RAT NERAVA OPSTINSKIH VLASTI I
Strajk prodavaca na pristinskoj pijaci Vise od dva meseca prodavci odbijaju da placaju udvoistrucenu taksu za koriscenje tezgi, dok lokalne srpske vlasti ne pokazuju nikakvu spremnost da ovaj problem razresi.
PRODAVACA NA ZELENOJ PIJACI
Vec godinama kosovski Albanci na gotovo svaku odluku donetu u Beogradu, a koja se tice njihovih vitalnih interesa, uglavnom svoje nezadovoljstvo i protest izrazavaju preko stranica ovdasnje lokalne stampe. To se desavalo i kada su razne policije i inspektori zloupotrebljavali ovlascenja i sprovodili samovolju. Poslednji put kosovski Albanci su javno protestvovali pre sest godina, kada su se suprotstavili donosenju novog srpskog Ustava i do danas se ogroman broj njih i nalazi u "strajku", jer im nije dozvoljen povratak u fabrike.
Pocetkom aprila ove godine, posle duzeg vremena prodavci svojih poljoprivrednih proizvoda odbili su da placaju uobicajenu taksu za koriscenje tezgi i prodajnog prostora. Iako su, medjutim, svi prihvatili ovaj nacin protesta, zanimljivo je da se oni nisu organizovali kako nalazu uputstva za strajk. "Mi nemamo strajkacki odbor, jer smo se plasili politizacije ovog slucaja. Imamo samo grupu predstavnika prodavaca, koji su ovlasceni da pregovaraju sa direktorom preduzeca "Komunalac", kao i pristinskim opstinskim vlastima", izjavljuje I. R. , jedan od ucesnika ovog protesta.
"Ja sam jedan od najstarijih prodavaca na ovoj pijaci", nastavlja pricu sledeci sagovornik. Jos kao dete sam prodavao proizvode. Jednoga dana pocela je da kruzi prica da su takse povecane. Kada sam otisao da platim i izvrsim svoju obavezu, blagajnik "Komunalca" mi je ne trepnuvsi zatrazio hiljadarku. Znaci tri puta vise nego prethodnog meseca. Odbio sam da platim. Vest se brzo procula kod mojih kolega. I oni su odbijali da plate ovoliku cenu. Tako je sve pocelo i nakon sada vec dva meseca niko nece da prihvati ovakve uslove".
Inace, rukovodstvo "Komunalca" je u prvoj verziji saopstio korisnicima pijacnih tezgi i prostora da su takse povecane od 900 do 1200 dinara, za razliku od prethodnih meseci kada je iznosila 300 do 330 dinara. Prvih dana aprila, skoro 500 prodavaca protestvovalo je pred zgradom Skupstine opstine Pristina i zahtevajuci da im se kaze zbog cega su enormno povecane mesecne takse. Dobili su odgovor da je "Komunalcu" ciji je osnivac Skupstina grada, dozvoljeno povecanje mesecnih taksi za 100 odsto, dok se u retkim slucajevima ona moze povecati i do 120 odsto. Predsednik Izvrsnog odbora grada Dusan Simic kaze da ne zna ko je plasirao informaciju da je taksa za koriscenje tezgi povecana za 300 do 4oo odsto i da odgovor treba da da rukovodstvo "Komunalca". "Mi smo rekli prodavcima da plate udvostrucenu taksu i neka nastave da rade. Ali, kaze Simic, nije u pitanju samo taksa. U sustini krije se nezadovoljstvo zbog novog rasporeda tezgi koji samo napravili, kako bi pristup kupaca bio kod svakog jednak. Znaci nema "monopola", kojeg su stvorili oni koji su bili u prvim redovima. Osim toga, na ulazu smo postavili vagu gde se mora izmeriti celokupna kolicina robe i sest odsto od kolicine uplacuje se na ime usluge. Zatim, svaka tezga ima svoj broj, pa i prodavac mora da nosi bedz na kojem je zapisan broj tezge. Tako, niko ne moze da ima dve tri tezge, a da plati samo jednu, kao sto se ranije desavalo. Takodje, vise ne moze niko uneti robu i da mu se od oka odredjuje kolicina i na bazi toga naplacuju pijacne usluge.
