SPS PUSTINJA

Beograd Jun 11, 1996

Intervju:Mr Izudin Susevic, predsednik Reformske demokratske stranke Sandzaka (RDSS)

AIM, Novi Pazar, 11.6.1996.

Lider Reformske demokratske stranke Sandzaka (RDSS) i neformalni vodja Muslimanskog nacionalnog veca (pod kontrolom lidera SDA u egzilu, Sulejmana Ugljanina), mr Izudin Susevic, licnost je koja se afirmisala jos u socijalistickim strukturama bivseg jednopartijskog sistema. Susevic je doprineo da Ugljaninovo krilo, koje je do sada vazilo kao tvrdo, dobije umereniji lik.

AIM: G. Susevicu, predstavite nam, ukratko, RDSS.

  • Preteca ove stranke je, zapravo, Savez reformskih snaga Jugoslavije, ciji su osnovni politicki ciljevi bili ocuvanje Jugoslavije kao drustvene zajednice istinski ravnopravnih gradjana i reforma jednog istrosenog ekonomskog i politickog sistema. U zelji da bude autenticna politicka stranka gradjana Sandzaka, programski sadrzaji su posle raspada bivse Jugoslavije dopunjeni onim segmentima koje je nametala novonastala situacija. Poznata su nasa zalaganja za ustrojstvo regije Sandzak i to po ugledu na brojne evropske regije. Upravo takvom regionalizacijom ostvarilo bi se artikulisanje posebnosti Sandzaka, a te posebnosti su zaista brojne: etnicka, istorijska, kulturoloska, geografska itd. Istovremeno, formiranje regije ne znaci formiranje nikakvih paradrzavnih tvorevina, promenu granica i ugrozavanje teritorijalnog integriteta Srbije, Crne Gore i Jugoslavije, kako se to obicno zeli zlonamerno predstaviti.

AIM: U vise navrata ste se izjasnili da nisu stvoreni ni minimalni uslovi za slobodne i demokratske izbore.

  • Hocu da vas podsetim da je RDSS do sada redovno izlazila na izbore na svim nivoima, bez obzira na vrlo nepovoljne uslove (vestacki formirane izborne jedinice, visok cenzus, haoticno stanje u birackim spiskovima, itd.). Na sve to pridodati su novi ogranicavajuci uslovi koji uistinu onemogucavaju pravo i demokratsko izjasnjavanje gradjana Sandzaka. Tu, pre svega, mislim na Uredbu Vlade SRJ kojom se zabranjuje povratak gradjana, posebno na Kosovo i Sandzak. Kojom se, dakle, zabranjuje povratak Albancima i Muslimanima i onemogucava jedno od temeljnih ljudskih prava - da biraju i da budu birani. To su, inace, gradjani koje navedena Uredba tereti za neodazivanje vojnoj obavezi, koji se proglasavaju za "lazne azilante" itd. Jasno je da je takav odnos zvanicnih organa vlasti u sustini legalizacija etnickog ciscenja Sandzaka. Otuda i pitanje da li uopste treba ucestvovati na takvim izborima i time precutno pristati na unapred stvorene uslove, koji prakticno onemogucavaju Muslimane da imaju svoje predstavnike u organima vlasti Srbije i Jugoslavije. Tu je, dakako, i pitanje Zakona o amnestiji cije je usvajanje obaveza svih ucesnika Dejtonskog sporazuma. SR Jugoslavija neopravdano kasni i na ovom planu. Zakon o amnestiji morao bi da se odnosi na sve gradjane SR Jugoslavije, izuzev onih koji su pocinili zlocine protiv covecnosti.

AIM: Ocekujete li i dalje rezimske pritiske na clanstvo opozicionih stranaka?

  • Obzirom da je predizborna kampanja vec pocela, smatram da klasicnih pritisaka do izbora nece biti. Mislim na privodjenja, informativne razgovore, smene rukovodecih kadrova, otmice, ubistva i miniranje imovine. Pritisci ce se obavljati na drugi nacin. Pribecice se, zapravo, satanizaciji pojedinaca cije politicko delovanje moze ugroziti ostvarivanje zacrtanog plana. Rovarice se, na primer, po biografskim podacima pojedinaca, traziti neoprostive poslovne greske, upucivati razne inspekcije i policija da otkriju navodni kriminal, formirati dokumentaciju za, prema potrebi, podizanje optuznica, proglasavati za saradnike stranih drzava, optuzivati za spijunazu itd. Medjutim, iskreno se nadam da ce takve podvale gradjani prepoznati i da nece njima podleci.

AIM: Sta treba preduzeti da se takvo stanje prevazidje?

  • Smatram da bi bilo neophodno uciniti gest dobre volje u cilju obezbedjenja istinskih demokratskih izbora podjednako pravednih za sve gradjane i sve etnicke kolektivitete u SR Jugoslaviji. RDSS ce uskoro dostaviti zahteve Vladi SRJ kao i Vladi Srbije da se, pored ostalog, omoguci dolazak svih punoletnih gradjana u Jugoslaviju kako bi mogli ucestvovati na predstojecim izborima. Bezbedan dolazak i povratak tih gradjana garantovala bi medjunarodna zajednica. Pored toga, zahtevacemo da se obezbede uslovi koji ce omoguciti ucesce na izborima i onim gradjanima koji iz raznih razloga nisu u Jugoslaviji. Takvim gradjanima treba omoguciti da glasaju u diplomasko-konzularnim predstavnistvima Jugoslavije. Jasno, to podrazumeva utvrdjivanje mehanizma kontrole, kako rezultata, tako i glasanja.

