SUSRET MILOSEVIC-IZETBEGOVIC, ANKETA

Sarajevo Sep 6, 1996

Reagovanja na najavljeni susret Milosevic-Izetbegovic

Na vijest da bi moglo doci do sastanka Slobodana Milosevica i Alije Izetbegovica gradjani Banjaluke reagovali su burno. Narocito ih je iritirala mogucnost medjusobnog priznavanja BiH i SR Jugoslavije.

"Susret Milosevica i Izetbegovica ne moze donijeti nista dobro srpskom narodu na ovim prostorima.Kad se dvojica potuku oni treba sami da se pomire,a ne da im neko to sa strane namece",kaze Mirko Stajcic radnik iz Banja Luke.Penzioner iz Banja Luke koji nije zelio da se predstavi izjavio je da nije realno ocekivati da Milosevic prizna cjelovitu BiH i da bi to moglo dovesti do novog rata.

"Mi smo krivi sto nam Slobodan Milosevic odlucuje o sudbini",izjavila je g-dja koja nije zeljela da se predstavi i nastavila,"nemaju oni zasto da se sastaju i najbolje bi bilo da se drze onog sto su potpisali u Dejtonu." Student Branko Djuric je takodje misljenja da oni nemaju o cemu da raspravljaju i smatra da ce taj susret u mnogome otezati predizbornu kampanju i umanjiti izglede na uspjeh nekim strankama u RS. Misljenje da ce susret bitno uticati na promenu politickih snaga unutar RS, prema ovoj mini anketi, gotovo da je univerzalno.

Na pitanje koje su to stranke koje bi mogle da izgube ili dobiju glasove biraca ,svi anketirani gradjani su odgovorili da bi eventualno priznanje BiH od Milosevica prije samih izbora bio veliki politicki poen SDS.

Mico Carevic predsjednika Jugoslavenske udruzene ljevice RS:

Najavljeni susret Milosevic-Izetbegovic, je redovni sastanak ciji akteri zele da urede odnose na teritoriji bivse Jugoslavije, narocito izmedju Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Razumni ljudi bi to mogli prihvatiti kao normalan proces ukljucivanja Republike Srpske (RS), u te odnose ali horizontalno i u Bosni i u Saveznoj Republici Jugoslaviji (SRJ) i u Hrvatskoj jer to bi trebalo pomoci ostvarivanju normalne komunikacije na ovom prostoru", kaze Carevic i dodaje da u Republici Srpskoj "ima jastrebova koji misle da mogu sami, a sve to ide na stetu naroda". Predsjednik JUL-a RS istice da su privredni tokovi izmedju SRJ i Bosni vec otvoreni i da ce i RS-a u to da se ukljuci poslije izbora.

Petar Djokovic, kandidat Srpske Patriotske Stranke (SPaS) za Narodnu skupstinu RS je naglasio da to nedoprinosi smirivanju situacije na ovom terenu. "Sigurno je da ce ovaj susret imati negativne posljedice u RS, jer se zna da je sagovornik gospodina Milosevica ratni zlocinac.Alija Izetbegovic nije legitiman predstavnik naroda koji zivi u bivsoj Bosni, cak ni u Federaciji BiH , a kamo li srpskog naroda u RS ", kaze Djokovic i dodaje da " Miliosevic razgovara sa nekim fantomom".On istice da u ovom trenutku nema razloga, ni smisla da se uprilici razgovor izmedju Predsjednika Srbije i predsjednika Predsjednistva BiH.

Predrag Lazarevic, predsjednik Srpske stranke Krajine i Posavine:

"Mislim da ce to samo jos vise homogenizovati srpski narod i ujediniti ga oko Srpske Demokratske Stranke (SDS).

"Sve to ide na stetu opozicionih stranaka pa cak i onih "zvanicnih" ,kako mi zovemo opoziciju koja pripada gospodinu Milosevicu", tvrdi Lazarevic i nastavlja " imam utisak da svi rade za SDS i medjunarodna zajednica i gospodin Milosevic". Lider SSK smatra da ukoliko dodje do susreta Milosevic-Izetbegovic u narednih par dana , kako je najavljeno, to nece imati uticaja na odnose izmedju RS i Federacije.

