PREDSEDNIKA IMA KO DA BRANI

Beograd May 23, 1996

Pale posle Karadzicevog "odlaska"

Radovan Karadzic se poslednji put pojavio u javnosti u TV emisiji "Pitajte predsednika" u cetvrtak 18.maja. Ni zvanicno, ni nezvanicno, nema nikakvih informacija, ali jedna od "proverenih" paljanskih prica kaze da Karadzic uopste vise nije na Palama. Od "upucenih" ljudi, moze se cuti da Karadzic privremno boravi u jednoj privatnoj kuci u Mokrom, gde je bio i u vreme bombardovanja. Cinjenica je, medjutim, da samo njegovi najblizi znaju mesto gde se on nalazi

AIM, Pale, 23.5.1996.

Od kada je u subotu lider bosanskih Srba Radovan Karadzic preneo deo predsednickih ovlascenja na potpredsednika Biljanu Plavsic, paljanskom kotlinom, ali i sirom Republike Srpske, vlada poprilicna politicka teskoba i neizvesnost. Sto se Pala tice - svi poricu konfuziju proizaslu iz tog cina, jer za politicki vrh RS nema nikakve dileme - Karadzic je i dalje predsednik, a Biljana Plavsic ga, to se posebno istice, po Ustavu zamenjuje samo u delu predsednickih poslova. Pomenutu teskobu i neizvesnost medju Srbe u RS uneo je gest Beograda, zapravo, Slobodana Milosevica, koji je uz pomoc rezimskih medija Biljanu Plavsic vec proglasio "vrsiocem duznosti predsednika RS". "Jos jednom nas Beograd izdaje" - to je skoro jednodusna ocena koja se ovih dana moze cuti u prestonici Republike Srpske.

Miloseviceva (verovatna) obecanja Klausu Kinkelu i Karlu Biltu da ce svojim uticajem pomoci da se Karadzic povuce kao da su podstakla tradicionalni srpski inat. "Sto nas vise pritiskaju, bicemo sve cvrsci i istrajniji", poruka je koja se moze izvesti iz svakodnevnih razgovora sa politickim poslenicima i iz caskanja sa obicnim, ali nikako i apoliticnim svetom. Malo ko iskljucuje mogucnost da su u pitanju zakulisne politicke igre, dogovori i ustupci na koje je Beograd primoran pritiscima medjunarodne zajednice i pretnjom ponovnim uvodjenjem sankcija. Ali se - tim pre - politicka volja i podrska gradjana Republike Srpske sublimira oko Radovana Karadzica, pa i Ratka Mladica.

"Karadzic ce sigurno uci u legendu kao vodja Srba u Bosni", kaze jedna Sarajka, vec cetiri godine izbeglica na Palama. Istovremeno, objasnjava da "ovde vise nema perspektive" i nagovestava skori odlazak "negde u inostranstvo, samo dok sredim pasos". U medjuvremenu, Srpski Radio Pale emituje vesti o podrsci Karadzicu, kojima kao da se potkrepljuje prica o legendi. Citiraju se i "procene inostrane stampe" da je posle najnovijih dogadjaja popularnost Radovana Karadzica u narodu porasla na 75 odsto, a Ratka Mladica cak na 80 odsto.

I dok se narod pita sta ce sada biti, pravi odgovor, uprkos evidentnom poverenju u predsednika, niko nema. "Ja znam u sebi za koga bih glasao, al' ne znam kako ce ovo da se zavrsi", kaze sezdesetogodisnjak u maskirnoj bluzi. "To u Hagu, ako ga i odvedu tamo, to ce biti samo politicko sudjenje. Nemaju oni njemu sta da prikace za zlocin", dodaje ovaj donedavni ratnik.

Radovana Karadzica u medjuvremenu niko nije video niti se on pojavio u javnosti. Poslednji put je to bilo u TV emisiji "Pitajte predsednika" u cetvrtak 18.maja i - to je sve. Ni zvanicno, ni nezvanicno, nema nikakvih informacija, ali jedna od "proverenih" paljanskih prica kaze da Karadzic uopste vise nije na Palama. Ovom varosi i dalje patroliraju policija i vojnici IFOR, ali, smatraju Paljani, ta njihova parada ne plasi Karadzica. "Ponekad se dogodi da prema Jahorini, ili Sokocu prodje kolona crnih luksuznih automobila pod pratnjom i onda se IFOR uznemiri, pa i oni krenu u jurnjavu, misleci da to Radovan negde ide, ali to je samo blef", kaze vlasnik jednog kafea i ponosno dodaje:"Ne mogu mu oni nista."

