TEROROM PROTIV POVRATKA

Zagreb Jul 13, 1996

AIM, ZAGREB, 13.7.1996. Nitko nikad nece saznati o cemu su prvih dana kolovoza prosle godine razmisljali Mijat i Milka Gagic, bracni par iz Zelengrada kod Obrovca. Starci od 82 dvije godine vjerojatno su vidjeli kako se jedna vojska povlaci, a druga, s drukcijim oznakama prolazi za njom, pored njihove kuce. Mozda su brinuli o kravi koja se uskoro treba oteliti, mozda o jesenskoj sjetvi na nevelikom polju iza kuce.

Posljednje jedinice sto su prosle kraj doma Gagicevih pripadale su Hrvatskoj vojsci. Napredovale su brzim tempom u akciji na kraju nazvanoj "Oluja". Gagici su prezivjeli "Oluju" i medju rijetkim ostali u svom Zelengradu. Nedugo zatim, jednog jutra, nadjeni su na pragu svoje kuce, prerezanih vratova.

Dusan Cvijanovic iz Pisaca kraj Korenice "Oluju" je gotovo vec i zaboravio. Prezivio je prve olujne "nuspojave". Posadio je nesto krumpira, okopavao ga, plijevio, gledao kako raste. Prosao je poljem uzduz i poprijeko stotinu puta. Posao je kroz polje i 25. lipnja ove godine. I zapeo za zicu protupjesadijske mine "iznikle" medju gomoljima.

To su samo neki od brojnih slucajeva sto su ih aktivisti Hrvatskog helsinskog odbora iznijeli ovih dana pred novinare i odabrali iz arhive pedantno evidentiranih ubojstava, nestanaka, pljacki, premlacivanja, maltretiranja, otpustanja s posla i drugih oblika krsenja ljudskih prava civila srpske nacionalnosti sto su ostali zivjeti na prostorima bivsih UNPA zona. Najgore je bilo poslije "Oluje", ali arhiva se novim slucajevima pravne anarhije puni i dalje, rekli su HHO- ovi aktivisti.

Vlasti ne reagiraju, ne provode istrage i pokusavaju prikriti broj ubijenih, rekao je tom prilikom Ivan Zvonimir Cicak, vodja HHO-a. Izjavio je da su masovne grobnice i krizeve oznacene samo sa "N.N." promatraci odbora vidjeli i u Zadru i Sibeniku, pa je zakljucio kako su tijela tamo prevozena s krajinskog podrucja. Petar Mrkalj, izvrsni direktor HHO-a dodao je kako su njihovi aktivisti ponegdje zapazili da ispod tankog sloja zemlje leze i po tri sloja mrtvackih sanduka. Svugdje su popisivali krizeve i uocili da se nakon nekoliko mjeseci njihov broj znatno povecao. "Ako iz tih grobnica budu obavljene ekshumacije, sto bi mogle obaviti ekipe Haskog suda, broj mrtvih sokirat ce hrvatsku javnost", predskazao je Cicak. I u kasnijem pojasnjenju precizirao - "rekao sam - javnost, jer vlasti imaju sve podatke i dobro znaju o cemu govorim".

Par dana kasnije zaredali su demantiji. Policijski sluzbenici iz Zadra i Sibenika potvrdili su da na mjesnim grobljima ima nesto tijela dovezenih iz unutrasnjosti, ali su isticali kako su pokopi obavljeni po medjunarodnim pravilima, uz identifikaciju zrtava i pokretanje istraznih postupaka protiv "nepoznatih pocinitelja". Sibenski javni tuzilac izjavio je da je tokom asanacije terena pronadjen 41 les, kasnije pokopan uz prethodni pregled sudsko-medicinskih vjestaka.

Sluzbenici su posebno naglasavali kako su svi poginuli, bilo civili ili vojnici, stradali u ratnim operacijama, a ne zbog kasnijih osveta.

Pitanje o masovnim grobnicama postavljeno je i ministru unutrasnjih poslova Ivanu Jarnjaku. On je optuzio HHO da "blati svoju drzavu", koja "nista nije sakrila". Ustvrdio je kako je stanje sigurnosti na bivsim okupiranim podrucjima "dobro i nista slabije no u bilo kojem drugom podrucju Hrvatske". "Protiv osoba koje su pocinile krivicna djela pokrenuti su postupci i podnesene krivicne prijave, bilo protiv poznatog ili nepoznatog pocinitelja", rekao je Jarnjak u intervjuu Slobodnoj Dalmaciji.

