REMONT U RADIONICI DPS-a
Promjena izbornog zakona u Crnoj Gori
tekst:
Taman kad je medjustranacka radna grupa za pripremu izbora u Crnoj Gori privodila posao kraju, predstavnik DPS je na osmoj sesiji, pod tackom razno, obavijestio drustvo o ozbiljnoj namjeri njegove partije da obavi remont izbornih pravila. Kad hoce sudbina: Predraga Bulatovica, sefa poslanickog kluba vladajucih socijalista, poznatog po tome sto je koliko juce najstrozije branio svoju partiju od sumnji da u potaji sprema izmjenu izbornog zakona, zapalo je da objelodani kako ce i na republickim izborima Crna Gora biti razdijeljena na vise izbornih jedinica. Detalji o preraspodjeli baze jos se ne znaju, a ovdasnji posmatraci vjeruju da ce, uglavnom, biti primijenjena sema propisana za savezmne izbore. Konticeva Vlada je, poznata stvar, Crnu Goru sravnila na sedam izbornih okruga, a oni su utanaceni tako da svaka opstina kamo je na proslim izborima pobijedila opozicija, bude udruzena s onima gdje Demokratska partija socijalista ima najbolje izglede. Koliko je matematika vazna u zivotu vidi se i prostim okom. Na izborima prije cetiri godine DPS je od 85 mjesta u republickom parlamentu zaradila 46, a opozicija 39 poslanika. Tada je vazio proporcionalni sistem - Crna Gora jedna izborna jedinica. Da je kojim slucajem bila podijeljena na sedam izbornih baza, tacno ovako kako je propisano za savezne izbore, Bulatovicevi socijalisti bi osigurali 50, a citava opozicija 30 narodnih izaslanika u republickoj skupstini. Razlika je prilicna. Imajuci i ovu pojedinost u vidu sefovi poslanickih klubova Narodne stranke, Liberalnog saveza i Socijaldemokratske partije, hitno su obavijestili okolinu da je DPS pronasla sistem pomocu kojeg moze sacuvati apsolutnu vlast cak iako za nju ne glasa vise od trecine biraca. I lideri tih stranaka Novak Kilibarda, Slavko Perovic i Zarko Rakcevic uputili su zajednicko pismo predsjedniku Bulatovicu. "Jos nije kasno da vladajuca partija u odustane od najavljenih izmjena. Ne dozvolite diobu Crne Gore"- pozvan je sef drzave. "Ako vlast ne odustane od svojih namjera opozicija ce biti prinudjena da se zastiti od ocigledne diskriminacije", upozoren je,takodje, visoki naslov.
Predsjednik Bulatovic jos razradjuje sitnu knjigu. Zanimljivo, istrajno sute i ostali visoki cinovi u DPS. Sluzbena stampa uredno objavljuje saopstenja opozicionih stranaka - ni ona ne zauzima stranu. Ima,tu, raznih nezgoda. Na sastanku Medjustranacke grupe predstavnik DPS je objasnio kako je dotjerivanje izbornog zakona posebno inspirisano zeljom vlasti da se "obezbijedi ulazak predstavnika nacionalnih grupa u parlamenat". U medjuvremenu su stranke koje okupljaju "nacionalne grupe" nezahvalno uzvratile da bas njima najmanje odgovara drobljenje Crne Gore na vise izbornih sastojaka. Glasaci su im rasuti u raznim krajevima republike, a slabo su gdje u vecini. Vodje Stranke demokratske akcije tvrde da bi cijepanje Crne Gore na vise jedinica moglo biti razlog cak i za njihov ne izlazak na izbore. Slicno razmisljaju i u Demokratskom savezu Albanaca. Albanci su, inace, vecina jedino u Ulcinju koji je sada spojen sa Barom gdje su pristojna manjina, i Budvom - tamo su pojedinacna pojava. Ako su u DPS i Srbe ubrojali u "manjinsku grupu" onda i oni imaju ozbiljan razlog da se naljute i povuku citav prijedlog. Narodnjaci su, kao najaca stranka crnogorskih Srba, ispoljili i najbrutalniji otpor prema vladjucem milosrdju.
Vrhovi vlasti su, izgleda, smislili da otrpe sve pozive na razjasnjavanje dok se ne vidi sta ce stvarno preduzeti opozicija. Realno, nije im ni nuzda da zapinju: njihova poslanicka vecina u skupstini, kad dodje odsudni cas, odradice na kraju svog mandata jos i izborni zakon, pa kud pukne. Prije toga ce, negdje u tisini, najumnije glave u DPS pisati i brisati po karti Crne Gore, dok god ne otkriju kakva njena podjela donosi najsigurniji opstanak na vlasti. Opozicija se prilicno uzurbala."Vlast sa ovakvim rezultatima vladanja, na fer izborima nema nikakvih izgleda i zato Crnu Goru gura u zonu visokog rizika. Otpor apsolutizmu DPS je ono sto nas u ovom casu spaja" - zajednicka je poruka sve tri opozicione partije. Njihovi predstavnici ovih dana slozno u nezavisnim medijima tumace da Demokratska partija socijalista moze da funkcionise jedino ako drzi apsolutnu vlast. Ovdje, inace, mnogi procjenjuju da DPS nije spremna da izdrzi teret opozicionog djelovanja, vec da ce cim uoce da su u manjini njeni aktivisti poceti da se razilaze na razne strane. Liberal Savo Jablan u nekoliko navrata podsjeca poslanike zbog cega se, po njegovoj procijeni, drzavni vrh tako panicno boji odlaska s vlasti.. "Dosli su na vlast zeljni svega, i upustili se u poslove koje ne prilice njihovim zaduzenjima. Organizovani kriminal koji je cvjetao posljednjih godina nije mogao proci a da ga oni ne aminuju. Iza svega sto su radili ostao je trag".
