ZBOG STOKE - KOSOVO U KARANTINU

Pristina Jul 15, 1996

Zatvaranje stocnih pijaca, nestasica mesa i mesnih preradjevina, skok cena sezonskog voca i povrca na zelenoj pijaci i za 100 odsto, prve su posledice s kojim se suocilo stanovnistvo Kosova, posle uvodjenja vanrednih mera u ovom regionu radi lokalizovanja zarazne bolesti od koje oboljevaju zivotinje iz grupe papkara, "slinavke" i "sapa". Ova zarazna stocna bolest, koju, kako podvlace strucnjaci prenose i insekti, pa i vetar, a ima posledice elementarne nepogode, na teritoriji Kosova ustanovljena je pocetkom meseca, da bi se pre nekoliko dana pristupilo i ubijanju prve identifikovane inficirane stoke. I pored preventivnih mera na granicnim prelazima, sa Makedonijom i Albanijom, gde je za nepunih mesec dana ova bolest desetkovala stocni fond ovih dveju susednih drzava, ipak se nije uspelo spreciti da se ona prosiri i na Kosovo. Inace, vec je ustanovljeno da se radi o slinavki i sapu tipa A 22, koji je, pretpostavlja se, u Albaniju "stigao" preko zarazenih bivolica iz Indije, da bi se ogromnom brzinom prenele na podrucje Skopske Crne Gore. Jos uvek nema preciznih podataka da li se i u slucaju slinavke i sapa na Kosovu radi o virusu tipa A, jer kako se saznaje cekaju se rezultati iz svetske laboratorije u Velikoj Britaniji, koji ce biti poslati Institutu u Kraljevu. Ako se ustanovi da se radi o ovom virusu od 8 mikrona, onda ce Savezna vlada odluciti da li ce se ici na vakcinaciju zdrave stoke ili unistavanje. Ukoliko se odluci za prvu varijantu, onda u narednih godinu dana se nece moci izvoziti meso i mesne preradjevine, a druga varijanta je jos pogubnija, jer ce meso sa zarazenog podrucja biti zabranjeno za prodaju na inostranom trzistu u naredne dve godine. Sve u svemu, Savezna vlada je iz posebnog fonda vec obezbedila milion i 300 hiljada dinara, pa bilo da se radi o jednoj ili drugoj varijanti.

Na Kosovu je pet opstina proglaseno zarazenim podrucjem: Kacanik, Strpce, Kosovska Vitina, Prizren i Gora, a ugrozene opstine su sve ostale, 23. Kontrolni punktovi sa odgovarajucim ekipama i inspektorima stacionirani su na svim granicnim prelazima i proglasenim zarazenim opstinama, tako da svako ko udje i izadje mora da prodje tretman dezinfekcije, a unosenje i iznosenje hrane je strogo zabranjeno. Postavljeno je 15 kontrolnih punktova, a u pomoc je pritekla i Vojska Jugoslavije sa svojom tehnickom opremom, odnosno pumpama, koje koriste za dezinfekciju putnika i vozila. Inace, prema Makedoniji se normalno odvija putnicki saobracaj na granicnom prelazu Djeneral Jankovic, dok je robni usmeren na Presevo. Sa Kosova se u Albaniju moze koristiti samo granicni prelaz Vrbnica, dok duz granice sa Albanijom intenzivno patroliraju vojska i policija, u pokusaju kako se navodi "sprecavanja ilegalnih prelazaka".

Ipak, nekako najvise brine pitanje koliko su slinavka i sap uzele maha i koliko ce proci kako bi se lokalizovali i eliminisali. Najvise steta trpe upravo stocari, kojima je to osnova egzistencije. Ustanovljena je cena po ubijenoj stoci, od osam dinara po kilogramu, ali time je malo ko zadovoljan. Kako u pogranicnim "zarazenim podrucjima" uglavnom zivi stanovnistvo albanske nacionalnosti, u pismenoj izjavi veterinar iz Kacanika dr. Jonuz Lika, koji je sa ekipama radio na terenu, podvukao da su "jos 25. juna primeceni prvi simptomi slinavke i sapa i da je samo u selu Paldenice, u opstini Kacanik unisteno preko 30 grla stoke". Ovo se ocito kosi sa informacijom srpskih inspekcijskih sluzbi koje su tek ovih dana ustanovile ili obelodanile prve znake ove zarazne bolesti. Zbog ocito nedovoljne i neblagovremene informisanosti doslo je do uznemirenosti gradjana Albanaca, od kojih je prvih dana trazeno da nigde ne pustaju stoku iz stala i torova. "Akva epizodika", kako stocnu bolest slinavku i sap nazivaju strucnjaci, izazvala je novo nepoverenje izmedju sukobljenih Albanaca i Srba.

