceno - velike crnogorske opozicione koalicije, u koju su trebalo da se okupe liberali, narodnjaci, socijaldemokrati, SDA i Demokratski savez Albanaca nece biti. Pricu je prekratio Harun Hadzic lider Stranke demokratske akcije za Crnu Goru porukom zainteresovanima da je sporazum o koaliciji "Narodna sloga" neprihvataljiv za njegovu partiju. "On zamrzava rjesenje svih krupnih pitanja za period od dvije godine. Nase najkrupnije pitanje i nas cilj jeste rjesenje statusa Muslimana- Bosnjaka u Crnoj Gori, Sandzaku i SRJ. Rjesenje tog pitanja je vec zapocelo, jer je postavljeno kao problem, i bilo bi nerazumno odlagati ga i zamrzavati". Uz proracun da njegova stranka ne zeli biti "tas na nicijoj vagi" Hadzic je razjasnio zbog cega se njegova partija probrala nesvrstnu politiku: "Zasto da sami sebi vezemo ruke i da sami sebe eliminisemo sa dnevnog reda nerijesenih jugoslovenskih pitanja. Za dvije godine mogu se dogoditi vazne stvari".

Kad je, pred sam kraj dogovora s opozicijom DPS objavio da ga na ukidanje proporcionalnog sistema goni zelja da u crnogorskom parlamentu budu valjano
zatupljene "nacionalne i etnicke grupe" zvucalo je prilicno duhovito. Dok je Bosna gorjela a sluzbena Crna Gora marljivo sirila granice srpstva, Stranka demokratske akcije, je imala tretman grupe gradjana sklone terorizmu. Pod optuzbom da su, s desetak pusaka, imali ambicije da uniste dvije drzave a skroje jednu novu za sebe, Harunu Hadzicu i njegovim saradnicima odrezano je stotinak godina robije. Poslije na njih pala predsjednikova milost. Citav kraj u Crnoj Gori, Pljevaljska Bukovica, detaljno je, ociscen od Muslimana. Za njih Dejton ne vazi-jos se niko nije vratio kuci. Cijele devedeset trece i devedeset cetvrte, letjele su u nebo kuce i radnje Muslimana, a vlast je igrala ulogu nepristrasnog posmatraca. Tri godine nakon sto je iz voza u Strpcima oteto dvadeset putnika Muslimana, predsjednik Bulatovic se opasno naljutio na opozciju sto ga stalno potresa pricom da su njih osam drzavljani Crne Gore i da ih kod kuce jos cekaju.

Sve je govorilo da Muslimani i njihova nacionalna stranka spadaju medju najzainteresovanije da ovakva vlast izgubi apsolutnu moc. Strucnjaci vicni kompjuterskim vjestinama redovno su sabirali da bi opozicija ako proizvede "veliku koaliciju" mogla na jesen da potre ucinak svjeze iskreiranog izbornog zakona. Ako svaka opoziciona partija krene sama za sebe - propao posao. Racun pokazuje, da bi, cak i ako se formiraju dvije koalicije - jedna od parlamentarnih stranaka (liberali, narodnjaci, socijaldemokrati)
a druga u koju bi usle SDA i Demokrtski savez - na rasipanje glasova otislo bi pet poslanickim mjesta. Mozda bas toliko treba DPS da jos cetiri godine ostane vlasnik dovljne kolicine tastera u Skupstini.

Na tu pojedinost vodjstvo SDa potsjetili su liberali i narodnjaci, koji su u "Narodnu slogu" udruzili rad i sredstva:"Pravo je cudo kako uski vrh SDA hrli u politicki zagrljaj despotskim rezimima u Podgorici i Beogradu, upravo sada, u vrijeme izbora koji treba da otkljucaju ili trajno zakljucaju vrata demokratije i prosperiteta na ovom prostorima. Ovom odlukom najuzi vrh SDA objektivno pomaze akciju DPS-a da se vrata demokratije trajno zakljucaju za sve u Crnoj Gori bez obzira na njihovu vjersku i nacionalnu pripadnost".

