CEKAJUCI IZBORE

Beograd Jun 18, 1996

Mediji u Srbiji

AIM, Beograd, 18.6.1996.

Sedam kritika, reakcija, apela, protesta i tri karikature na svoj racun izbrojao je u Nasoj Borbi novi srpski ministar informisanja, ekscentricni Aleksandar Tijanic. I to, kako kaze u pismu-protestu ovom beogradskom nezavisnom dnevniku, u periodu dok jos nije ni stigao da sedne u ministarsku fotelju.

Kontroverzni Tijanic, u proslosti smenjivan, kaznjavan i otpustan (poslednje radno mesto - direktor TV "Braca Karic"), zbog burnih reakcija na njegovu novu ulogu, sada samo moze da se ljuti. Nije Nasa Borba kriva sto je zblizavajuci se sa bracom Karic, predvodnicima nouveve riche modernog srpskog doba (prijateljima porodice Milosevic) pristao da se odrekne i ovako, javno, svoje autohtonosti. Njegova sklonost JUL-u, partiji dr Mirjane Markovic, nije tajna za novinarske krugove vec skoro dve godine. Tada je uklonjen sa mesta direktora TV "Politike", izgubivsi bitku sa tvrdim krilom Milosevicevih socijalista.

Zadovoljstvo sto sada iz stare svadje unutar vladajucih (SPS-JUL) izlazi kao pobednik, kvari samo nezahvalni trenutak koji je predsednicki bracni par u Srbiji izabrao da ga baci u vatru. Novinarski igrac bez ideoloskog predznaka, osim volje za moc, ni fasista, ni komunista, kolumnista stare Jugoslavije u NIN-u, Danasu, Sarajevskom Oslobodjenju i Slobodnoj Dalmaciji, sada realizuje svoju opsesiju - tajnu posvecenost u odluke centara moci. To se, medjutim, desava kad izbori idu, a na srpskoj medijskoj sceni sve vri. Prvi racuni mu vec stizu, a visina konacne cifre - jos se ne nazire.

Docek za ministra

Tek sto je Aleksandar Tijanic upoznao osoblje u Ministarstvu i obecao da nece biti pritisaka ni na drzavne ni na opozicione medije, smenjena je nezavisna ekipa Radio Smedereva. U njihove prostorije opstina, alijas lokalna SPS vlast, postavila je svoje ljude. Uzalud je Tijanic tvrdio da nema veze sa preuzimanjem Radio Smedereva, da se sve to desilo tri dana pred njegovo ustolicenje. Iako se izjasnio protiv metoda koje demonstrira "smederevska drzava", sve je objasnio vec poznatim receptom za gusenje nezavisnih medija, "preispitivanjem transformacija vlasnistva."

Onda je 6.juna republicki trzisni inspektor zabranio rad u prostorijama redakcije "Novog Pancevca". Prostorije su zapecacene jer list "ne poseduje urednu dozvolu za rad", novi modus rezimskog pritiska na one medije koji su u privatnom vlasnistvu i ne potpadaju pod "preispitivanje transformacije". Predstavnici pancevacke opozicije izrazilu su cudjenje "da se povodom ovog najnovijeg nasilnog gusenja... do sada nije oglasio ministar Aleksandar Tijanic".

Vec 12.juna moglo se saznati da je Upravni odbor BIGZ-a, velike izdavacke kuce u Beogradu, odlucio da vise ne stampa "Srpsku rec", list Srpskog pokreta obnove (SPO), najuticajnije opozicione partije u Srbiji. Iako je list unapred platio papir i stampanje za dva broja, saradnja je raskinuta iz "ekonomskih" razloga. Stvarni razlog, prema recima urednika lista, Danice Draskovic, jeste tekst o bespravnom gradjenju kuce za predsednikovog sina, Marka Milosevica, na tudjem placu u Pozarevcu, i naslovna strana - fotografija (kako saznajemo, ipak montaza) na kojoj Marko vodi pijano tele. Zbog druge fotografije, nastale nedavno na otvaranju kluba Milosevicevog sina, koju je objavilo na naslovnoj strani "Vreme", lokalni fotograf Miroslav Milosevic pretucen je ispred svog stana.

Danica Draskovic je zatrazila prijem kod novog ministra i dobila ga. Pozalila mu se na BIGZ, ali i na distributere, a dan kasnije je odrzala konferenciju za stampu. "Rekao mi je - licno zelim da "Srpska rec" nestane. "Srpska rec" je jedno obicno g...i bilo bi dobro za srpsko novinarstvo da list ne postoji. Tijanic je izjavio da je licno zainteresovan da list nestane, jer je i njega upropastio na mnogim planovima, ali obzirom da "Srpska rec" nema nikakvu vrednost ni svrhu, prestace da izlazi, ne zbog pritisaka, vec sto niko nece hteti da je cita", izjavila je Danica Draskovic, supruga lidera SPO. Usledila je njena procena da ce novi mininistar zabraniti sve nezavisne medije do izbora.

Aleksandar Tijanic je cinicno reagovao i u pismu NIN-u, jer se autor njegovog portreta nije pridrzavao dogovora, da o njemu pise u svom uobicajenom stanju - a nikako trezan. Portret koji je napravio autor nazvao je alkotestom, a neznanje autora o novinarstvu i sebi ocenio kao - mukotrpno steceno.

