INTERVJU: MUHAMED EF. LUGAVIC, GLAVNI IMAM U TUZLI

Sarajevo Apr 8, 1996

VJERUJEM U GRADJANSKU, DEMOKRATSKU I VISENACIONALNU BiH

AIM, TUZLA, 08. 04. 1996. Muhamed efendija Lugavic obavlja duznost glavnog tuzlanskog imama. Zavrsio je Filozofski fakultet u Bagdadu, specijalizirao Islamsko pravo. Dobrodrzeci pedesetogodisnjak, omiljen je kod "obicnog svijeta" u Tuzli, prije svega kao covjek siroke duse, jednostavan, skroman i uvijek spreman da saslusa sabesjednika. Cijeli rat proveo u Tuzli, sa svojom porodicom, dva sina studenta i kcerkom ucenicom.

Za njega u Tuzli kazu da je covjek "bez dlake na jeziku" i da vlastitim ponasanjem i stavom prema drugim ljudima ima kredibilitet da tako i govori:

Ef. Lugavic: Ova vasa konstatacija da sam "covjek bez dlake na jeziku" malo je prejaka. Ja sam jednostavno covjek koji zeli biti u pokornosti Allahu i objasnjavati ljudima Bozije zakone. Ako se ta moja zelja u ovim teskim vremenima uspjela ostvariti, pa je vecina gradjana ovog grada to prihvatila kao posebnost, onda mi je to drago cuti - kao pozitivnu ljudsku osobenost.

AIM: Vjerujete li u trajni mir na ovim prostorima?

Ef. Lugavic: Ja sam sklon vjerovanju da ce biti mira u kracim, pa i u duzim vremenskim intervalima. Drugim rijecima, ne spadam medju one koji vole da govore o miru, a suprotno tome se ponasaju. Nije mali broj pojedinaca, pa i naroda, koji i u ratovima vide, na zalost, neke svoje interese. A kavi su to interesi pokazalo je dobro i donedavno ratovanje u BiH.

AIM: Cesto se kaze: najvaznije je da se vise ne puca. Postoji li opasnost da se u medjuvremenu (dok se ne puca) u sferama politickih i politikantskih igara, na scenu ponovo vrati jednoumlje, ovaj put upakovano u parolu "Jedan narod - jedna partija"?

Ef. Lugavic: Jednoumlje su nasi gradjani dobro upoznali u minulom jugoslovenskom rezimu, tako da znaju sta je to. Sustina jednoumlja je u tome sto usporava sveopsti drustveni razvoj. Pa, i pored toga, jednoumlja ima i bice ga. Stetno je svuda, u politici najvise. Kultura covjeka i jednoumlje su u dijametralnoj suprotnosti i sa Islamom. Ima jedan Hadis koji glasi: "Razmimoilazenje u misljenju u mojoj zajednici je jedna od oznaka bozije milosti."

AIM: Logican nastavak na prethodno pitanje je i fenomen identifikacije, i to apsolutne, partijske, nacionalne i religijske pripadnosti. Ovdje mislim i na "novokomponovane" vjernike kojih su pune bogomolje. Mnogima od njih,slikovito receno, jos uvijek iz dzepova vire knjizice Saveza komunista i uvjerenja o moralnopolitickoj podobnosti za obavljanje direktorskih i poltickih funkcija u proteklom vremenu. Sta o tome mislite?

ef. Lugavic: Za Islamsku zajednicu nisu bitna politicka ubjedjenja vjernika. Nama nije u krvi da se jos i time bavimo, recimo da i to istrazujemo. Za nas u Islamskoj zajednici bitni su vjernici, a njih, hvala Bogu, ima, negdje vise, negdje manje, u svim strankama. Dobro je sto je tako.

AIM: Kako ocjenjujete izjave u kojima se narod identifikuje sa zlocincima?

Ef. Lugavic: Nijedan narod ne zasluzuje da se indetifikuje sa svojim zlikovcima. Ti koji prave takve identifikacije nisu u pravu. To im ne valja. Genocid i urbicid kojim je Bosna poharana ostace na stranicama povjesti, kao nesto sto se stoljecima pamti u duhu starolatinske izreke: "Verba volant, egzemp trabunt" (Rijeci lete, a primjeri dokazuju). Bosna i Hercegovina od svog pamtivjeka prepoznavala se u Evropi po svojoj multireligioznosti, multikulturi, multinacionalnosti... Bosna nije kolijevka ni kolonijalizma, a jos manje krstaskim ratovima. Recimo i ovo: Bosna je primila na svoje tlo Jevreje-Sefarde, progonjene u to vrijeme sirom Evrope.

AIM: Nismo li svi pomalo euforicni, pa tako i neuvjerljivi, u iskazivanju lojalnosti drzavi i vjeri? Koliko nas opsti nivo obrazovanja stalno kao puk vraca na poslusnost skorojevicima, na izmisljanje idola - u vremenu kao sto je ovo, u kome je istinskih autoriteta veoma malo?

Ef. Lugavic: Neuvjerljivosti u iskazivanju lojalnosti drzavi i vjeri ima, negdje vise, negdje manje. No, to je, po mom osjecaju i na nasu srecu, neznatno u odnosu na sveukupnost gradjana BiH, a napose u odnosu Bosnjaka-muslimana.

AIM: Vase misljenje o Tuzli danas i sutra?

Ef. Lugavic: Ne samo Tuzlu, vec i Bosnu i Hercegovinu kao drzavu, ne mogu zamisliti drugacijom, no cisto multinacionalnom, multikulturnom, a napose multireligioznom zajednicom. To su atributi evropskih drzava, pa zasto ne bi bili i BiH, kao evropske drzave. Uostalom, tradicija BiH upravo je u povijesti i poznata u tome.

AIM: Kako vidite buducnost gradjanske BiH?

Ef. Lugavic: Licno se izjasnjavam za gradjansku, demokratsku i cjelovitu BiH. Bosna i Hercegovina je moja domovina. Ja sam njen gradjanin i nije mi svejedno kako ce ta Bosna, kao drzava, ubuduce da izgleda. Ja druge domovine, sem Bosne i Hercegovine, nemam.

KONSTANTIN JOVANOVIC