JA VOLIM KNJIGE, A MIRKO PSENICU
Sudjenje predsedniku Demokratske stranke Zoranu Djindjicu
Zoran Djindjic i njegovi advokati odlaganje sudjenja za septembar smatraju dokazom da je "zitna afera" uzdrmala sam politicki vrh Srbije. Po nekim procenama, ipak, ni "ostecenoj", a ni "optuzenoj" strani, iz potpuno razlicitih razloga, ne odgovara odmotavanje klupka: vladajucim krugovima - jer bi to uzdrmalo mnoge funkcionere, Demokratskoj stranci - jer, ipak ne poseduje dokaze na koje se Zoran Djindjic, poslednjih meseci, poziva.
AIM, 3.7.1996.
Pracen narodnim poslanicima koalicije Srpskog pokreta obnove, Demokratske stranke i Gradjanskog saveza Srbije, kao i sestoclanim timom poznatih beogradskih advokata, lider srbijanskih demokrata Zoran Djindjic seo je na optuzenicku klupu Okruznog suda u Beogradu. Time je skandal, poznat u Srbiji kao "zitna afera", a u koji su neposredno ukljuceni najvisi funkcioneri (sadasnji i bivsi) Vlade Srbije, dobio na zamahu.
Sef Demokratske stranke optuzen je za krivicno delo "povrede ugleda Republike Srbije", jer je oglasom pod nazivom "Gospodine Marjanovicu ne otimajte narodu hleb", objavljenom u tiraznom nedeljniku "Telegraf" decembra prosle godine, ustvrdio da je predsednik Vlade Srbije zloupotrebio polozaj malverzacijama oko izvoza zita i trampom istog za ruski gas, te nelegalno stekao 200 miliona nemackih maraka.
Proces, koji je izazvao veliko interesovanje javnosti (prvog dana sudjenja, u utorak 2. jula, u sudnici Palate pravde vidjeni su cak i predstavnici kanadske, nemacke, britanske ambasade), nakon dvodnevnog pretresa, dobio je malo ocekivani obrt. Ni sami advokati, zastupnici prvog coveka Demokratske stranke, nisu ocekivali da predsednik sudskog veca Goran Cavlina prihvati predlog odbrane i nastavak postupka zakaze za polovinu septembra. Tada ce se u ulozi svedoka odbrane za sudskom govornicom naci nekoliko kljucnih ljudi "zitne afere" - ali ne i najvazniji. Naime, sudija je prihvatio predlog odbrane da na svedocenje pozove nekadasnjeg republickog ministra za poljoprivredu (nedavno smenjenog) Ivka Djonovica i bivseg direktora Direkcije za robne rezerve Zivojina Matica. Istovremeno, iako nije odbijena, nije ni prihvacena sugestija da se pred sudom pojavi i inicijator sudjenja - "uvredjeni" premijer Mirko Marjanovic.
Odbrana postigla cilj
Okolnost da je sudjenje odlozeno, tumaci se u javnosti na
dva nacina. Po jednima, vladajuci krugovi odlazu izvrsenje
presude cekajuci pocetak predstojecih saveznih izbora kao
trenutak daleko adekvatniji za takvu meru ( Djindjic bi, ukoliko
izgubi proces, mogao za delo za koje je optuzen da dobije cak tri
godine zatvora ). Po drugima, ni "ostecenoj", a ni "optuzenoj"
strani, iz potpuno razlicitih razloga, ne odgovara odmotavanje
klupka pod nazivom zitna afera
. Vladajucim krugovima - jer bi
to uzdrmalo mnoge visoko kotirane posednike fotelja, Demokratskoj
stranci - jer, smatraju dobro obavesteni, ipak ne poseduje sve
relevantne dokaze na koje se Zoran Djindjic, poslednjih meseci,
poziva.
"Kako je pocelo, ipak sam zadovoljan", komentarisao je za AIM tok sudjenja sef tima odbrane, poznati beogradski advokat Strahinja Kastratovic, dodavsi da je "odbrana postigla, za sada, cilj i sprecila zurbu javne tuzbe da sudjenje sto pre okonca". Odbrana je, takodje, uspela da predmet spora delimicno "pomeri" sa terena "povreda ugleda Republike Srbije" ( na kome zastupnici optuzbe insistiraju ), na polje dokazivanja da su malverzacije u samom vrhu Vlade Srbije u vezi sa izvozom milion tona zita u
- godini - zaista postojale.
Kao kljucni argument, kojim je potkrepio "istinitost navoda u oglasu", prilikom sasusanja, Zoran Djindjic naveo je ( i trazio da se papir sa te sednice vlade dostavi kao dokaz u postupku), odluku kojom, samo deset dana pre ukidanja sankcija (dok je Slobodan Milosevic bio u Dejtonu), 14. novembra, vlada objavljuje licitaciju za izvoz milion i 500 000 tona psenice. Prema Djindjicevim navodima, dve sedmice nakon toga odluka je ponistena, jer je na osnovu usmenog dogovora, odnosno slobodne nagodbe, beogradsko preduzece "Progres", ciji je direktor predsednik vlade Mirko Marjanovic, dobilo pravo da izveze milion tona psenice.
