OTVORENO PISMO MILOSEVICU
Intervju: predsjednik Starjesinstva Islamske zajednice Sandzaka Muamer efendija Zukorlic
Aktuelne vlasti autoritete Islamske zajednice pokusavaju dijeliti na "lojalne" i "nelojalne", na podobne i nepodobne. Kao primjer navodim susret saveznog premijera, dr Radoja Kontica sa predstavnicima vjerskih zajednica. Iz Islamske zajednice pozvan je samo predstavnik Islamske zajednice iz Beograda. Nisu, dakle, pozvani predstavnici dvije najbrojnije islamske zajednice u SRJ - Kosova i Sandzaka. Tako Muamer efendija Zukorlic objasnjava jedan od povoda za otvoreno pismo predsedniku Milosevicu.
AIM, Beograd, 9.7.1996.
"Otvoreno pismo koje smo uputili predsjedniku Srbije Milosevicu posljedica je stalnih povreda autonomnosti Islamske zajednice Sandzaka. Praksa mijesanja drzave u vjerska pitanja ocito je naslijedjena iz prethodnog rezima. Dobro je poznato da je raspad bivse Jugoslavije izazvao i raspad jedinstvene Islamske zajednice, sa centrom u Sarajevu. Jedinice te Zajednice su bile prepustene same sebi i morale su da se organizuju u novim uslovima. Tako je Islamska zajednica u BiH postala samostalna na celu sa Riasetom, a isti slucaj je i sa Islamskom zajednicom u Makedoniji. Na Kosovu je formirano Predsjednistvo IZ, u Crnoj Gori je izabran reis, a u Hrvatskoj i Sloveniji je postojeci Mesihat proglasen kao vrhovni organ samostalne Islamske zajednice. Mi u Sandzaku smo, takodje, bili prisiljeni da se na slican nacin organizujemo", kaze u intervjuu za AIM predsjednik Starjesinstva (Mesihata) Islamske zajednice Sandzaka hadzi Muamer efendija Zukorlic, podsjecajuci da je 30.oktobra 1993.godine, na obnoviteljskom Saboru izvrsena reforma organizacione strukture i proglasena samostalnost ove vjerske zajednice.
Odrzani su javni izbori za clanove dzematskih odbora (vjerskih opstina) i za najvise organe - Sabor i Mesihat. Aktuelne vlasti, medjutim, jos uvijek nisu priznale najvise organe ove vjerske zajednice, i njega kao predsjednika, vec komuniciraju samo sa lokalnim odborima.
AIM: Sta je bio glavni povod za otvoreno pismo predsjedniku Milosevicu ?
- Povoda ima vise, a osnovni je stalna povreda autonomnosti Islamske zajednice. Od strane aktuelne vlasti autoriteti Islamske zajednice pokusavaju se dijeliti na "lojalne" i "nelojalne", tacnije na podobne i nepodobne. Kao primjer navodim susret saveznog premijera, dr Radoja Kontica, 14. februara ove godine u Beogradu sa predstavnicima vjerskih zajednica. Iz Islamske zajednice na taj sastanak pozvan je samo predstavnik Islamske zajednice iz Beograda. Nisu, dakle, pozvani predstavnici dvije najbrojnije islamske zajednice u SRJ - Kosova i Sandzaka. Pored toga, kada smo pokusali rijesiti nas pravni status, naisli smo, medjutim, na nepremostive prepreke. Poslije duzeg vremena ministar vjera u Vladi Srbije upucuje dopis na adrese pet odbora Islamske zajednice, u sjevernom Sandzaku, u kome stoji: "Postojeci odbori Islamske zajednice u Raskom i Zlatiborskom okrugu - Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Nova Varos, Prijepolje i Priboj - su legitimni organi za Ministrastvo vera i druge drzavne organe...". U drugom dijelu doticnog akta (19.10.1994.) stoji: "Republika Srbija nikada nece priznati tzv. Mesihat za Sandzak i sa tom organizacijom nece saradjivati ni lokalni ni republicki organi..." Dakle, Ministarstvo vjera priznaje odbore Islamske zajednice, ali ne prizaje njihove odluke. Jer, ti isti odbori su izabrali Sabor i Mesihat.