Posvadjao se i sa Dnevnim Telegrafom, privatnom novinom koja je na ovim prostorima za nepunih par meseci napravila istinsko cudo (tiraz oko 50.000). Njima je, prema pisanju ove novine, Tijanic najavio velike probleme.

Izabran je, dakle, pravi covek, za predstojece izborne obracune, bez rukavica.

Iznenadjenja, iznenadjenja...

Opoziciona koalicija "Zajedno" (Srpski pokret obnove, Demokratska stranka i Gradjanski savez Srbije) u Tijanicevom liku nazire kljucnog coveka predizborne kampanje socijalista. Da je temperatura visoka, mada izbori nisu ni zakazani, dokazuje otkrice, ili "otkrice" Srpskog pokreta obnove da je Slobodan Milosevic u Dobanovcima odrzao tajni sastanak sa "celnicima iz informativnog i policijskog sektora". Tom prilikom, kako je rekao portparol stranke Ivan Kovacevic, Tijanic je zaduzen za predizborne specijalne emisije i novinske feljtone protiv lidera koalicije "Zajedno", kao i za nadzor nad medijima koji moraju biti zatvoreni za njih.

Osim imenovanja novog ministra, i druga iznenadjenja se daju naslutiti. Jedno, mada neuverljivo, priprema opozicija. Ako je verovati njihovoj najavi, operacija "oslobadjanja" medija se priprema, ali "jos ne treba sve otkrivati" ( kako kaze Vuk Draskovic). Za njega nema preceg zadatka nego da se "deblokiraju fabrike srpske nesrece: drzavna televizija, Politika, Vecernje novosti, Ekspres Politika, Radio Beograd". Lider srpskih demokrata Zoran Djindjic smatra da ce svet kazniti SR Jugoslaviju, kao Hrvatsku ( nece biti primljena u Savet Evrope) ako nastavi slicnu politiku prema medijima, a Vesna Pesic je gorko optuzila Hansa Van den Bruka, koji je "strahovito zalio za Radio Smederevom". Optuzujuci medjunarodne faktore za ravnodusnost ona je je rekla da su "oni potpuno upoznati sa situacijom, tako da to gotovo komicno zvuci kada imamo jednu ovakvu Televiziju Srbije, da sad neko zapomaze nad Radio Smederevom".

U "oslobadjanje" gotovo da vise niko ne veruje. Pogotovo posle rezimskog konacnog preuzimanja Studija B, jedine nezavisne TV stanice. Dogodilo se to bez daska otpora, a trio "Zajedno" sada izgleda da sasvim neozbiljno pravi razanj, dok mu je zec u liku Studija B nepovratno pobegao u sumu: vec su se opozicioni lideri dogovorili i kako ce da urede Studio B kada pobede. Dogovorili su se cak i oko kandidata za direktora te nove nezavisne televizije. Njegovo ime ce, kazu, biti iznenadjenje u predizbornoj kampanji.

Iznenadjenje je stiglo i u vidu ponovne registracije Soros fondacije u Jugoslaviji. Izbrisana iz sudskog registra u martu, po svim procenama bas zato sto je pomagala nezavisnim medijima, pre neki dan je ponovo pocela sa radom pod imenom "Fond za otvoreno drustvo". Sonja Liht koja je na celu Fonda sada obecava nove humanitarne, medicinske, kulturne, obrazovne i - medijske programe. Dzordz Soros, osnivac, kaze da je zabrinut posebno za nezavisne medije "od kojih su pojedini preuzeti od strane vlasti". Nada se da ce svima biti zvanicno odobreno da nastave sa radom.

Tu nadu ne dele oni koji su preuzeti, jer iskustvo uci da se ovde jos nikad nije vratilo, sto je jednom oteto. Bez nade su i oni koji nisu mogli da sacekaju ponovnu registraciju Fonda i njegovu eventualnu finansijsku pomoc. Svetlana Zaric je svu ustedjevinu ulozila u pravljenje malog, ali uticajnog nezavisnog lista Zapisi u Cacku, gradu u Srbiji. Ona sada vise ne zna kako da izda sledeci broj, novinari u redakciji rade bez nadoknade, redakcijska oprema se sastoji od jedne pisace masine. Proslog meseca nepoznata lica upala su u toku noci u njen stan i izvrsila pretres, a da nista nisu odnela. Kada je prijavila "lopove", policija je samo slegla ramenima.

Neposlusni urednik Borskih novina, Miroslav Radulovic, jos ceka na odluku Vrhovnog suda Srbije da li ce otici na sest meseci u zatvor, posto je njegova novina prenela iz drugih novina karikaturu Slobodana Milosevica. Vranjske novine su pred gasenjem, a finansijska policija se pojavila i na vratima Videla iz Nisa. Saban Sarenkapic, urednik gradjanski orijentisanog lista Has u Sandzaku, gde uglavnom zive Muslimani, kaze da ce izdrzati samo do kraja godine.

Rezim se postarao da se Soros vrati u Srbiju kada je pospremanje medijske kuce skoro zavrseno. Novi ministar ce odraditi pokrivanje jos poneke kampanje, jos koje zabrane. Sve to uz doskocice, ili psovke - da se umrtvljeno gradjanstvo zabavi. Osim za eksces, on ima smisla i za humor. Nedavno je karikaturisti Nase Borbe porucio da ga crta malo vernije, jer "ovako, smejem se njegovim crtezima sve dok mi neko ne objasni da sam na karikaturi ja.

(AIM) Gordana Igric