"I VUK SIT, I OVCE NA BROJU!"

Skopje Apr 8, 1996

nakon cetdesetak "dosadnih" sednica (sa "casnim" izuzecima), javnost u Makedoniji je prve nadelje aprila konacno dobila svoju, dugo ocekivanu, pravu "vrucu" sednicu, koja je zahvaljujuci drzavnoj televiziji, "ogrejala" domove svih njenih gradjana, bez razlike na nacionalnu ili druge vrste priapdnosti. Glavna "zasluga" za ovaj dugo ocekivanu "blagodet" bez sumnje pripada Liberalnoj partiji koja je sastavila predlog za samoraspustnaje Parlamenta i zakazivanje novih izbora za 15 septembar tekuce godine. Naravno, pod uslovom, koji su takodje oni uredno predvideli, da se u medjuvremenu donesu neophodni zakoni za izbor, izboracke spiskove, izborne jedinice i zakon o gradjanskim inicijativama i referendumima.

Nakon oko sedam casova vruce rasprave (koja je na trenutke licila na svadju bivsih supruznika), predlog je ipak odbijen, sto znaci da sadasnji poslanici, uklucujuci i one iz Liberalne partije, mogu bat izvjesno vreme nastaviti svoje poslanikovanje.

Sto se tice ove inicijative liberala, koji su iz parlamentarne govornice jasno izjavili da nije prijatno biti u opoziciji (tu se nalaze nesto vise od mesec dana), osnovni utisak je bio da ustvari ni oni sami ne zele raspustanje sadasnjeg Parlamenta sto samo po sebe povlaci neizvesnost novih izbora. To se najbolje moglo videti po tome sto liberali nisu pokazali razumevanje za poslanike iz drugih partija koji su im pruzili podrsku. To se u prvom redu odnosi na poslanike iz opozicionih partija Albanaca (NDP i PDA), koji su cak i ostro napadani. Za parlamentarnu grupu koja nema ni polovinu glasova potrebnih za donosenje odluke za raspustanje parlamenta (potrebno 61 od cega Liberali imaju samo 29). A najupecatljivije je bilo to sto se na sednici nije bio prisutan prvopotpisani predlog-odluke o raspusrtanju parlamenta, doskorasnji prvi covek zakonodavne vlasti, lider Liberalne partije, Stojan Andov, kao i neki drugi clanovi ove partije. Pa tako, umesto najmanje 29 glasova "za" raspustanje parlamenta, plus 6 glasova opozicionera iz albanskih partija, jednog poslanike male DPM, i jos dva glasa poslanika pozicije (koji su podrzali predlog), inicijativa je dobila podrsku od ukupno 26 poslanika. Pritom je zanimljivo istaci da neki poslanici iz opozicije ( iz dveju partija Albanaca) napustili salu za vreme glasanja. sto se moze direktno pripisati odbojnom stavu liberala u odnosu na njihovu podrsku.

Da liberalima vise prija sadasnje stanje, iako nisu nimali zadovoljni gubitkom svojih povlascenih pozicija, posebno u poslovnom zivotu (njih zovu jos i "direktoraska partija") govori i cinjenica da oni nisu pomagali vanparlamentarnu opoziciju u njihovoj inicijativi za sakuplanje 150.000 potpisa za raspisivanje referenduma o prevremenim izborima pre kraja 1996 godine, osim sto su im dali verbalnu podrsku. Medjutim, posto je vanparlamentarna opozicija vec predala preko 200.000 potpisa za raspisivanje referenduma, sto teoretski moze znaciti skore nove izbore, ocigledno je za liberale znacio signal za pocetak predizborne kampanje. A ono sto se moglo videti i cuti na ovoj sednici parlamenta neumitno je potsecalo na predizborni marketing. Najupecatljivije je bilo to sto su poslanici iz LP imitirali stavove vanparlamentarne opozicije o nelegitimnosti parlamenta, iako se kao polazna tacka ne uzimaju "falsifikovani izbori" iz oktobra-novembra 1994, vec dan kada je rekonstrukcijom vlade premijer otstranio ministre iz liberalne partije. Za Liberale ovo znaci da je Savez za Makedoniju (Liberali, socijalisti i socijaldemokrati) prestao da postoji, a raspad izborne koalicije znaci da sadasnja vlada nema legitimitet, a takodje i poslanici iz bivse koalicije. Kako sto se moze pretpostaviti, socijaldemokrati na ovo odgovaraju suprotnim argumentima, a pritom potsecaju bivse partnere da raspad koalicije ne mora znaciti i "raspad" parlamenta jer tu se nalaze i poslanici iz drugih partija koji nisu duzni trpeti i posledice njihove medjusobne svadje. Ovaj stav su podrzali i poslanici PDP-a, koja je nastavila koaliciranje u izvrsnoj vlasti i nakon rekonstrukcije (cak zadovoljnija nego prije).

Najedonstavniji odgovor u vezi najnovijih stavova liberalne partije, posebno o neligitimnosti parlamenta, istovremeno odbijajuci davanje pojedinacnih ostavki umesto raspustanja parlamenta, bio bi da se oni pripremaju za mogucnost da inicijativa vanparlamentarne opozicije "150.000 potpisa za referndum" uspe. Nema sumnje da na ovaj nacin zele sebi pribaviti pravi opozicionerski imidj, a ne treba sumnjati da bi samo raspisivanje prevremenih izbora znacilo da sanse za uspeh opozicije vrlo izvesne. Ocigledno da "prevareni" liberali tu vide sansu za povratak i osvetu socijaldemokrata. Medjutim, i ukoliko inicijativa ne uspe, oni ce i dalje imati 29 poslanika. A u tom slucaju bi i "vuk bio sit, i ovce bi bile na broju". Pise: IBRAHIM MEHMETI