AIM: Nije li jedan od razloga vaseg nesporazuma sa zvanicnim vlastima to sto ne postoji republicki niti savezni zakon koji bi regulisao odnose drzave sa vjerskim zajednicama ?
- Svakako! Stalno se odlaze, ne znam zbog cega, donosenje Zakona o pravnom polozaju vjerskih zajednica. Stari Zakon je stavljen van snage 16.3.1993.godine. Pravna praksa ne poznaje slucajeve da se jedan Zakon stavi van snage, a ne donese novi, cak ni kao privremeno rjesenje. To upravo daje prostor cinovnicima i odgovornim politickim licnostima da manipulisu sudbonosnim pitanjima vjerskih zajednica.
AIM: Da li ste se obracali Vrhovnom sudu Srbije ?
- Vrhovni sud Srbije je donio presudu u kojoj se kaze da nijedan Zakon ne predvidja registraciju novonastalih organa Islamske zajednice. Sud se, medjutim, nije zadrzao na tome, nego nam dijeli savjete da se vjerski organizujemo u okviru Islamske zajednice SR Jugoslavije, a takva Islamska zajednica uopste ne postoji, sto je jos jedan apsurd. I ono sto je prelilo vec punu casu jeste presuda Opstinskog suda u Novom Pazaru kojom se ponistavaju legalno donijete odluke organa Islamske zajednice, uz objasnjenje o "nepriznatom" Mesihatu, cime se blokira nas rad.
AIM: U pismu navodite da vam i lokalna policija pokusava da diktira kako cete se organizovati?
- Poslije svih pokusaja da stupimo u dijalog sa Ministarstvom vjera oni su nas uputili na lokalni MUP, sto nam je bilo veoma cudno. Mi smo se, poslije svega, obratili lokalnom MUP-u i taj organ nam u svom dopisu od 18.7.1994. godine pise sledece: "Ovaj organ nasao je da je zahtev za osnivanje jos jednog Mesihata Islamske zajednice na teritoriji SR Jugoslavije neosnovan i da ovo nije interes vecine vernika Islamske veroispovesti.. ." Nisam cuo da negdje u svijetu lokalni MUP tumaci interese vjernika, a ne legitimni predstavnici tih vjernika.
AIM: Sta mislite da li ce aktuelne vlasti priznati Mesihat, s obzirom da ste na legalnim izborima dobili povjerenje vjernika?
- Upotreba izraza "priznati" uopste nije u skladu sa statusom vjerskih zajednica u svim civilizovanim drustvima. Naime, drzava nema pravo da se mijesa u vjersko organizovanje. Islamska zajednica nacela svog organizovanja i rada crpi iz Kurana casnog i Suneta cistog. To su zapravo Kanoni, a poznato je da pravna teorija ne priznaje pravo drzave da se mijesa u Kanone. Prema tome, ovdje se ne radi o tome da li ce drzava priznati postojanje Mesihata za Sandzak ili ne. Radi se jednostavno o tome da li ce drzava postivati nasa vjerska prava, pravo na organizovanje po propisima te vjere ili nece. To ovisi o politickom kursu koji ce ova drzava uzeti.
AIM: Cime potkrepljujete tvrdnju, u pismu, da je u sadasnjoj Jugioslaviji pravno regulisan samo status Srpske pravoslavne crkve ?
- To je informacija koju smo prije dva mjeseca dobili od Ministarstva vjera u Vladi Republike Srbije.
AIM: Da li je ta informacija dovoljno jasna ili je diplomatski srocena ?
