U SENCI UGLJANINOVOG POVRATKA

Beograd Jun 21, 1996

Predizborna previranja u Sandzaku

Partije sandzackih Muslimana, kao i srpske opozicione partije, salju prituzbe, upozorenja, saopstenja, prete izbornom apstinencijom ili pobedom... Predizbornim aktivnostima posebnu aromu daje najava da ce se harizmaticni lider Sulejman Ugljanin vratiti u Sandzak

AIM, Beograd, 18.6.1996.

Predstojeci izbori predstavljace po svoj prilici prekretnicu u politickom zivotu Sandzaka.Iako muslimanske partije jos nisu definitivno odlucile hoce li izaci na izbore ili ne, po cestim tribinama i sastancima na tu temu, stice se utisak da ce vecina stranaka prekinuti praksu dugogodisnjeg sandzackog bojkota izbora.

Istina, lideri manjih stranaka, Reformsko-demokratske stranke Sandzaka (RDSS) i Liberalno bosnjacke organizacije, Izudin Susevic i Kasim Zoranic upozoravaju da nisu stvoreni najregularniji uslovi za izbore. Kada to kazu, misle na novi Zakon o izbornim jedinicama kojima je broj izbornih jedinica uvecan cetiri puta. Istovremeno, izracunali su predstavnici opozicije, Zakonom se povecava cenzus koji je potreban za ulazak njihovih poslanika u parlament. Prema racunici Kasima Zoranica ovaj zakon "Bosnjacima - Muslimanima onemogucava da imaju predstavnike u Saveznoj skupstini," dok Susevic upozorava da "izbornom kartografijom vlast cini sve da spreci Muslimane-Bosnjake da imaju svoje predstavnike u Saveznom parlamentu, te se kao jedino resenje namece bojkot unapred skrojenih izbora".

Muslimanske stranke jedinstvene su u kritici prvobitnih, pa i "poboljsanih" izmena Zakona o izboru poslanika, ali u najvecoj, Stranci demokratske akcije (SDA), sve cesce razmisljaju o izlasku na izbore. Ova stranka ucestvovala je samo na prvim republickim izborima kada je u srbijanskom parlamentu osvojila tri, a u crnogorskom parlamentu devet poslanickih mesta. Naredne republicke, savezne i lokalne izbore SDA bojkotuje zbog krsenja ljudskih prava i neravnopravnih uslova izborne utakmice, a izbornu apstinenciju prihvatio je i veci deo muslimanskog birackog tela.

Muke sa koalicijom

  • Kod vecine stranaka koje okupljaju Bosnjake-Muslimane postoji konsenzus za ucesce na predstojecim izborima. Zato i ocekujemo njihov masovan izlazak na izbore - kaze Rasim Ljajic, predsednik srbijanskog ogranka SDA. Ljajic smatra da jedino zajednicki izlazak na izbore i jedinstvena lista bosnjackih stranaka omogucava Muslimanima osvajanje jednog ili vise poslanickih mesta, ali njegove pozive na izbornu saradnju do sada nije prihvatila nijedna sandzacka stranka. Lider najvece muslimanske stranke, ipak, ne odbacuje ni ideju o bojkotu, koji bi u ovakvim "politickim uslovima imao smisla jedino ako ga prihvate najvece stranke. Zajednickom bojkotu bi se, bez dvoumljenja, pridruzila", istice Ljajic.

Situaciju u muslimanskom politickom bloku komplikuje i podeljenost SDA. Ljajic je sef formalno priznatog krila Stranke, onog koje je zavedeno u srpski stranacki registar. Drugom krilu, koje je takodje vrlo uticajno i koje za neformalnog sefa ima Sulejmana Ugljanina, prvog predsednika Stranke, srpsko pravosudje je osporilo pravo na ime SDA. Uprkos stalnim frakcijskim trvenjima, u ovom slucaju njihova misljenja se ne razlikuju. Jer, o izborima ozbiljno razmislja i drugi, Ugljaninov deo stranke, koji pod svoje okrilje sve uspesnije okuplja manje sandzacke partije i udruzenja.

