SVECANO PRAZNI POSTAMENTI

Sarajevo Jul 26, 1996

Obiljezavanje Dana ustanka naroda BiH u RS

Bronzana poprsja svojih ratnih drugova, koja su se valjala u travi, banjalucki borci su sklonili u prostorije SUBNOR-a. Vjeruju da ce doci vreme da ih vrate na postament. U svecarskom govoru povodom Dana ustanka naroda BiH upozoravaju: "Borci su gladni"!

Banjaluka,26.jula (AIM)

U petak 26. jula, predvecerje pedesetpetogodisnjice dizanja ustanka protiv fasizma delegacija Saveza udruzenja boraca narodnooslobodilackog rata (SUBNOR) Banjaluke, polozila je cvijece na spomen obiljezja svojih izginulih saboraca.

Pred starom tvrdjavom Kastel u Banjaluci stajale su biste narodnih heroja iz onog rata. Bilo ih je sesnaest, a danas ih je deset. Ostala su samo postolja sa imenima: Kasim Hadzic, Stjepan Pavlic, Drago Lang, Franjo Kluz, Sefket Maglajlic. Bronzani vojnici onoga rata nestali su u vihoru ovog rata.

Stari borci su na okupu. Dogovaraju se oko proslave 27. jula, Dana ustanka naroda BiH protiv fasizma, na Mrakovici i u Milica gaju. Nije ih ostalo mnogo, i njih je ovaj rat (92-95.) prorijedio i, kako sami kazu, podijelio. Samo u Banjaluci umrlo je oko 3oo ucesnika narodnooslobodilackog rata (NOR).

Nine Rodic, ucesnik NOR-a i nosilac Partizanske spomenice, o nestanku bisti govori ovo: "Kada su ih prvi put rusili u Kastelu, mi smo intervenisali, pa su ih vratili na svoja mjesta". Kaze Rodic, kada su ih ponovo rusili, da su borci bronzana poprsja jednog broja svojih ratnih drugova sklonili u prostorije SUBNOR-a. "Blagovremeno smo poduzimali odgovarajuce mjere u cilju zastite svih obiljezja NOR-a. Medjutim, dogodilo se da spomenike i spomen biste ruse manje vise svi. Rusene su biste i Muslimana, i i Srba. Obracali smo se nadleznim vlastima, organima bezbjednosti i Zavodu za zastitu spomenika, da se poduzmu odgovarajuce mjere u cilju zastite spomenika od tog vandalizma i divljastva. Nazalost, nismo naisli na razumijevanje. Stice se utisak kako se to radilo uz saglasnost nadleznih vlasti i organa. Nisu nista poduzimali na nase pismene i usmene molbe i intervencije" - rijeci su ovog starog ratnika.

U Sekretarijatu za privredne i drustvene djelatnosti Skupstine opstine Banja Luka o ovim zalbama i molbama ne znaju nista. G. Jovo Radanovic, vrsilac duznosti zamjenika sekretara sekretarijata, kaze da nije upoznat sa predstavkama SUBNOR-a, niti se ikada taj sekretarijat bavio zastitom spomen obiljezja NOR-a.

Dokumenti SUBNOR- pokazuju nesto drugo. Pokazuju da su zalbe i apeli upucivani Izvrsnom odboru SO Banja Luka. U novembru

  1. godine Komisija za informacije i njegovanje tradicija NOR-a uputila je dopis s molbom da se na spomeniku poginulim borcima bosanske Krajine i srednje Bosne na Sehitlucima (pokraj Banja Luke), izvrsi sanacija ostecenja "koja su u vremenu od l992-94. godine izvrsila nepoznata lica". S obzirom da SO Banja Luka vise ne finansira ocuvanje i odrzavanje spomen obiljezja, predlazu da ko ocuvanja i odrzavanja preuzme na sebe Udruzenje Boraca NOR-a.

Oskrnavljenje spomenika na Sehitlucima Nineta Rodica kao da posebno boli."Ni zastave nasih ratnih jedinica, koje su se cuvale na Sehitlucima , nisu postedjene. Neke su nestale, neke su pocjepane i bacene u blato, a dio smo uspjeli spasiti, oprati i sakriti ovdje u nase prostorije da cekaju bolja vremena", prica starackim glasom Rodic, ozlojedjen zbog onoga sto se dogadja. Kada ga gleda, covjek razumije recenicu koju je upravo procitao u govoru, dan ranije pripremljenom za obiljezavanje godisnjice na Mr . "Nasi borci umiru od gladi", zapisao je pisac tog govora.

Vandali, kako kazu u SUBNOR-u, nisu stedjeli nista. Spomen muzej na Mrakovici (Kozara) je u cjelini veoma tesko ostecen i izgleda sablasno. "Stakla na vitrinama su polupana, a eksponati nestali ili razbacani po podu, sva elektricna instalacija - elektrouredjaji su pokidani , osiguraci, lusteri, utikaci, kino projektori unisteni kao i sala u kojoj su se prikazivali filmovi; u cijem se zadnjem dijelu nalazila biblioteka sa knjigama kozarackoj epopeji", zapisali su u pedantnom izvjestju SUBNOR-a borci NOR-a Sa o Kajtaz, Dusko Tubic i Bosko Baskot, 30. juna 1994. godine, nakon obilaska spomen podrucja na Mrakovici.

Iako "iscrpljeni, stari, bolesni i umorni", kako sami za sebe, kazu, borcima zasvijetle oci kada govore o pripremama za proslavu 27. jula - Dana ustanka naroda BiH i Hrvatske - na Mrakovici. "Ovi borci iz rata 41-45, ostali su vjerni opredjeljenjima, svojim idealima. Borili smo se i boricemo se za istinsku ravnopravnost naroda i gradjana, za prava svih ljudi, protiv svih nacionalizama". Njegove rijeci podsjecaju na jedno vrijeme koje je, cini se sada, zauvijek proslo.

Predsjednik Republickog odbora SUBNOR-a u Republici Srpskoj, Rajko Stupar, prica kako su SUBNOR-u veliku pomoc u organizaciji oko proslave na Mrakovici pruzile stranke lijeve orijentacije, i dodaje , "desnicarske stranke nas ignorisu".

Socijalisticka partija Republike Srpske (SP RS) ce proslavu 27. jula iskoristiti kao pocetak predizborne kampanje. Dr Dragutin Ilic, potpredsjednik SP RS je jednim drugim povodom rekao kako je njegov politicki blok Savez za mir i progres odlucio da predizbornu kampanju zapocne iz Milica gaja, "gdje se tradicionalno okuplja narod Bosanske Krajine i Potkozarja da obiljezi pocetak antifasisticke borbe srpskog naroda za slobodu. Ustanak protiv fasizma, ustaskog divljastva i genocida digli su Srbi - ali mi kao narod koji ima sirinu, nismo to nikada htjeli isticati, nego smo prihvatili da su u tome ucestvovali i ostali narodi koji zive u BiH , a koji su se tek l943. godine u vecem broju prikljucuju NOR-u".

Onaj ko poznaje dr Dragutina Ilica, zna da on to govori ponesen predizbornom kampanjom. Ali, sta bi o tome rekli, da mogu da cuju, Sefket Maglajlic, Kasim Hadzic, Stjepan Pavlic, Drago Lang, Franjo Kluz, braca Mazar, braca Odic ... Pa i njihovi ratni drugovi koji im biste skrivaju, vjerovatno u nadi da ce ih vratiti na prazne postamente.

(AIM) Erduan Katana