- Poslije nekoliko pokusaja da dobijemo informacije o radu na Zakonu o pravnom polozaju vjerskih zajednica, odnosno o rjesavanju naseg konkretnog problema, receno nam je da unazad nekoliko godina nijedna vjerska zajednica nije imala svoj maticni broj, koji predstavlja i osnovni problem oko regulisanja pravnog statusa, te da je samo Srpskoj pravoslavnoj crkvi taj maticni broj dat i da druge vjerske zajednice nemaju regulisano to pitanje. Uvijek nam je govoreno da se rjesavanje tih problema odlaze do donosenja Zakona o pravnom polozaju vjerskih zajednica, a taj Zakon, kao sto vidite, nikako da se donese.
AIM: Sta mislite, da li svi ovi nesporazumi nisu, mozda, posljedica samovolje pojedinih licnosti ili nizih cinovnika ?
- Mi smo ovdje u Sandzaku pokusali da povjerujemo u to, ali poslednji dogadjaji nas navode na sumnju da se sistematski sa ovih prostora, kako smo napisali u pismu predsjedniku Republike, nastoji udaljiti nepozeljna vjera, koja nije po mjeri "pravne drzave".
AIM: Sta biste izdvojili od zahtjeva, ili sugestija, predsjedniku Srbije Milosevicu ?
- Naveli smo nekoliko stvari koje su neophodne za minimum opstanka i rada nase Zajednice. U prvom redu ocekujemo da predsjednik zatrazi od nadleznih organa da postuju princip odvojenosti vjere od drzave i da prestanu sa praksom povreda autonomnosti Islamske zajednice, da se uklone prepreke za regulisanje pravnog polozaja Islamske zajednice Sandzaka, da se ubrza sa procedurom donosenja Zakona o pravnom polozaju vjerskih zajednica, da se prestane sa pokusajima nametanja "lojalnih" vjerskih sluzbenika, da se velikodostojnicima Islamske zajednice garantuje imunitet i omoguce pune i civlizirane mjere licne sigurnosti. To je minimum koji nam je neophodan da bismo mogli opstati i da bismo se mogli sloziti sa izjavom predsjednika Savezne vlade, Radoja Kontica, nakon pomenutog sastanka sa predstavnicima vjerskih zajednica, da su vjerska prava u SRJ na najvisem nivou svetskih standarda.
AIM: Sta cete ciniti ako pismo ne bude imalo efekta ?
- Ne preostaje nam nista drugo nego da se obratimo svim domacim i medjunarodnim faktorima za zastitu ljudskih, odnosno vjerskih prava i sloboda. Ako doista zelimo vjerovati da je vrijeme komunistickog jednoumlja za nama, mora se i prakticno pokazati, od strane najodgovornijih licnosti, da se postuju elementarne ljudske vrijednosti.
(AIM) Ejub Stitkovac
ANTRFILE
Podrucje Sabora i Mesihata Islamske zajednice Sandzaka obuhvata Novi Pazar, Sjenicu, Rozaje, Berane, Bijelo Polje, Prijepolje, Priboj, Novu Varos i Petnjicu. U njenom vlasnistvu su, izmedju ostalog, 82 dzamije, 39 mesdzida ( manja muslimanska bogomolja bez minbera i minareta), 37 mekteba ( prostorija za vjersku pouku), jedna medresa ( srednja islamska skola) i dvije biblioteke. Odbor Islamske zajednice Novog Pazara uspio je prosle godine da zahvaljujuci razumijevanuu nadleznih ministarstava uveze 20.000 prijevoda Kurana, poznatog orijentaliste dr Besima Korkuta. Kompletno poklon - izdanje ovog prijevoda stampano je u Parizu, a donator je jedna vjerska institucija iz Saudijske Arabije. Time je, na neki nacin, ublazen nedostatak vjerske knjige medju pripadnicima islamske vjere. Ujedno, novopazarska izdavacka kuca DAMAD stampala je nekoliko znacajnih vjerskih knjiga medju koje spada i "Allahovi vjerovjesnici" profesora Adema Zilkica.
E.S.