SDA jos nije reagovala, ali su svi izgledi da ce
rasprava izmedju nje i ostalih opozicionih stranaka tokom izborne kampanje biti prililcno zivahna. DPS s pristojne distance nadgleda diskusiju, a, zanimljivo, aktivisti nekih srpskih stranaka koji se igraju konstruktivne opozcije, zdusno medju muslimanskim zivljem agituju za Stranku demokratske akcije. Cak su i Seseljevi radikali praveci spisak koga pravi patriote ne bi smjeli zaokruziti, preskocili doskorasnjeg mrskog neprijatelja. Muslimani se na dosadasnjim izborima nijesu vladali kao na nacionalnom popisu stanovnistva. Prvi put su SDA i crnogorske gradjanske stranke (liberali i socijaldemokrati) skoro podjednako podijelile njihove glasove. Bilo je ukrasnih pridjeva i u Demokratskoj partiji socijalista. Protekle izbore SDA je bokojotovala, te je sad prilicno nezahvalno procjenjivati njenu snagu. U medjuvremenu su Hadzic i njegovi, revidirali stav i po pitanju Crne Gore i SRJ. "Mi se nemozemo zalagati za samostalnu Crnu Goru, ako to znaci jos jedno cijepanje naseg naroda u Sandzaku i SRJ. Ko se za to zalaze taj je za unistenje Musliman - Bosnjaka na ovim prostorima. Taj nije prijatelj nama. Naravno, da SRJ treba demokratizovati, ali njeno ocuvanje je u interesu svih koji ovdje zive. Oni koji se zalazu za odvajanje Crne Gore zele samo svoje spasenje, pa makar i na stetu drugih. Nije to ni demokratski ni liberalno", tvrdi Harun Hadzic. Ni najljuce ovdasnje srpske stranke nijesu vise ovako stroge prema ideji suverene Crne Gore. Stvari se temeljno obrcu i crnogorski liberali, po verziji SDA postaju najstetnija pojava za buducnost Muslimana - Bosnjaka na "ovim prostorima". Pouzdano se zna, da ogromna vecina Muslimana - Bosnjaka, pa i glasaca SDA, nece bas lako usvojiti novu partijsku liniju. Jedino su, za protekle cetiri godine, dok su bili neizrecivo bespomocni, uz njih bile stranke koje se zalazu za suverenu Crnu Goru.Sad, ih, nezavisno od rezultata izbora, ceka teska medjusobna debata.

Obicno se vjeruje da iza svih vaznijih poduhvata SDA za Crnu Goru i Sandzak stoji nacionalni centralni komitet u Sarajevu. Teoriju nije lako provjeriti, ali nema dokaza da je djelovao princip demokratskog centralizma. U ovdasnjoj SDA tvrde da su za suverenu Crnu Goru bili dok je imalo nade za staru SFRJ, iako je Alija Izetbegovic, prosle 1995., iz opsadiranog Sarajeva gdje je bivse drzava demonstrirala zasto je umrla, porucio da podrzava suverenitet Crne Gore, jer je "crnogorski narod zrtva iste one politike cija je zrtva trebao da bude narod Bosne". Tesko je vjerovati da je sluzbeni stav vrha SDA u Bosni u medjuvremenu, bez obzira na medjusobna priznaja, tako radikalno revidiran. Sta o suverenoj Crnoj Gori misle obicni Bosanci moze da posvjedoci svako ko je ovih godina krocio na sarajevske ulice.

Stranka demokratske akcije za Crnu Goru, izgleda samoinicijativno, krenula je da Muslimanima-Bosnjacima regulise stanje u okviru Milosevicevog projekta male velike Srbije, i zato joj angazman na promjeni vlasti u Podgorici, ne izgleda narocito inspiritivan posao. U toj stranci, po svoj prilici, racunaju da ce Milosevic i Bulatovic pod medjunarodnom prismotrom, biti najpopustljiviji pregovaraci o buducem stausu Muslimana - Bosnjaka u Srbiji i Crnoj Gori. Vec od ranije okolo kruze crtezi krajeva koji treba da budu zahvaceni "specijalnim statusom". Tu su i crnogorske opostine - Rozaje, Plav, Pljevlja, Berane,Andrijevica, Bijelo Polje. Samo u dvije, medjusobno nepovezane (Rozaje i Plav) Muslimani su na posljednjem popisu bili vecina. Skorasnja posjeta vrha SDA svemocnom Lilicu i njegove njeznosti adresirane Sulejmanu Ugljaninu za kojim jos vazi potjernica, govori o usagalasenoj sklonosti zaboravu nekadasnjih kljucara i tamnicara. U Crnoj Gori, koja bi, ako postane samostalna, po nalazu vodjstva SDA, znacila odumiranje Muslimana - Bosnjaka, oni su 91. cinili skoro 15 odsto stanovnika. Sad ih je, mnogo manje; hiljade njih, koji nijesu ispunjavali vladajucu normu iz patriotizma, plutaju Evropom. Na nivou SRJ svedeni su skoro na statisticku gresku.

U SDA su ocigledno presabrali da ce sadasnje raspirivanje SRJ domoljublja najbolje naplatiti ako DPS pretekne jos ovaj put. Samo, ako poslije izbora odnosi izmedju njih i vlasti opet dodju na staro Harun Hadzic nece imati sta da zali. "Politika je vjestina varanja", promivisao je lider SDA za Crnu Goru tu skoro u "Sandzackim novinama" svoju viziju vodjenja javnih poslova.

Esad Kocan AIM Podgorica