UPOTREBA TITA

Beograd May 7, 1996

Godisnjica smrti Josipa Broza

AIM, Beograd, 7.5.1995.

U stakleniku u kojem se nalazi Titov grob nema vise egzoticnog cveca, trava je zuta, sasusena i puna deteline. Zasadjene su samo ukrasne zelene biljke. Gotovo svim novinarima upucen je iz Protokola (doslovno) apel da ucine nesto da se ovoj instituciji povrati sjaj. Nema nikakvih nagovestaja volje da se nesto preduzme, cak ni u porodicnom dnevniku dr Mirjane Markovic, supruge predsednika Srbije (i lideru JUL-a) u magazinu "Duga".

Faza rehabilitacije komunisticke heraldike ipak je vec uveliko pocela i ne bi se trebalo iznenaditi ako se Memorijalni centar vrati u modu. Interesovanje ljudi nije bilo veliko poslednjih godina, pogotovo ako se uporedi sa periodom posle Titove smrti, kada se za obilazak groba u redu cekalo po par sati. Medjutim, ove godine je zaista zabelezen neuobicajeno veliki broj ljudi, mnogo vise od redovnih fanatika. Onih zvanicnih i onih nezvanicnih. "Nemojte tako brojnu posetu tumaciti kao nostalgiju za Titom, vec kao nostalgiju za zemljom, za vremenima kada je Jugoslavija, kao i njen pasos, nesto znacila", kaze clan Protokola.

"Povratak" Titu bio je upadljiv bas na sesnaestogodisnjicu tuznog dana kada je "prestalo da kuca veliko srce nase SFRJ". Grob Josipa Broza obislo je 450 ljudi. To je, za nekoliko poslednjih godina, najveca zabelezena poseta. Tokom prosle godine, jubilarne godisnjice smrti, prosek dnevne posete bio je 17 ljudi. Do sada, od 1980. godine, kroz "Kucu cveca" proslo je vise od 16 miliona.

"Kriv je sto nije streljao kad je trebalo", rekao je mladi posetilac Memorijalnog centra "Josip Broz Tito". Na kosulji je imao znacku sa likovima Marksa i Engelsa i petokraku. Sef Protokola je saopstio da se delegacija Saveza komunista Jugoslavije, na celu sa Stevanom Mirkovicem, upravo priprema da polozi venac na grob Josipa Broza. Mladic sa znackama izasao je napolje uz vidno zgrazavanje prema vaznim gostima, pretezno starcima u sivim odelima, uniformisanih fizionomija i sa prepoznatljivim komunistickim vokabularom. General u penziji Mirkovic zapisao je kasnije u spomen knjigu koja se nalazi u iskljucivo za to namenjenoj sobi, da oni koji pokusavaju "da uniste Titovo delo zaboravljaju da postoji SKJ koji ce uciniti sve da to delo realizuje". Zena iz delegacije, aktivistkinja i organizator, salila se sa protokolom da se tu "vec oseca kao domaca": "Jedan zivot nije nista za jednu ideju", rekla je.

Titov grob je obisla i Jovanka Broz sa cerkama njenog sina Zarka i vesto izbegla gomilu novinara koji su je cekali u Memorijalnom centru. Zanimljiva je izjava jednog od clanova rukovodstva SKPJ, koje je takodje polozila venac na Titov grob (najveca partija u JUL-u), koji je objasnio da "nema visoko misljenje o inteligenciji predsednika Tudjmana, ali da on svakako ima dobre savetnike, jer kako god da Srbi odgovore na njegov zahtev sigurno ce ispasti budale", misleci pritom na nedavni Tudjmanov predlog da se Titove kosti "ponovo vrate medju Hrvate". Povodom "selidbe" kostiju, "Studio B" je uradio anketu sa nekim clanovima porodice Broz, koji su se o tome izrazili izrazito negativno. U neku ruku takav stav se i ocekivao, buduci da je Tito sahranjen u "Kuci cveca" po saopstvenoj zelji.

Sam zahtev je u Srbiji izazvao poprilicno iznenadjenje i ekstremno oprecna misljenja, kao uostalom i uzdrzana rehabilitacija Titovog lika i dela u poslednje vreme. Blic anketa sa gradjanima Beograda pokazala je da su zastupljena najrazlicitija misljenja, ali da preovladava negativno raspolozenje prema izmestanju mermerne grobnice. Razlozi, doduse, uglavnom nisu dobronamerni (zbog postovanja pokojnika, njegovog lika i dela), vec preovladava "inat Hrvatima" (Zar da nam Tudjman naredjuje?).

"Povratak Titu" (intervju Jovanke Broz Studiju B, veliko interesovanje medija u Srbiji, Tudjmanov zahtev i anketa upravo zavrsena u Sloveniji koja pokazuje da ga Slovenci uglavnom vide u dobrom svetlu) namece pitanje kome njegova rehabilitacija treba i zasto. Pogotovo kada je primenjena tehnika uglavnom ispod granice dobrog ukusa. Brozove kosti su ponovo zgodne za politicku manipulaciju, bar u Srbiji: Nekadasnji saveznici sadasnje vlasti, radikali Vojislava Seselja su pocetkom rata organizovali delegaciju za nabijanje glogovog kolca u pokojnika, dok sada iz stare price izvlace novu korist "novi komunisti", sadasnji partneri SPS vlasti. Kako je delegacija SKPJ zapisala u Spomen-knjigu Memorijalnog centra, oni se trude da "iz 50 godina mira i prosperiteta" izvuku najbolje.

Protokol u "Kuci cveca" kao da je iznenadjen i obradovan masovnijim posetama grobu. Jedan od dezurnih, koji je tu gotovo od samog pocetka, u "Kuci cveca" vidi turisticki, to jest finansijski aspekt: "Trebalo je da pravimo bedzeve, majice, suvenire i siguran sam da bi se to sjajno prodavalo. A nama umesto toga evo vec cetvrtu godinu iskljucuju grejanje."

Za razliku od njega, vecina obicnih posetila nije razmisljala o tome. Uglavnom su odbijali razgovor sa novinarima. Mladi bracni par sa bebom nije dopustio da bude prekinut u ritualu obilaska groba. Ocigledno su obavljali intimnu porodicnu ceremoniju.

(AIM) Jelena Grujic