ZRTVA UNUTRASNJE POLITIKE
Slovenija ostala bez ministra vanjskih poslova
Samo dan pre posete pape Jovana Pavla II. Sloveniji, parlament je sa 48 glasova protiv srusio ministra vanjskih poslova Slovenije Zorana Thalera (Talera-srpski). Tako sada Slovenija, samo mesec dana pre njene pete godisnjice proglasenja samostalnosti, trazi vec cetrvrtog ministra vanjskih poslova i to uprkos tome, da je po svim istrazivanjima javnog mnjenja Thaler imao podrsku vise od polovine drzavljana Slovenije i da je bila samo manjina (oko 16 posto) upitanih protiv njega. Ali unutrasnjepoliticke odnosno medjustranacke borbe u ovoj izbornoj godini ucinile su svoje i da moze to dovesti Sloveniju do vladne krize.
Zanimljivo je, da su Thalera u stvari srusile hriscanske demokrate, jedini koalicioni partner liberalnih demokrata u slovenackoj vladi. Iako bi bilo logicno da koalicija podrzi svog ministra, vec dugo vremena je jasno, kako hriscanske demokrate, a pre svega njihovo rukovodstvo, u Thaleru nikad nisu videle "svog coveka". Treba naime podsetiti da je Zoran Thaler dosao na to mesto umesto Lojza Peterlea, predsednika Slovenackih hriscanskih demokrata, koji je morao napustiti to mesto zbog suvise "prisnih" odnosa sa Talijanima, kojima je u Ogleju obecavao svasta, i ono sto Slovenija kao suverena zemlja ne bi smela nikad da uradi. Tako je odluku hriscanskih demokrata da glasaju protiv Thalera, uprkos prethodnom upozorenju predsednika vlade dr.Janeza Drnovseka da to moze dovesti i do prekida koalicionog ugovora, predvodila pre svega licna sujeta njihovog predsednika Peterlea.
Protiv ocekivanja se je za glasanje protiv Zorana Thalera odlucilo i devet poslanika Udruzene liste socialdemokrata Janeza Kocijancica. Udruzena lista bila je do pre par meseci treci koalicioni partner v Drnovsekovoj vladi, ali je zbog premierove odluke da smeni njihovog ministra za privredu Maksa Tajnikara i odluke da se penzionerima smanje penzije, stranka izasla iz vlade. Kako se Drnovsek zbog toga nije narocito uzbudjivao, cak se i videlo kao da mu je zbog toga laknulo, takozvani bivsi komunisti su mu se sada osvetili. Inace su smenjivanje Thalera trazile desne opozicione stranke (Jansini socialdemokrati, Podobnikova Slovenacka narodna stranka i Lapova krajnje desna Slovenacka nacionalna desnica). Tako je Thaler pao, uprkos velikoj podrsci vecine Slovenaca, zbog stranackih igri.
U raspravi koja je prethodila smenjivanju i u samom tekstu interpelacije desna opozicija prebacivala je Thaleru kako je bio nesposoban u sredjivanju odnosa sa susednjim zemljama i Evropskom unijom. Njegova krivica neka bi bila i u tome sto nije smenio ambasadora u Grckoj koji je navodno izgubio neka drzavna dokumenta, kako je u ministarstvu spoljnjih poslova zaposljavao samo clanove njegove stranke (liberalno-demokratske) i sto nije obezbedio dovoljno sredstava za slavlje proslogodisnjeg dana drzavnosti po slovenackim ambasadama u inostranstvu. Thaler je na sve optuzbe odmah odgovorio. Vracanje ambasadora u Grckoj ne bi bilo osnovano s obziroma na to da dokumenta o kojima je rec, prvo nisu bila veoma znacajna, ne go se radilo o zahvalnom pismu casnom konzulu, a drugo, to pismo nije bilo izgubljeno, nego ukradeno, o cemu je ambasador odmah obavestio ministra. Para za spomenute proslave nije bilo, jer u to vreme jos nije bio usvojen drzavni budzet, a pri tome je Thaler potsetio na praksu SAD, koje su zbog neusvojenog budzeta zatvorile citav niz drzavnih institucija i neke ambasade, pa niko nije pricao o americkoj sramoti. Isto tako je argumentovano odbacio optuzbe o svojoj navodnoj nesposobnosti u pregovorima sa susedima i EU. "Dovoljno je procitati 200 stranica dugacki proslogodisnji izvestaj o radu ministarstva vanjskih poslova. Dovoljno se je prisetiti kako je prosle godine pod mojim rukovodjenjem ministarstva otklonjena prva prepreka u procesu pridrizivanja Evropi, a ove godine je usvojen spanski kompromisni predlog, cime je gotovo sasvim sklonjena i druga prepreka na putu do potpisa asociacionog ugovora sa EU," rekao je Thaler.