AIM: Da li takva inicijativa RDSS-a ostaje otvorena i za druge politicke stranke?

  • Svakako. Neka upravo ovaj razgovor oznaci poziv svim opozicionim strankama da na planu istinske demokratizacije izbora sto kvalitetnije saradjuju. RDSS ostaje, kao i do sada, otvorena za takvu saradnju.

AIM: Kako ocenjujete rad vladajuce stranke SPS u Novom Pazaru u protekle cetiri godine?

  • Vladajuca stranka u Novom Pazaru ostavlja iza sebe pravu pustos. Proglasavajuci svakog politickog neistomisljenika za neprijatelja ove zemlje, za fundamentalistu, nacionalistu, sovinistu, izdajnika, ona podgreva netrpeljivost i medjusobno nepoverenje gradjana. Vladajucoj politickoj partiji bilo je dozvoljeno prakticno sve. Preko lokalne vlasti, skrojene po svojoj meri, harcili su sve sto se moglo poharciti. U bescenje i pod vrlo sumnjivim okolnostima, bez postovanja elementarnih zakona, otudjivan je poslovni prostor, deljene su lokacije, uzurpirani su cak i trotoari... Mozda ce, ipak, biti najbolja ilustracija za pomenuto - devastiranje starog trga. Kao da nije bilo dovoljno saznanje da se na istom trgu nalazi hamam Isa-bega Ishakovica i da je to najstariji spomenik islamske monumentalne arhitekture. Nestao je trg koga su graditelji planirali pre vise od pet stoleca. Na trgu su nikli ducani. Obmanom su se pokazala obecanja da ce posle ukidanja "nepravednih i duboko genocidnih sankcija" doci do punog izrazaja nasa vitalnost i nasa pamet. Jedan tako razoren ekonomski sistem, kakav je sistem Jugoslavije, zahteva korenite reforme, za koje aktuelna vlast ocigledno nije zainteresovana.

AIM: Koliki je politicki uticaj JUL-a na prostorima Sandzaka?

  • Najpouzdaniji odgovor na ovo pitanje dace rezultati najavljenih izbora. Moja se predvidjanja krecu u pravcu potpunog izbornog poraza, ne samo JUL-a, vec i do sada vladajuce politicke partije. Nema nikakve sumnje da ce gradjani Sandzaka znati da razluce naknadno politicko pojavljivanje "mirotvoraca". Naredni izbori ce, dakle, ukloniti sve zablude o stvarnom politickom uticaju svih politickih stranaka.

AIM: Kako vidite buducnost Muslimana Sandzaka?

  • Ja sam, na zalost, pesimista kada je u pitanju buducnost Sandzaka, i to iz vise razloga. Moj pesimizam zasnovan je, pre svega, na usvojenom prostornom planu Srbije. O kakvom dokumentu je rec? Prvo, to je dokument sa takvom pravnom snagom da je na drugom mestu posle Ustava Srbije. Drugo, Prostorni plan Srbije regulise njen ukupni razvoj do 2010. godine ostvarujuci tzv. "krst konstrukciju" sa dunavsko-moravskom i zapadnomoravskom-niskom osovinom. Sa dunavsko-moravskom i zapadnomoravskom-niskom osovinom, Sandzak je ostao na potpunoj margini ukupnog razvoja do 2010. godine.

Moj pesimizam se zasniva i na etnickom praznjenju Sandzaka. Inertnost drzavnih organa legalizuje na desetine etnicki ociscenih sela u opstinama Priboj i Pljevlja, sto je dovelo do apsurdne situacije da Srbija i Crna Gora imaju svoje izbeglice i na svojoj teritoriji, bez obzira sto tvrde da nikada nisu bili u ratu. Neverovatno je da drzava sa svojom vojskom i policijom ni danas ne moze da obezbedi i garantuje sigurnost povratka raseljenih lica. Stavise, lokalne vlasti u ovim opstinama ne mogu da garantuju bezbednost ni predstavnicima medjunarodnih organizacija koji su zeleli da posete ta podrucja. Moj se pesimizam zasniva i na cinjenici da se Muslimanima ne garantuju ni elementarna ljudska prava na zivot. Otmice gradjana, nestala lica, ubistva, miniranja imovine i slicno, dogadjaju se samo Muslimanima. Zbog svega toga smatram da treba podneti tuzbu Medjunarodnom sudu u Hagu, jer zaista ne znam sta bi jos trebalo da se dogodi pa da zvanicne vlasti Srbije i Crne Gore konacno ravnopravno tretiraju sve svoje gradjane. Tuzba za dela protiv covecnosti bice potkrepljena brojnim dokumentima, video zapisima, fotografijama, izjavama, itd. Da i ne govorimo o nacionalnom sastavu zaposlenih u drzavnim sluzbama, koji ni izdaleka ne odgovara nacionalnom sastavu stanovnistva. Sve ovo navodi na pitanje: Da li ce Muslimani Sandzaka doziveti sudbinu Hazara, tj. sudbinu naroda koji je nestao?

(AIM) Saban Sarenkapic