"Medjutim", nastavio je optuzeni, "u trenutku kada
pocinje prikupljanje psenice za Progres
ispostavlja se da u
robnim rezervama nema te kolicine. Trziste reaguje skokom cena
brasna. To je pokazalo da je prica o viskovima psenice u robnim
rezervama bila bez pokrica. Znaci da je tokom 1994. i 1995.
godine prodata. Ne zna se ni gde je psenica, ni gde je novac od
prodate psenice. Zakljucak koji sledi je - ili da su je pojeli
misevi, ili da je nestala", zakljucio je Zoran Djindjic posebno
naglasivsi da namera prilikom objavljivanja oglasa nije bila da
bilo koga vredja, vec da "upozori javnost na malverzacije
predstavnika vlasti, i na opasnost da Srbija moze zbog toga
ostati bez hleba".
Inace, tokom provere licnih podataka optuzenog, sudija je "usput" podsetio Djindjica na krivicno delo koje je pocinio 1974.godine, kradju Aristotelove "Metafizike". Sef Demokratske stranke objavljivanje tog podatka propratio je kratkim komentarom: "Neko voli knjige, a neko psenicu".
Sudite i nama
Tog jutra kada je sudski postupak poceo, poslanici tri opozicione partije ( SPO, DS I GSS), koje deluju u koaliciji "Zajedno", uputili su pismo na adresu javnog tuzioca i sudije Cavline, kojim ih obavestavaju da su svi oni, a ima ih ukupno 59, takodje, zajedno sa Djindjicem ucestvovali u kreiranju oglasa, koji je uvredio premijera I Republiku Srbiju.
Kako je za AIM izjavila generalni sekretar Demokratske
stranke Ljiljana Lucic, "da u Srbiji postoji pravni sistem,
optuznica bi trebalo da bude podignuta protiv svih koji su
priznali koautorstvo teksta Gospodine Marjanovicu ne otimajte
narodu hleb
".
Inace, sa optuzenicke klupe se moglo cuti da Demokratska stranka nikada ne bi pribegla cinu oglasavanja da je parlament Srbije usvojio predlog ove partije da formira anketni odbor koji bi ispitao izvoz psenice i njenu trampu za ruski gas. Dobro obavesteni krugovi tvrde da Djindjic, ipak nije racunao, u trenutku kada je odlucio da u "Telegrafu" (cijem se odgovornom uredniku Draganu Belicu takodje sudi), stampa inkriminisani tekst, da ce "stvar dogurati bas do suda". Ovi izvori misle da demokrate zbilja govore istinu, odnosno da je zaista rec o malverzacijama i zloupotrebi polozaja ( i velikoj kolicini novca), ali da za tvrdnje ne poseduju dokaze ( koji se u vidu dokumenata nalaze u rukama ministarstava, Direkcije za robne rezerve, "Progresa"), koji bi premijera Marjanovica mogli da "uvrede u pravom smislu te reci".
Koliko je javna funkcija ( predsednik vlade) "zasticena" govori i podatak da je doskorasnji guverner Narodne banke Jugoslavije Dragoslav Avramovic (dakle osoba koja je morala imati uvid u priliv deviza u drzavnu kasu) javno, neposredno pre no sto je smenjen sa funkcije, pitao: "Gde su pare od zita?" Avramovic je potvrdio da kroz NBJ nije proknjizen nikakav devizni priliv koji bi mogao biti naplata za izvoz psenice. Bivsi "neposlusni" guverner predlozen je kao svedok odbrane. Sudija Goran Cavlina, kao i u slucaju predloga da se na sudu pojavi Mirko Marjanovic, odluku ce, kako je saopstio, doneti u septembru.
Proces "Marjanovic protiv Djindjica" , uglavnom se u
opozicionim redovima vidi kao puko politicko sudjenje lideru
jedne od vodecih partija. Osnovni cilj je, prema ovim
tumacenjima, diskreditovanje koalicije "Zajedno", koja bi na
predstojecim izborima mogla ozbiljno da ugrozi vladajuce
socijaliste. Lider Gradjanskog saveza Srbije, Vesna Pesic, koja
je u znak podrske svom koalicionom partneru prisustvovala
sidjenju, u izjavi AIM-u kaze : "Najlogicnije bi bilo da Mirko
Marjanovic svoju nevinost
dokazuje prvo u politickom duelu sa
Zoranom Djindjicem". Prema njenim recima, posto do takvog razvoja
dogadjaja nije doslo, "vlasti su pribegle politickom sudjenju
politicaru, koji je jedan od najznacajnijih oponenata rezimu".
Sta ce biti u septembru? Ako sudimo po novijoj politickoj istoriji Srbije, dva meseca su dovoljno dug period da taktita vladajuce partije ( od koje uostalom zavisi ponasanje svih aktera politickog zivota u Srbiji), moze nekoliko puta da promeni pravac. I dalji tok sudjenja, i njegova zavrsnica, ipak ce zavisiti od politicke procene partije na vlasti.
(AIM) Danica Vucenic