To je sve tacno i zbog toga je zaljenje i cudjenje jos vece. Povodom Thalerovog smenjivanja dao je izjavu i predsednik drzave Milan Kucan : "Zalim jer se je parlament odlucio za razresenje ministra vanjskih poslova Zorana Thalera. Iznenadjen sam da se to desilo posle toga kada je u aprilu parlament izglasao stavove i zakljucke o odnosima Republike Slovenije sa Evropskom unijom. Rezultata glasanja govori o tome da su u tom trenutku jaci unutrasnjepoliticki i stranacki razlozi od ocene o tome, kakavi su objektivni interesi nase zemlje. Ubedjen sam da taj cin ne moze olaksati nasih pregovora sa Evropskom unijom , sto po meni ne odgovara interesima nase drzave, " izmedju ostalog podvukao je Milan Kucan.
I predsednik Kucan kao i mnogi drugi primetili su da na sednici parlamenta, na kojoj se raspravljajo o sudbini Zorana Thalera nije bilo premiera Drnovseka, koji je inace vec neko vreme davao izjave, kako daje svu podrsku radu ministra Thalera. Samo dan pre te rasprave, Drnovsek je ponovo upozorio koalicione partnere hriscanske demokrate da ce u slucaju obaranja Thalera sa njihove strane prekinuti koalicioni ugovor, sto znaci, da ce ih izbaciti iz vlade. To se posle Thalerovog pada nije dogodilo, ali verovatno pre svega zbog toga, jer je sutradan dosao u zvanicnu posetu Sloveniji papa Jovan Pavle II.,koji ima najvecu podrsku upravo u hriscanskim demokratama, pa predsednik vlade nije hteo stvarati neprijatnu situaciju. Sve to ne znaci da se nesto nece dogoditi u narednim danima. O prekidu koalicionog dogovora sa hriscanskim demokratama ce naime skoro odlucivati savet Liberalno demokratske stranke (LDS), dok se poslanicka grupa LDS vec odlucila za taj korak. U njihovoj izjavi medju ostalog stoji : "Uz sve to nemamo reci za dvolicno ponasanje vladajuce stranke SKD, koja je vise puta pokusala da istakne svoje proevropsko usmerenje. Ne radi se samo o tome da koalicioni partner grubo krsi koalicioni ugovor, sto inace nije nista novo, nego je ovog puta pokusao slovenacku drzavu pretvoriti u svog taoca. Poslanicka grupa LDS ocenjuje kako Liberalnoj demokratije ne preostaje nista drugo nego da raskine koalicioni ugovor, ako hoce sacuvati svoj kredibilitet i kredibilitet drzave u odnosu na inostranstvo!" Taj stav su na sednici podrzali i predsednik saveta LDS dr. Dimitrij Rupel kao i predsednik stranke i vlade dr. Janez Drnovsek. Sta ce se stvarno desiti u narednim danima treba jos da se vidi.
Janja Klasinc, AIM