Cicak medjutim tvrdi da se postupci uopce ne pokrecu, pa je pozvao ministra vanjskih poslova Matu Granica da objavi imena osoba koja su pod istragom zbog navodnih zlocina poslije "Oluje". Granic je naime nekoliko puta spomenuo - uglavnom u susretima s inozemnim sugovornicima - kako je pod istragom "oko 1.000 osoba". Cicak je zatrazio da se objave imena onih koji su kaznjeni, no iz Granicevog ureda nije bilo odgovora.

Clanovi HHO-a tvrde kako se rijetkim uhvacenim pociniteljima krivicna djela kvalificiraju u blazi oblik, te kako se trenutno vodi samo jedan proces - grupi optuzenoj za visestruka ubojstva u selima Gosici i Varivode - a i taj postupak tece vrlo sporo i nekako nevoljko...

Na press konferenciji HHO je objavio i da pojedine drzavne institucije odbijaju priznati punomoci odvjetnika kad ovi pokusavaju ishoditi dokumente za Srbe koji su pred "Olujom" napustili Hrvatsku. Razni maticari, javni biljeznici, sluzbenici u lokalnim upravama, itd., traze da ljudi dolaze osobno. Klasicna "kvaka 22" - bez osobnog dolaska nema dokumenata, a dolaska ne moze biti jer bez dokumenata izbjeglice ne mogu uopce uci u Hrvatsku! Cicak je ispricao kako je o tome razgovarao s generalom Jacquesom Kleinom, privremenim upraviteljem istocne Slavonije i Klein mu je najavio da ce uskoro u Hrvatsku dovesti tim od pedesetak odvjetnika iz svijeta koji ce za izbjeglice pribavljati dokumente. Ni na tu najavu jos nije bilo odgovora od hrvatskih vlasti.

Zbog krsenja ljudskih prava Hrvatsku je opomenulo i Vijece sigurnosti UN u posljednjoj predsjednickoj izjavi. Mario Nobilo, hrvatski ambasador pri UN odgovorio je 11. srpnja, ponavljajuci ocjenu hrvatske Vlade da stanje ljudskih prava u Hrvatskoj ne predstavlja prijetnju miru i sigurnosti u Hrvatskoj i regiji, ujedno predbacujuci UN-u sto njegovi predstavnici nisu provjerili broj Srba povratnika u Hrvatsku. Nobilo tvrdi da ih se vratilo oko 7.000, uz procjenu da se jos nekoliko tisuca vratilo pored sluzbenih evidencija.

Istaknuo je da "takav broj povratka izbjeglica nije zabiljezen u regiji", nastavljajuci kako bi "povratak isao i brze kad ne bi bilo legitimnih sigurnosnih razloga povezanih s neorganiziranim povratkom osoba koje su bile u vezi sa stranom koja je pocela sukob u Hrvatskoj". Podsjecajuci da je Hrvatska otvorila vrata za vise od 300 humanitarnih organizacija, Nobilo "izrazava nadu da ce se ta otvorenost pretociti u disciplinirane, uravnotezene, utemeljene i uskladjene istrage".

Ostrim istupom na konferenciji za novinare Cicak i HHO zeljeli su isprovocirati javnu raspravu o stanju na podrucju zauzetom "Olujom". No pitanje je hoce li se sto dogoditi osim par demantija i pojacanih javnih napada na odbor. Zeleno svjetlo za masovniji povratak Srba-izbjeglica i "fukcioniranje pravne drzave" zasad je tesko ocekivati iako na tome i dalje inzistiraju Vijece Evrope, Evropska unija i druge institucije. Naime, istodobno dok Nobilo salje Vijecu sigurnosti pismo u kojem pokusava opravdati svoju Vladu i ublaziti kritike, s vrha drzave, iz Tudjmanovih usta stize otvorena poruka kako se povratak Srbima - nece dopustiti. To je putem Televizije preneseno sirokom auditoriju, zajedno s toplim aplauzom sudionika "Hrvatskog svjetskog kongresa" kojima se Tudjman obracao, okupivsi ih u svom ljetnikovcu na Brijunima.

IGOR VUKIC