Odmah s druge strane stize i demanti. "Istina je da nikada nije javno istaknuto obavestenje da su cene povecane tri - cetiri puta, kaze nas sagovornik B.S. i dodaje: - To nam je usmeno receno. Direktor "Komunalca" je rekao da je ovo povecanje malo, jer ima prodavaca koji bi placali i vise. Laze. On se poziva na jednu licitaciju, gde je pocetna cena za jednu tezgu bila 1 240 dinara, a dobio je samo jednu ponudu od 550 dinara. Nakon naseg okupljanja i razgovora sa predstavnicima srpskih lokalnih vlasti grada Pristine, istaknuto je obavestenje o povecanju mesecne takse od 100 do 120 odsto. Ni ovu cenu mi ne mozemo da platimo, jer bi tako pijaca u Pristini bila najskuplja, ne samo na Kosovu, vec i u Srbiji i Crnoj Gori. Mi imamo informacije da nase kolege u Beogradu placaju po 60 dinara, u Novom Sadu 82, ili u Subotici, gde je pijaca pokrivena, medjunarodnog karaktera i otvorena je 24 sata, svega 240 dinara, sa mogucnoscu da se ta cena snizi zavisno od casova koriscenja. Ne mozemo podneti ni procenat od sest odsto, jer imamo i druge dazbine. Recimo za "politicki" bedz se placa 100 dinara. Inkasanti i razni redari "Komunalca", kruze po ceo dan oko nas, kako bi nasli razloga da nas kazne. I kada se sve to sabere, onda i sebi postavljamo pitanje za koga onda da radimo. G. Simic kaze da povecamo cene robe, ali ko ce tako skupu robu onda kupovati, kada je u blizini pijaca Mome Trajkovica, gde prodavci nisu optereceni ovakvim dazbinama", uzbudjeno kaze 40- godisnjak Z.S.
"To nije Momina pijaca, vec je vlasnik poljoprivredno preduzece iz Lapljeg sela, ciji je direktor Momcilo Trajkovic, objasnjava Dusan Simic razlike u taksama. Istina je da je tamo taksa niza, krece se od 100 do 500 dinara, ali to je njihova stvar, jer Skupstina grada nema pravo da se u to mesa. Ali, mi imamo velike troskove. Planiramo da uredimo prostor oko velike pijace, da otvorimo jos dve tri pijace u gradu... Znaci, treba nam novac, jer ove investicije ne mozemo da pokrijemo iz nasseg budzeta. Ja sam uvek spreman za razgovor sa pretstavnicima prodavaca koji ne rade, ali zna se kolika je visina takse i mi necemo popustati, kaze Simic.
Strajk je vec usao u treci mesec, i nista se nije promenilo. Predstavnici strajkaca dozvolili su da rade jedino oni koji imaju trafike u prostoru pijace, jer su bili pred opasnoscu da izgube radne dozvole. Medjutim ni njima ne cevetaju ruze. Retko da ima kupaca. Trenutno na malom broju tezgi prodaju Srbi i Crnogorci iz okolnih sela. Oni su oslobodjeni od svih dazina. Medjutim stanovnici Pristine, albanske nacionalnosti, u znak solidarnosti sa strajkacima, ne kupuju robu koja se tu prodaje. Kupuju na "Mominoj pijaci" iako je tamo sve skuplje, ili obliznjoj "Kvantaskoj".
Iako su nakon sest godina na Kosovu Albanci po prvi put javno protestvovali, nije se naislo na siru podrsku. Usmeno, strajk je podrzan od svih politickih partija koje okupljaju Albance i UNIJE nezavisnih sindikata. Medjutim, u Uniji objasnjavaju da prodavci nisu i clanovi ovog sindikata pa zato i nema mogucnosti da budu i konkretno pomognuti. "Neka se organizuju, pa cemo zajedno nastupiti", porucuju iz sindikata.
"Mi necemo sindikat, jer time ce se ispolitizovati situacija", odgovaraju predstavnici pijacnih prodavaca.
No, ipak razgovori sa opstinskim vlastima su u toku. Kako se saznaje, prosle nedelje predstavnici strajkaca pijacnih prodavaca su sa lokalnim srpskim vlastima izgleda ipak dosli do dogovora. Potvrdjeno je da ce tokom ove nedelje "biti sve kao i pre, ako se dogovor ispostuje", a to podrazumeva da ce se placanje taksi za koriscenje pijacnih tezgi i drugih usluga odredjivati na osnovu proseka placanja tezgi i taksi na ostalim pijacama. Iako je ovo prvi kompromisni dogovor koji je postignut izmedju vec godinama sukobljenih strana na Kosovu, mozda i upravo zbog toga, postoji doza nepovrenja, upravo kod prodavaca albanske nacionalnosti da ce njegove realizacije doci. Treba uostalom videti koliko ce iznositi "prosek".
Za to vreme na stotine tezgi na glavnoj gradskoj pijaci zvriju prazne. S druge strane zbog tvrdoglavosti opstinskih organa i "Komunalca", do sada nije inkasirano blizu milion nemackih maraka mesecno (od taksi i procenta za pijacne usluge), sto mora se priznati nije mali novac. Da li je na pomolu opet rat nerava...
Ibrahim Redzepi AIM Pristina