NAPOKON U BANJALUCI
Novinari Federacije BiH u Republici Srpskoj
AIM, Banjaluka, 11.4.1996. Novinari oba entiteta bosanskohercegovacke drzave, po prvi put od pocetka rata, na nasli su se u Banjaluci. Nakon prvog susreta 31. januara, kada su nezavisni novinari Republike Srpske boravili u Sarajevu, a potom tokom aprila dva puta u Tuzli, novinari iz Federacije BiH (iz nezavisnih ali i kontrolisanih medija) uzvratili su posjetu naglasavajuci da je i pred jednima i pred drugima velika borba u cilju slamanja informativne blokade.
Vracajuci se na januarski susret novinara iz oba entiteta, Jan Urban, predstavnik sarajevske kancelarije americkog Instituta za pospjesivanje saradnje u medijima (OMRI), koji je sa banjaluckom kancelarijom OSCE-a organizator ovog susreta, istakao je da su mnogi smatrali kako je suludo i pomisljati da bi novinari mogli da se sretnu i - saradjuju.
- Organizacija OMRI ce pomoci da ovih susreta bude sto vise. Nosicemo novine iz entiteta u entitet i fizicki omoguciti ljudima da se susrecu - naglasio je Urban.
Sa svoje strane, ispred banjalucke kancelarije OSCE-a, naglaseno je da u Banjaluci postoje elementi za kvalitetno novinarstvo, sto ce svakako pospjesiti saradnju sa medijima. Novinare iz Federacije BiH docekale su kolege iz "Novog Preloma", AIM-a i "Nezavisnih Novina".
Urednik sarajevskih "Dana" Senad Pecanin priznao je da se do posljednjeg momenta dvoumio, da li da dodje u Banjaluku. Jednostavno, osjecao je strah. Poslije se, kako kaze, nije mogao nacuditi da slobodno hoda banjaluckom Gospodskom ulicom i centrom grada. Govoreci o saradnji izmedju medija u Bosni i Hercegovini naglasio je da su ovakvi susreti izuzetno korisni radi uspostavljanja profesionalne i ljudske saradnje.
Njegov kolega iz "Fokusa" Ermin Cengic, govoreci o medjusobnoj suradnji, smatra da je primarni zadatak upravo prevazilazenje tehnickih nemogucnosti komunikacije, pri cemu ocekuje pomoc medjunarodne zajednice. "Mi smo dokazali da se mozemo sastajati u Sarajevu, Tuzli, a evo i u Banjaluci", zakljucuje Cengic.
Bili smo jako ohrabreni kada smo culi da i u Banjaluci postoje nezavisni mediji - rekao je ovom prilikom Emir Habul iz sarajevskog "Oslobodjenja." - Primjerci novina iz RS idu od ruke do ruke, a sadrzaji se prepricavaju i usmeno. Prilikom objavljivanja tekstova, mi koristimo terminologiju Daytonskog sporazuma, jer svi zajedno treba da radimo na stisavanju mrznje i gradjenju mostova - rekao je Habul.
Bitno je da ne razmisljamo ideoloski, vec profesionalno - naglasio je urednik "Slobodne Bosne", najtiraznijeg lista u Federaciji, Asim Metiljevic. Sa zadovojstvom je konstatovano da se banjalucki "Novi Prelom" posredstvom OSCE-a distribuira u Federaciji, kao i pojedini listovi iz Federacije u RS.
Na kraju su se ucesnici slozili da je ovaj susret samo jedan mali korak, ali svakako znacajan u uspostavljnju mostova izmedju novinara i ljudi iz oba entiteta.
RADMILA KARLAS