KOVAC: IZBORI, NAJTEZI U SVETU

Sarajevo Jul 26, 1996

Pale,26.juli (AIM) - Clan Privremene izborne komisije (PIK) iz Republike Srpske (RS), Slobodan Kovac izjavio je da ce naredni izbori u RS i Federaciji, zakazani za 14.septembar ove godine, biti najtezi koji su ikada u svetu provedeni, sto su potvrdili i predstavnici Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Razlozi za to su, prema njegovom misljenju, nejasnoce prilikom evidentiranja glasaca, njihovog upisivanja u glasacke spiskove i koriscenja prava glasa. Kovac je posebno upozorio na problem Dejtonskim sporazumom podeljenih opstina, kao sto su Ilidza, Gorazde i brojne druge. "Prihvaceno je da se formiraju izborne komisije u podeljenim opstinama i da se izbori provedu na nacin na koji ce biti sprovedeni i u drugim delovima bivse BiH. Ukoliko je glasac upisan u biracki spisak 1991. godine, a ostao je na svom domicilu, on ne mora popunjavati 'obrazac broj dva', vec se samo konstatuje da je u birackom spisku. Ali, ukoliko je glasac presao iz jednog entiteta u drugi, on se tretira kao 'raseljeno lice' i morace da popuni taj obrazac i glasa za strukture vlasti u opstini u koju se iselio", pojasnio je Kovac.

On je naglasio da nije prihvaceno da se izbori sprovedu u nekim opstinama formiranim u ratu, kao sto su Skelani, Srpska Kostajnica (Bosanska Kostajnica) i Milici.

Kovac je pozdravio odluku PIK da produzi rok za registraciju izbeglica u privremene biracke spiskove do 5. avgusta. Taj rok, kako je dodao, omogucava da se evidentira veliki broj lica koja do sada nisu bila upisana u biracke spiskove.

"Veoma je dobro sto je prihvaceno da se produzi ovaj rok, jer veliki broj izbeglica nije upisan u biracke spiskove. Razloga za to je bilo vise. "Neki biracki spiskovi nisu na vreme dostavljeni, neki nisu sadrzavali odredjene potrebne podatke, tako da se biraci nisu dobro snalazili, a i komisije koje su evidentirale te podatke nisu mogle da pruze potrebne upute", istakao je ovaj clan PIK.

Govoreci o izjasnjavanju izbeglica u inostranstvu, Kovac je naglasio da su u velikom broju zemalja vec odredjeni punktovi za glasanje, ali da sa Australijom i jos nekim drzavama o tome nije postignuta saglasnost.

"U nekim od ovih drzava je vec pocela registracija biraca, tako da je, prema podacima od 24. jula, u Nemackoj evidentirano 177.929 biraca, Svedskoj 30.000, Norveskoj 8.841, Austriji 7,220, Danskoj 7.000, Svajcarskoj 5.000, Belgiji 4.800, Sloveniji 2.679 i Kanadi 2.000", rekao je Kovac i dodao da je njihova nacionalna struktura nepoznata.

Kako on tvrdi, u inostranstvu su dostavljeni biracki spiskovi prema popisu iz 1991. godine i uglavnom su zastupljeni isti principi, samo ce se malo razlikovati nacin glasanja.

"Birac koji je bio upisan u biracki spisak 1991. godine, moci ce da proveri da li se nalazi u njemu. Ako se utvrdi da je u birackom spisku, zaokruzi se i konstatuje da moze odredjenog datuma glasati. Ukoliko ga nema u birackom spisku, on ce morati da dokazuje da je bio drzavljanin bivse Socijalisticke Republike BiH 1991. godine. U slucaju da to dokaze, bice upisan u biracki spisak. Ovi spiskovi iz 1991. godine su ustavri popis stanovnistva BiH iz te godien koji je sluzio kao osnova za koriscenje birackog prva", istakao je Kopvac.

On je rekao da izbeglice u inostranstvu imaju dve mogucnosti glasanja: prva je po birackom spisku iz 1991 godine, a druga je da, ukoliko je birac promenio mesto boravka, popuni obrazac 'broj dva', registruje se i glasa u opstini u kojoj zeli da zivi, a to zahteva dolazak na lice mesta.

"Za RS je to izuzetno vazno, jer se u inostranstvu nnalazi veliki broj glasaca srpske nacionalnosti. Njihova obaveza je da se sto pre upisu u biracki spisak, popune obrazac 'broj dva' i da sami, organizovano ili na neki drugi nacin, pristupe izvrsavanju svog aktivnog ili pasivnog birackog prava", konstatovao je Kovac.

Po njegovom misljenju, dolazak Srba na glasanje u RS je vise od ostvarivanja birackog prava. "To je svojevrstan patriotizam. Nikada RS nije bilo potrebno da se taj patriotizam ispolji, kao sto je to sada slucaj. Mi ne zelimo da se ikome suprotstavimo, niti da se sa nekim prebrojavamo, niti da koga prevarimo. Jednostavno zelimo da se srpski narod, koji je trenutno vani, registruje i evidentira. To je i svojevrstan popis stanovnista", zakljucio je Kovac.

N.E.