Prema misljenju Haruna Hadzica, predsednika SDA Crne Gore i jednog od najblizih saradnika Sulejmana Ugljanina, umesto sadasnje rascepkanosti na cetiri-pet izbornih jedinica, za Muslimane bi optimalno zakonsko resenje podrazumevalo dve izborne jedinice - jednu za Crnu Goru, a drugu za srbijanski deo Sandzaka. Predlozenim zakonskim resenjem "aktuelni rezim pokazuje da se plasi izbora" i "pokusava da prinudi sandzacke Muslimane da mimo volje apstiniraju na ovim izborima", kaze Hadzic koji istice da ce SDA pratiti razvoj dogadjaja i blagovremeno odluciti hoce li ucestvovati na izborima ili ne. Njegov stranacki kolega Cazim Lukac, potpredsednik crnogorske SDA, smatra da ce njegova stranka "skoro sigurno" izaci na izbore. "Kada bismo okupili sve Muslimane bili bismo najjaca opoziciona stranka, a crnogorski rezim je svestan da SDA predstavlja pravu i jedinu opoziciju", veli Lukac.

Ugljaninova kampanja

Za sandzacko ucesce na izborima direktno se zalozio i Sulejmana Ugljanin, predsednik Muslimanskog nacionalnog vijeca Sandzaka (MNVS), koji je iz Turske, gde je u egzilu, porucio da "ne prihvata preuranjene odluke nekih politickih stranaka iz Sandzaka o neizlasku na izbore kao konacne". Za razliku od ranijih slucajeva kada je Ugljanin faks porukom iz saudijskog grada Dzede u minut do dvanaest sprecio izlazak SDA i Sandzaklija na izbore, sada se zalaze za "zajednicki program aktivnosti" kojim bi se "uklonile sve prepreke rezima, koje bi kao posledicu imale neizlazak naseg naroda na predstojece izbore".

Jedna od prepreka ukljucivanja Ugljaninovog dela stranke u politicki zivot zemlje je i skoro trogodisnji boravak njihovog lidera van Jugoslavije i to zbog optuznice koja ga tereti za ugrozavanje teritorijalnog integriteta. Ohrabreni nedavnom odlukom Vrhovnog suda Srbije kojom je ponistena presuda protiv 24 snadzacka Muslimana i slucaj vracen na ponovno razmatranje Izvrsni odbor MNVS smatra da je sazrelo vreme za povratak Sulejmana Ugljanina u zemlju. Medjutim, Rajko Danilovic, jedan od advokata odbrane u "slucaju dvadesetcetvorice", kaze da pravno govoreci Sulejman Ugljanin uvek moze da se vrati, ali da s obzirom da optuznica i poternica protiv predsednika MNVS nisu povucene, u slucaju dolaska moze biti pritvoren.

Harun Hadzic kaze da se SDA priprema i za tu mogucnost, te da se Ugljanin ne plasi eventualnog sudjenja. Ovo nije prvi put da se govori o povratku Sulejmana Ugljanina, koji godisnje bar dva do tri puta najavljuje dolazak u Sandzak. Po pravilu, takve najave uvek stizu u "osetljivim" trenucima i odrzavaju popularnost sandzackog lidera. Da li ce se ova, za sada najozbiljnija, najava pokazati kao istinita pokazace naredni meseci. Ugljaninovi simpatizeri ne vole mnogo da govore o tome, ali se nadaju da ce on stici pred pocetak predizborne kampanje.

Jednu od nepoznanica predstojecih izbora u Sandzaku predstavlja i ambiciozna koalicija Jugoslovenske levice (JUL). Vecina lidera muslimanskih stranaka ne ocekuje znacajniji uspeh JUL-a po muslimanskim gradovima u Sandzaku. Tako Rasim Ljajic smatra da Bosnjaci "nece nasesti komunistickoj propagandi", a Izudin Susevic tvrdi da "JUL sasvim sigurno nece imati veceg uspeha na narednim izborima". Njihovo misljenje ne dele aktivisti novopazarskog JUL-a koji na novinarsko pitanje o ishodu izbora u Sandzaku odgovaraju da "Mi komunisti pobedjujemo". Zuhra Mumdzic, predsednica novopazarskog odbora JUL-a, koja, iako naglasava da izbori nisu u prvom planu aktivnosti levice, ocekuje da njena stranka privuce znacajan procenat sandzackih biraca. Mumdziceva to objasnjava "dosadasnjim rezultatima i zasicenoscu naroda obecanjima desnicarskih partija".

Partije sandzackih Muslimana, kao i srpske opozicione partije, gundjaju, protestuju, ukazuju na previde i zle namere drugih, pisu saopstenja, prete apstinencijom ili izbornom pobedom... Sto je znak da se za izbore pripremaju.

(AIM) Safeta Bisevac