Albanski politicki predstavnici imaju svoje vidjenje. Obrativsi se novinarima na Konferenciji za stampu, potpredsednik Demokratskog saveza Kosova Hydajet Hyseni je rekao da "ionako tesko stanje na Kosovu, jos vise pogorsava pojavljivanje raznih epidemija, kao sto su hemoralgicne groznice, bruceloza, slinavka, sap i druge, koje ne mogu da se ne povezu direktno ili indirektno sa teskim zdravstvenim stanjem koje je na Kosovu nastalo nakon rusenja zdravstvenog sistema i uvodjenja vanrednih mera. S druge strane, dodao je Hyseni, "ima dovoljno podataka da se zakljuci da okupatorske srpske vlasti, kao i makedonske, zloupotrebljavaju ove epidemije da bi blokirali ili pogorsali jos vise zivot Albanaca u ugrozenim zonama i da bi se njima unistio stocni fond". Hyseni je tom prilikom pozvao "medjunarodnu zajednicu i adekvatne zdravstvene institucije da vode vise racuna o novostvorenoj situaciji na Kosovu, da sprece posledice koje mogu biti nesagledive". U ovom tonu reaguju gotovo sve politicke partije koje okupljaju Albance, a oni ironicniji jos dodaju da se Kosovo sada nalazi ne samo u karantinu, vec za svaki korak van Kosova mora duplo da se plati. Pri tom se misli na izlaznu taksu povecanu na 100 dinara po osobi, a za vozila cak 200 dinara " kada se zna da putni i robni promet uglavnom ide preko kosovsko - makedonsko - albanske granice".

S druge strane, strucnjaci - veterinari, tvrde da je do sada ostvarena odlicna saradnja sa mestanima i srpske i albanske nacionalnosti i da je pripremljeno 3 000 primeraka propagandnog materijala na srpskom i albanskom jeziku, sa fotografijama kako da prepoznaju slinavku i sap. Takodje se upozorava da ce svako prikrivanje obolele stoke vlasnika "kostati" godinu dana zatvora, a ukoliko obolela stoka nije prijavljena iz nehata, kazna iznosi sest meseci.

U stabu za suzbijanje slinavke i sapa, tvrde da su do sada veterinarske ekipe "obisle 75 odsto sela u zarazenom podrucju i unistile 125 grla stoke". "Sta ako se epidemija ubrzo ne bude lokalizovala, koliko ce stoke jos biti unisteno, kako obnoviti stocni fond sa ovolikom nadoknadom", pitanja su koja najvise muce one kojima je osnovna delatnost stocarstvo. Kako i ljudi mogu biti prenosioci virusa, ipak se saznaje, da do sada nije zabelezen ni jedan slucaj ove bolesti kod ljudi, iako se ta mogucnost ne iskljucuje ukoliko se u organizam unese npr. zarazeno meso. Ono sto najvise plasi je da se zarazeno meso ne moze prepoznati golim okom, tako da na Kosovu trenutno rade samo dve klanice, u Kosovu Polju i Gnjilanu, a meso se transportuje sirom Kosova samo u kolicinama koje zadovoljavaju dnevnu potrosnju i uz strogu kontrolu veterinarskih inspektora. Ne preporucuju se cak ni grupna okupljanja, posebno ne u proglasenim zarazenim zonama. Inace poslednja epidemija slinavke i sapa na teritoriji Jugoslavije zabelezena je pre 30- tak godina. Strucnjaci kazu, da je virus jos uvek prisutan. Pominje se i "bio-topla" zona, karakteristicna za Kosovo, a podlozna ovakvim agensima. Da li je podlozna samo njima?

Besim ABAZI AIM Pristina