KOHINO BOGOHULJENJE

Pristina Apr 13, 1996

Posle visednevnih psihoza i dilema da li ce se na kioscima i sledecih nedelja moci kupiti poslednji broj nezavisnog politickog casopisa na albanskom jeziku Koha, za sada su razresene. Citaoci ovog uglednog casopisa, su sa doduse dva dana zakasnjenja, ipak dosli do broja oko koji se dosta spekulisalo - da li ce izaci iz stampe ili ne, a poslednje informacije govore da se uovoj redakciji priprema i sledece izdanje.

Pravo uznemirenje je naime zapocelo pocetkom nedelje, kada su, po vec vidjenom scenariju, u prostorije privatne stamparije "Feniks", u Pristini bez ikakvog dokumenta ili formalnog obrazlozenja upala sestorica policajaca i vlasniku

Lutfi Zilivodi naredili prestanak stampanja casopisa "KOHA", koji je u privatnom vlasnistvu glavnog i odgovornog urednika Vetona Suroia.

Policija je privela vlasnika stamparije Zilivodu, koji je nekoliko casova zadrzan u ovdasnjem MUP-u. On tvrdi

da mu je strogo zabranjeno stampanje "Kohe" ukoliko prethodno ne "bude predao policiji pripremljene rukopise, i dok se ne da dozvola sta moze a sta ne moze da se stampa".

Odmah posle toga glavni i odgovorni urednik "KOHE" Veton Suroi je o ovom aktu obavestio pristinski Odbor za Zastitu ljudskih prava i sloboda i tom prilikom je izjavio da redakcija "nece sprovesti ovu odluku, odnosno nece prihvatiti naredjenje policije, po cenu da "Koha" ne bude na vreme u rukama citalaca, ili da ce uslediti "predah" dok se ne nadje pravno resenje. Inace, po navodima Suroia, od strane policije redakcija tada nije dobila ni pismeno ni usmeno obrazlozenje o tome da li ce dozvoliti stampanje KOHE ili ne. Dan kasnije redakcija Kohe posredstvom drzavne agencije "Tanjug" saznaje da je "Okruzno Javno tuzilastvo u Pristini izdalo nalog Sekretariajatu Unutrasnjih poslova da ispita sve cinjenice oko objavljivanja nekoliko fotografija u poslednjem broju casopisa na albanskom jeziku "Koha". Po oceni tuzilastva u toj reviji su objavljene fotografije - fotomontaze, "kojima se , kako prenosi Tanjug, grubo vredja ugled predsednika Srbije Slobodana Milosevica". U okruznom tuzilastvu, s druge strane demantovano je pisanje nekih glasila na albanskom jeziku da je srpska policija zaplenila nerasprodate brojeve tog lista". Takodje se saznaje da je ovo Okruzno tuzilastvo dalo nalog policijskim organima da preispita cinjenice (tj. tekstove, vizuelne poruke itd.) koji su vec i koji se pripremaju za stampanje.

Inace, sporno, po misljenju srpskih vlasti bila je fotomontaza Slobodana Milosevica koji sedi pored mladog fasiste, a na drugoj slici vojska u nacistickim uniformama koja marsira ispred zgrade suspendovane Skupstine Kosova.

"Tako kaze Tanjug, izjavio je zatim Veton Suroi, dodajuci da ni od strane Okruznog javnog tuzilastva nije dobijen nikakav dopis. "Sto se ocena koje plasira "Tanjug" tice, dodaje Suroi, nismo imali nameru da vredjamo predsednika Republike Srbije g. Milosevica. Na satirican nacin smo predstavili osecaj "Ancslusa" od 1989. godine i ideologiju koja stoji iza toga. Potpuno sam saglasan sa satiricnom fotomontazom koju smo objavili, a eventualni postupak Okruznog javnog tuzilastva smatramo kao vrstu prihvatanja realnosti "Anscslusa" 1989 godine, i kao pokusaj da se zataska realnost", zakljucio je Suroi.

Inace o ovom postupku ovdasnje policije obavestene su sve medjunarodne organizacije koje se bave zastitom slobode stampe".

"Pritisci radi zabrane stampanja nezavisnog nedeljnika "Koha" i pocetak istrage od stane policije predstavlja jos jedan vid represije nad slobodom reci", istice se u saopstenju Saveza novinara Kosova, asocijacije koja okuplja one novinare albanske nacionalnosti, koji su odlukom skupstine Srbije 1990 godine na ovdasnjem Radiju i televiziji i drugim sredstvima informisanja ostali bez posla. "Policajci na Kosovu, istice se dalje, preduzimaju ulogu censora medija. Zato, kaze se u njihovom saopstenju, skrecemo paznju medjunarodnom demokratskom javnom mnjenju na, kako se kaze, permanentnom pritisku nad novinarima i albanskoj stampi od strane beogradskog rezima".

I pored ostrih reakcija i domace i medjunarodne javnosti zbog ovakvih pritisaka na radnike redakcije KOHA, u stanicu plicije pozvan je i direktor marketinga Ahmet Kurtolli, gde je zadrzan puna tri sata. Interesovanje policije je ponovo bilo usredsredjeno oko stripa iz prethodnog broja (Koha 102\ 3.april) kao i proceduri stampanja novog broja KOHE, koji se vec nalazi u prodaji.

Urednistvo redakcije KOHA ne misli da ce ovo biti i kraj pozivima na tzv. informativne razgovore, i iz razloga sto je jedan broj novinara ove redakcije, u ovoj godini, sa razlicitim, obrazlozenjima vec "obavio" ovu "obavezu", o cijim detaljima je opsirno pisala stampa na albanskom jeziku i o cemu su obavesteme sve medjunarodne asocijacije. Uostalom ovdasnji Odbor za zastitu ljudskih prava i sloboda ima citave spiskove novinara koji su prosli ili kroz policijsku torturu bilo fizicku bilo onu psihicku.

Inace, valja dodati da je glavni i odgovorni urednik casopisa KOHA Veton Suroi poznat domacoj i medjunarodnoj javnosti i kao jedan od glavnih inicijatora manifestacije

  1. godine Sahrana nasilne danasnjice, gde je preko 100 hiljada kosovskih Albanaca, na simbolican nacin protestvovalo zbog represije koja se od strane ovdasnje policije vodi nad ziteljima Kosova. Dakle, poznat je pre svega kao borac za ljudska prava i slobodu misljenja...

Besim ABAZI AIM Pristina