KAKO JE SEDMOGODISNJA DJEVOJCICA IZBACENA IZ SKOLE

Sarajevo May 21, 1996

PO PROPISU SOCIJALISTICNE REPUBLIKE BiH ili KAKO PERO KAZE

AIM, SARAJEVO, 21.05.1996. Lea Uzunovic, sedmoipogodisnja ucenica prvog razreda Katolickog skolskog centra u Sarajevu zadnjih 20 dana ne ide u skolu. Izbacena je iz sasvim (ne)opravdanih razloga, ovisi iz kojeg ugla se gleda. Naime, Lea je u aprilu izostala s nastave 10 dana, predstavljajuci Bosnu i Hercegovinu na Medjinarodnom festivalu djeteta u Ankari, kao clanica djecijeg hora "Princes krofne".

No, kada se vratila na nastavu uciteljica Ivana Berberovic saopcila je malenoj da je otpustena "snagom pravila skole". O tome je, cak, pismom javnosti Leine sugradjane obavjestio i ravnatelj KSC dr Pero Pranjic.

"Odlazak nije predvidjen ni republickim niti skolskim programom. Ravnateljstvo nije moglo opravdati odsustvovanje. Zato smo na sjednici nastavnickoga i odjeljenskoga vijeca donijeli dokument u kojemu se kaze da se smatra da je svaki ucenik koji neopravdano izostane iz skole vise od pet dana napustio skolu", kaze dr. Pranjic.

KSC osim za stroge pridike i nerazumljiva objasnjenja svoga gesta nije spreman ni na savjete ni na sugestije. O tome govore i zvanicni dokumenti. Prvi - opravdanje za odsustvovanje sa nastave za Leu Uzunovic, koje je potpisao osobno ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta, prof. Fahrudin Rizvanbegovic. Drugi je, takodje, zvanican prijedlog zamjenika ministra istog ministarstva Abdulaha Jabucara da se Lei omoguci da u Katolickom skolskom centru zavrsi prvi razred. Ova dokumenta potpuno su ignorisana, bez obzira sto se radi o odlukama najvisih drzavnih organa Federacije. Visim cak i od samog ravnateljstva.

Na sve ovo treba dodati i Molbu za pomoc kojega je Djecija ambasada uputila ravnatelju dr Pranjicu, uzoritom kardinalu monsinjoru Vinku Puljicu, te Ministarstvu obrazovanja. U njoj se, izmedju ostalog, kaze da je "Lea Uzunovic grubo ostecena odlukom o iskljucenju iz skole i da ju je potrebno hitno vratiti u djacke klupe i njenoj uciteljici, kako bi zavrsila prvi razred".

Djecija ambasada upozorava da je rjesenje Katolickog skolskog centra o iskljucenju Lee Uzunovic, u suprotnosti sa svim humanistickim patriotskim i pravnim aspektima. Rjesenje o prestanku statusa ucenika, koje je uruceno roditeljima, poziva se na clan 58. Zakona o osnovnom obrazovanju i to onoga iz Socijalisticke Republike BiH. Takva BiH vise ne postoji, ali njene zakone KSC priznaje. Kada su u pitanju opravdanja ministra Federacije onda se to ne priznaje.

Predstavnici Djecije ambasade uvidom u zapisnik sastanka Zbora nastavnika Katolickog skolskog centra utvrdili su da glasovanja o iskljucenju iz skole Lee Uzunovic nije bilo. Prema rijecima predsjednika Djecije ambasade Duska Tomica, odluku o iskljucenju donijeli su svojevoljno, ravnatelj dr. Pranjic i direktorica Melita Konjevod - Vucetic.

"Ovo je vise od slucaja. Radi se o samovolji i nebrizi o djeci. Lea Uzunovic nije ucinila nista zbog cega bi bila izbacena iz skole", kazao je Tomic na konferenciji za novinare. On je dodao da se direktorica pozvala i na clan zakona koji ne govori da bi se zbog izostanka ucenik morao izbaciti iz skole. Taj clan govori o nedisciplini.

Najodgovorniji ljudi KSC "pokrili" su se odlukom Nastavnickoga zbora. A nitko od nastavnika, pa ni Leina uciteljica nisu radi o tome govoriti. Oni su jednostavno zloupotrebljeni, predstavljeni javnosti kao oni koji su presudili u ovom slucaju. U prilog tomu govori i to da uciteljica Berberovic u slobodno vrijeme radi sa Leom, u njenom stanu prelaze gradivo. Drugacije nije mogla. Lea je krenula u obliznju skolu. No, vise od tri dana nije izdrzala. I nova uciteljica kazala je da se djevojcica jednostavno nije snasla. Bila je odsutna duhom. A kako i ne bi, tek joj je sedam i pol godina, a vec dozivljava nepravde. Sada, prema rijecima njene mame Dijane, pravi sebi vlastitu skolu kod kuce.

"Lea je inteligentno, senzibilno i veoma osjetljivo dijete. Nakon opsrevacija i analiza zakljucila sam da je neophodno Leu vratiti u njen stari razred, njenoj uciteljici, u njenu skolu, zbog negativnih psihickih reperkusija koje se mogu odraziti na buduce formiranje njene licnosti", kaze Mirsada Salman, specijalista za djecije bolesti.

Hoce li i ovaj, vrlo strucan, objektivan i profesionalan nalaz pomoci? Ili treba jos sto-sta dodati? Na primjer, Lea je bila jedini predstavnik KSC na takmicenju u Ankari i vjerovatno jedan od najmladjih. Lea je tri godine pod granatama odlazila na probe hora i po nekoliko kilometara daleko od kuce. Leu je uglavnom vodila tetka jer mama Dijana jednostavno nije stizala. Ona je medicinski radnik, tijekom rata na dezurama u bolnicama, nekada i po pet dana bez prekida. Lea je odlicna ucenica, ona je, recimo i to, pjevala svijetu u ime ranjene, ubijene, protjerane djece BiH.

Djecija ambasada obavjestila je o ovom slucaju Svetoga oca Ivana Papu Pavla II sa molbom da pomogne Lei Uzunovic i ispita odgovornost ravnatelja i direktorice ove osnovne skole.

U znak protesta tijekom vikenda u Sarajevu je, na trgu Djece odrzan koncert. Na njemu je pjevala i Lea. Tog su dana djeca Sarajeva potpisivala peticiju za njen povratak u skolu.

Na redu je i reagiranje zvanicnih drzavnih institucija. Nije dovoljno napisati opravdanja ili dopise. Potrebno je jos ostrije reagirati. Ili mozda i oni iz drzavnih organa, iz nekih samo njima znanih razloga oklijevaju? Recimo i to da djeca bilo gradskih bilo drzavnih funkcionera pohadjaju ovu skolu. Je li to razlog njihove cutnje?

SENKA KURTOVIC