" To mogu da budu samo odnosi dvije susjedne zemlje i sto granica bude cvrsca to ce prijateljstvo biti vece", zavrsava banjalucki profesor knjizevnosti Lazarevic.

Vitomir Popovic, nosilac liste SDS za Banjaluku

"Necemo se osvrtati na eventualno medjusobno priznavanje SR Jugoslavije i BiH", rekao je Vitomir Popovic, nosilac liste poslanika Srpske demokratske stranke(SDS) za Banjaluku, komentarisuci najavljeni susret Milosevica i Iztetbegovica na kojem ce, po najavama, biti rezgovora o medjusobnom priznavanju dve drzave.

"Republika Srpska ima svoj suvverenitet u okviru Dejtonskog sporazuma i taj susret za moju stranku nema nikakav znacaj jer Izetbegovic ne predstavlja ni RS ni srpski narod", dodao je Popovic naglasivsi da predsednik Bosne ne moze stvarati nikakve obaveze u ime RS, a ni u ime BiH jer po njegovim recima "ta drzava do izbora i ne postoji".

"Nasa najveca zamerka tom susretu je sto je Izetbegovic optuzen za ratne zlocine u RS i eventualni kontakti SR Jugoslavije sa Federacijom trebali bi biti sa ljudima koji nisu ubijali srpski narod", decidan je bio dr Popovic rekavsi da"to sigurno nisu Ganic i Izetbegovic".

Dragutin Ilic, potpredsjednik Socijalisticke partije Republike Srpske i nosilac liste Saveza za mir i progres (SMP) za skupstinu RS rekao je "da je Slobodan Milosevic drzavnik i normalno je da se on srece sa razlicitim politickim licnostima i sa onima koje ne cijeni".

"U politici se mora razgovarati i sa prijateljima i sa protivnicima", dodao je Ilic.

"Mi smo protiv takvih susreta dok se god ne rijesi status Republike Srpske i Federacije BiH. O tome treba da odlucuje srpski narod u Republici Srpskoj.

Milan Trbojevic, potredsjednik Narodne stranke Republike Srpske:

Mi bi smo,naravno, vise voljeli da tim susretima predsjednika Slobodana Milosevica prisustvuje neko iz RS. Medjutim, on kao sef drzave, ima pravo da odrzava odnose sa drugim drzavama. Posto je Dejtonskim sporazumom priznao Bosnu i Hercegovinu, nije neobicno da odrzava odnose sa njenim rukovodstvom, mada smatram Aliju Izetbegovica nelegalnim rukovodiocem BiH.

Od ovog susreta politicku korist moze imati samo Izetbegovic i SDA, a posredno i SDS. Nije slucajno sto je g. Krajisnik pozvao Muslimane da glssaju za SDA. Sto se tice Saveza za mir i progres, najavljeni susret, u ovom trenutku moze samo stetiti njihovoj kampanji."

Nikola Poplasen, predsjednik Srpske radikalne stranke RS: " Politicki potezi Milosevica izraz su njegove marionetske politike. Ni jedan sporazum niti on pise, niti potpisuje, vec izvrsava naloge koje dobije od prekookeanskih nalogodavaca. Milosevic je odavno postao persona koja ni jednu odluku u unutrasnjoj i medjunarodnoj politici ne donosi samostalno.Nazalost ni u kuci ne donosi ni jednu odluku, izuzev sto bira boju papuca koje u kuci oblaci. Tim sistemom nelogicne situacije, on je zapravo izvrsio drzavni udar koju vodi njegova supruga u Srbiji. U poslednjih godinu dana sva odgovorna mjesta, ukljucujuci ministarstvo i diplomatiju, rezervisana su za stranku koja nije uspjela na proslim izborima dobiti niti jedno poslanicko mjesto". x x