Od ljudi koji za sebe tvrde da su upuceni, moze se cuti da Karadzic posle prenosenja predsednickih ovlascenja privremno boravi u jednoj privatnoj kuci u Mokrom, gde je bio i u vreme bombardovanja. Cinjenica je, medjutim, da samo njegovi najblizi saradnici znaju mesto gde se predsednik RS privremno sklonio od ociju javnosti. Karadziceva supruga Ljiljana, inace predsednik Crvenog krsta RS i dalje obavlja svoje humanitarne poslove, cerka Sonja rukovodi Medjunarodnim pres centrom, a sin Sasa provodi vreme sa drustvom vozeci novi "Folkswagen korado". Karadzicevi, inace, imaju na Palama kucu koju su kupili od jednog slikara, ali u njoj, po tvrdnjama Paljana, zive samo supruga i sin. Bar u poslednje vreme.

Svakodnevicu na Palama i sirom RS upotpunjuju ovih dana lokalni, unutarstranacki izbori, u kojima Kardziceva Srspka demokratska stranka (SDS) na predizbornom plakatu sebe suprotstavlja Socijalistickoj partiji Republike Srpske (SPRS), sestrinskoj Milosevicevoj partiji, JUL-u i svim drugim, parolom: "SDS nas je poveo - SDS neka nas i dalje vodi". Poverenje, uz poprilicnu medijsku podrsku vec je stekao i novi premijer Gojko Klickovic. Donedavni prvi ministar Rajko Kasagic kao da pada u zaborav, ali mu se ne oprasta saradnja sa medjunarodnim pregovaracima. Mnogi mu cak pripisuju "pokusaj izdaje srpskih interesa u razgranicenju i teritorijalnim nesuglasicama sa Federacijom BiH posle Dejtonskog sporazuma".

Uz sve ove politicke dogadjaje Paljene posebno muci jos jedan problem - da li ce prestonica ostati podno Jahorine, preseliti se u Banjaluku, ili ce se resori politike i ekonomije podeliti izmedju ova dva grada. Ako o tome pitate politicare, oni tvrde da imaju sad vaznije probleme. Ali, ako tu temu nacnete medju Paljanima, sledi baraz, sa njihove tacke gledista, sasvim logicnih objasnjenja i argumenata, zasto je prestonici mesto na Palama.

"Prije rata bili smo k,o u supku uz Sarajevo i Banjaluku, sad mozemo ponovo postati supak, ako se sve ovo sto smo u par godina dobili opet preseli", kaze jedan Paljanin.

Da li bi u tom slucaju Pale vise izgubile u politickom, ili privrednom smislu? U politickom svakako da, a sto se tice ekonomije - osim drvne industrije i pogona "Famosa" dislociranog iz Lukavice, Paljani imaju tekstilni pogon "Alhosa" i skroman privatni sektor, za koji se tvrdi da je u razvoju. Osim toga, sudeci po planovima i zeljama, Pale bi se nasle u centru kompleksa zamisljenog i nazvanog Srpsko Sarajevo, koji bi se prostirao od Lukavice do Sokoca, gde je zbog pogodnih geografskih uslova planirana izgradnja aerodroma.

No, sve su to jos uvek samo planovi za ciju realizaciju ce, izmedju ostalog, biti potrebno izboriti se i za odgovarajucu, a najavljenu, pomoc medjunarodne zajednice, za posleratnu obnovu i razvoj. Svesni su toga i Paljani, ciji gradic je od predratnih 15.000 (sada bez oko 30 odsto izbeglih Muslimana) prebukiran sa oko 14.000 izbeglica. Skole rade u tri smene, a u nedostatku prostora i deciji vrtici su pretvoreni u ucionice. Zbog nedostatka gotovog novca, kao platezno sredstvo nedavno su uvedeni cekovi sa odstampanim iznosom, sto je donekle olaksalo finansijske transakcije i kupovinu, jer su u opticaju podjednako bile i marke, istina, u sitnim apoenima. Medjutim, to ne znaci da ima dovoljno para za onoliko muzike koliko bi bilo dovoljno za malo normalniji zivot. Mozda je najbolja ilustracija dubine dzepova na Palama i Republici Srspkoj jetka opaska jedne starice na lokalnoj pijaci: "Auu, koliki vam je novcanik?! U njega mogu stati sve paljanske penzije."

Obzirom da je na ovdasnjim prostorima politika bila vaznija od drugih stvari, "slucaj Karadzic", haske poternice i "ocuvanje RS po svaku cenu", verovatno ce ponovo baciti u zasenak mnoge sitnice koje zivot znace i prepustiti ih onima koji su i do sada bili samo testo za politicki kolac.

(AIM) Velimir Ilic