Sta god da ih nagoni, vodje DPS pokazuju zavidnu okretnost da na Crnoj Gori isprobaju svaki Milosevicev izum - nema veze koliko kosta. Najavom promjena izbornog zakona, po uzoru na original, ovdasnje vlasti su uracunale i mogucnost da glavne opozicione stranke ne izadju na izbore. Prica nije napamet - za tu su svrhu blagovremeno iznjedrene i zdrave snage obucene da se u buducem parlamentu, bez opozicije, s DPS-om igraju konstruktivne kritike. U tom smislu je, na skorasnjem sastanku vanparlamentarnih stranaka lider Ekoloskog udruzenja, javno poducavao okolinu da "samo vecinski izborni sistem moze da sacuva vezu izmedju poslanika i njegove baze". Onda su se i srpski radikali, nevjerni Seselju, dragovoljno prijavili kao autori ideje da se jesenas na izborima u Crnoj Gori primijeni pravilnik u kojem pobjednik nosi sve. Vlasti su se, po obicaju, poslije pokazale mnogo odmjerenije; DPS nece ukidati proporcionalni sistem, ona ce ga samo obesmisliti.
U prvim reakcijama, prilicno revoltirana manipulacijom vladajuce stranke, opozicija je pominjala odgovor u vidu bojkota izbora. "Takvu mogucnost uopste ne treba iskljuciti" bio je najdirektniji potpredsjednik Socijaldemokratske partije dr Dragisa Burzan. Ni prvaci drugih stranaka nijesu bili daleko. U praksi to bi znacilo da vecina stanovnika Crne Gore svoje interese moze izraziti samo na ulici. Tamo bi se, neizostavno, sreli s policijom, naoruzanom osim prirucnim sredstvima i najstrozim Zakonom o javnom redu i miru u ovom dijelu planete. Ovdasnji zivalj ne pati narocito od viska gradjanske hrabrosti, ali kad jednom krene, kaze istorija, onda to ne radi u nijemim mimohodima s cvijecem u rukama. Svi su izgledi, mnogo prije narednih izbora, dvije hiljadite godine vlast bi se opet kotrljala ulicama. Racun je, u stvari, prost: ako kojim slucajem prevagne ideja da se opozicija bojkotom izbora zastiti od izbornih pravila vladajuce partije Crna Gora ce uskoro postati mjesto u kojem ce biti hrabrost zivjeti.
Sudeci prema novijim izjavama vodja opozicionih partija, mnogo je izglednije da one, ipak, izadju na izbore. Kako i u kojim savezima - jos nije rascisceno. Najcesce se pominje jedinstvena opoziciona lista. Ako se cisto mehanicki zbroji snaga opozcionih partija one, cak i po novoj izbornoj geografiji, imaju pristojne izglede da DPS bace ispod apsolutne vecine. Operacija nije bas bezazlena. Zajednicka vlada svih opozicionih partija vise nije ono sa cim vlasti mogu da strase okolinu. Drugo je, medjutim, u ovako raznorodnoj opozicinoj familiji sklopiti jedinstvenu izbornu listu i s njom stati pred birace. Nikome, tu, nece biti bas potaman. Svi strahovi, duboke unutrasnje podjele, sve medjunacionalne i ideoloske predrasude, citava duga antidemokratska tradicija Crne Gore bice saveznik DPS. Svjestan iskusenja kroz koja ce opozicija narednih mjeseci prolaziti Dragan Soc, jedan od lidera Narodne stranke, precizira sta bi mogao biti zajednicki cilj zajednickog nastupa: "Citava demokratska opozicija u Crnoj Gori svoje partijske interese treba da stopi u odluku o postovanju narodne volje i ocuvanja demokratije. Pobjeda opozicione liste znacila bi hitnu denacionalizaciju, postenu privatizaciju, kaznjavanje pljackasa drustvene imovine i sto je najvaznije: obezbjedjivanje uslova za naredne postene i ravnopravne izbore".
Partijski ce strucnjaci na svim strnama narednih dana hitro istrazivati staze i bogaze koje vode do vrha. Vlast zna svoj put."Izborni zakon ce biti onakav kakav je potreban da DPS i SPS imaju stabilnu vecinu u parlamentu. To nije iskljucivi partijski interes vec interes ove zemlje kojoj samo te dvije partije mogu donijeti stabilnost", bio je cedno iskren Milan Gajovic sef poslanickog kluba DPS u parlamentu SRJ. Malo ranije njegov partijski drug Miodrag Vukovic, strucan za ideoloska pitanja, precizno je razjasnio sta ce biti ako DPS ne ugrabi apsolunu moc: "To bi bila tragedija za Crnu Goru".
Crnogorska opozicija, u stvari, nema sta da bira. Ako ne bude mogla da izdrzi vlastite razlilcitosti nad Crnom Gorom ove jeseni, kao olovo, spustace se strah.
Esad KOCAN (AIM Podgorica)