INTERWIEV: RADE DUJKANOVIC

Sarajevo Jun 4, 1996

odbornik Socijalno-liberalne stranke u gradskom parlamentu Banje Luke

NEUSPIO POKUSAJ SMJENJIVANJA GRADONACELNIKA BANJALUKE

AIM BANJA LUKA, 3.06.96. Na 45.sjednici SO/e Banjaluka, odrzanoj krajem prosle nedelje pokusan je stranacki puc protiv gradonacelnika Banjaluke, mr Predraga Radica, u reziji odbornika SDS. Tako je suskanje oko Radiceve smjene napokon dobilo konacnu artikulaciju, koja se izgleda primjenjuje po istoj recepturi, po kojoj je smjenjen i Kasagic. Ocigledno je da se nastavlja obracun tvrde struje SDS sa umjerenim snagama, ciji je eksponent gradonacelnik Radic. Sticajem okolnosti, na potonjoj sjednici doslo je do neocekivanog obrta. Radiceva smjena je trenutno ostavljena ad acta, ali preko ledja Rade Dujakovica, podpredsjednika i odbornika Socijalno-liberalne stranke iz Banjaluke, koji je na sebe osim verbalnih opaski najekstremnijeg krila SDS navukao i sasvim konkretne prijetnje.

* Gospodine Dujakovicu, godinama ste odbornik u banjaluckom parlamentu, prvo Liberalne, a sada Socijalno-liberalne stranke. Vas antagonizam sa SDS nije nista novo. Vjerovatno ni nacin obracuna primjenjen konkretno na ovoj 45.sjednici SO kada je u nemilost pao gradonacelnik Radic?

  • Formalan povod za diverziju ove sjednice u reziji Kluba odbornika SDS, bila je procedura usvajanja dnevnog reda sa zahtjevom odbornika vladajuce stranke za ukidanje tacaka koje su se odnosile na utvrdjivanje prijedloga teritorijalne transformacije opstine Banja Luka i na donosenje Zakona o gradovima u RS, po kojem je Banja Luka konacno trebala postati gradska opstina. Svi politicki i ekonomski argumenti koje je iznio mr Radic, a podrzali i neki opozicioni (Nezavisni odbornici) pali su u vodu pred dogmaticnim, nepomirljivim, zaguljenim i primitivnim argumentima i energicnim, verbalnim istupima odbornika SDS. Insistiranje gradonacelnika da se usvoji zakon po kojem bi Banjaluka konacno postala gradska opstina i da se godinama odlagano pitanje transformacije opstine konacno rijesi, docekan je na noz kao akt uperen protiv interesa srpskog naroda. Nesumnjiv je strah SDS od urbanizacije Banja Luke, jer ukoliko bi ona postala urbana opstina, SDS bi izgubio podrsku koju mahom ima u ruralnim dijelovima sadasnje mamutske banjalucke opstine. Upravo je to bio povod da se izrazi nepovjerenje gradonacelniku, a kada se pitanje njegovog nezakonitog i vaninstitucionalnog smjenjivanja na "ho ruk" sistem po oprobanoj paljanskoj recepturi nije ostvario, Klub odbornika SDS pokusava da se sa njim obracuna preko ledja opozicije.

* Radic vas je nakon sjednice drugarski potapsao po ledjima, a iz redova SDS pocele su da stizu krajnje neuvijene i konkretne prijetnje?

  • Kada nisu uspjeli da pitanje povjerenja Radicu poprijeko proguraju na dnevni red, Petar Salamic, pobornik tvrde linije SDS, imenom i prezimenom me prozvao. Optuzio je upravo gradonacelnika da mi je navodno omogucio da sa govornice ove skupstine kritikujem neprikosnoveni i bogom dani SDS.

* O cemu se konkretno radilo?

  • Prebacili su mi da sam 1993.godine rekao da je SDS izazvao rat u Bosni. Ja sam ih podsjetio da je to tacno, i da je recenica imala nastavak u kojem se kaze da su SDS u tom svesrdno pomagale sestrinske partije SDA i HDZ. Onda su poceli da mi prijete da ce naci magnetofonsku vrpcu te sjednice, a ja sam ih onda podsjetio da sam te iste godine rekao i to da je SDS taman toliko demokratska stranka, koliko sam ja ruski car Petar Veliki. Njihova "demokratija" konacno je nasla primjenu u smjenjivanju Kasagica, ali i u ovom najnovijem pokusaju stranackog puca protiv Radica. Rekao sam odbornicima SDS da bi prije stavljanja na dnevni red pitanja povjerenja gradonacelniku, opozicija trebala pokrenuti pitanje odgovornosti vladajuce stranke za sve politicke greske, promasaje i zloupotrebe. Pitanje koje sam im postavio je bilo i to zasto vise nema Srba zapadno od rijeke Une, u srpskim gradovima poput Drvara, Glamoca, Grahova, a ima ih u muslimanskoj Srebrenici i drugim gradovima Istocne Bosne, cijom krivicom i zbog cije megalomanske politike su pali toliki gradovi, a srpski narod dozivio nevidjeni egzodus i stradanje. Potom sam pomenuo zloupotrebu referenduma i mitinga kao surogata demokratije, kriminal i sverc na drzavnom nivou, razbojnicku zloupotrebu i privatizaciju drustvene imovine, kao i otudjivanje nasilno napustene privatne imovine, bezobzirnu pljacku drzave i naroda bez ikakvih moralnih skrupula i normi. To su samo neka od esencijalnih pitanja, za koja sam rekao da ce liberali traziti odgovore od stranke na vlasti, a prije svega u ovom, jos uvijek visestranackom parlamentu najveceg grada RS. Efekat ovih mojih rijeci je bio taj da se sav dotadasnji gnjev odbornika SDS uperen protiv gradonacelnika usmjerio na liberalnu i jereticku opoziciju i na mene licno kao neposlusnog disidenta, sa prijetnjama i horskim nadvikivanjima. Radic je konacno mogao odahnuti, a dnevni red je skracen i izmjenjen.

* Osim sukoba tvrde i umjerene struje SDS, u pozadini je i dalje aktuelna polarizacija na relaciji Banja Luka - Pale?

  • U toku pocetka ove sjednice, predsjednik Izvrsnog odbora SO Nedeljko Cubrilovic je imao telefonski poziv. Nakon njega, odbornicima SDS je prenio "srdacne pozdrave od predsjednika Karadzica licno", koji se telefonom htio uvjeriti kako tece sjednica, te dati neke sugestije. Izvjesno je da je Karadzica interesovalo i to da li ce Banjaluka i formalno biti selo ili grad. Trenutno, Pale, iako selo ipak ostaju glavni grad RS, a Banja Luka, iako grad ostaje selo u slijepom crijevu i na repu dogadjaja. Ostale pojedinosti ovog Karadzicevog telefonskog poziva ostale su nepoznate, ali nije tesko zakljuciti da je sukob Kluba odbornika SDS sa banjaluckim gradonacelnikom vezan i za paljanske natuknice. Bilo kako bilo, mr Radic je i dalje gradonacelnik, bar do naredne, mozda i vanredne sjdnice SO Banjaluka.

RADMILA KARLAS