ATAK NA NOVI LIST
AIM, ZAGREB, 7.4.1996. Znak da je strijela odapeta dosao je s televizijskog ekrana: "Novi list i njegov novinar Roman Latkovic presli su svaku granicu. Tome se mora stati na kraj!". Bio je to zakljucak komentara procitanog u sredisnjem dnevniku HRT-a, 13. sijecnja 1996, kao odgovor vlasti na tekst s naslovom "Tudjman je definitivno pokazao da je brutalni diktator".
Latkovic je pisao o Tudjmanovom odbijanju zagrebackog gradonacelnika iz opozicijskih redova i zestokim stilom zatrazio da "sve mislece snage u Hrvatskoj" smijene Tudjmana s vlasti. Necenzurirano pisanje o politickim pojavama i inace je obiljezje uredjivacke politike Novog lista, a sporni je tekst, smatraju u redakciji, bio samo izravni povod za odgovor.
I vec 23. sijecnja u Novi list dolazi ekipa rijecke ispostave financijske policije. Nakon sto je objavljen nalaz ocito je da je postojao jasan zadatak: pronaci bilo kakav prekrsaj, ako ga nema, izmisliti! Zatim odmjeriti takvu kaznu da se onemoguci daljnje izlazenje. Tim "antihrvatskim i antidrzavnim" novinama, kako je Novi list - uz Feral Tribune, Nacional, Arkzin i Globus - prozvan na sjednici Glavnog odbora HDZ, krajem veljace.
Dana 28. ozujka stiglo je rjesenje: Novi list mora hitno platiti 3 milijuna i 700 tisuca njemackih maraka! Iznos gotovo jednak vrijednosti cijelog Novog lista. Kaznjena je i Talijanska unija, ciju stamparsku opremu dobivenu donacijom iz Italije koristi Novi list. Talijanska unija mora platiti cak 6,5 milijuna maraka zato sto na poklonjenu opremu nije placena carina!
Iako godinama Novi list posluje na jednak nacin - i uz dosadasnje odobravanje poreznih organa - financijska je policija "pronasla" da list nije placao 10 posto tzv. poreza na uslugu, stampajuci u vlastitoj tiskari druge novine. U Novom listu stampaju se medju ostalima i Glas Istre (kao zajednicki proizvod s Novim listom), zatim na talijanskom jeziku La Voce del Popolo, pa Karlovacki tjednik, Vijenac, Arkzin, i druga izdanja.
Po dosadasnjem tumacenju propisa Novi list nije morao placati desetpostotni porez na uslugu, kao ni ostali tiskari u Hrvatskoj. Tako je odlucila nadlezna Uprava prihoda Republike Hrvatske jos 1993. godine.
Slicna je prica i s carinom. Sporna oprema (tiskarska rotacija), poklonjena je jos 1988. godine rijeckoj Talijanskoj uniji ugovorom Italije i Jugoslavije, koji su potpisali predsjednici vlada Goria i Mikulic. Realizacija donacije, namijenjene unapredjenju izdavacke djelatnosti talijanske zajednice, protegnula se do 1991. kada ugovor u neizmjenjenom obliku preuzima Republika Hrvatska. Oprema konacno stize potkraj 1994. godine a na nju se, jer se radi o donaciji, ne placa carina.
Izdavacka kuca Talijanske unije "Edit" iznajmila je opremu Novom listu (i time zaokruzila njegovu tehnolosku stamparsku cjelinu) a zauzvrat se u stampariji besplatno stampaju "Editova" izdanja. I u ovom je slucaju jedna drzavna institucija ranije vec potvrdila zakonitost posla. Centralna Carinska uprava RH, s potpisom nacelnika Josipa Knezica, 8. veljace 1996. pise sljedece: "Carinska povlastica je odobrena za uvoz rotacije u svrhu tiskanja novina na talijanskom jeziku, odnosno, za kulturne, znanstvene i prosvjetne potrebe talijanske manjine u Hrvatskoj. Ako ta oprema data u zakup bude i dalje sluzila toj svrsi, ova Uprava je misljenja da takva uporaba nije u suprotnosti s odredbama carinskog zakona".
Sve dok se, dakle, u Novom listu besplatno tiska La Voce del Popolo - i Novi list i Talijanska unija su cisti i nikakva carina ne treba biti placena.
Medjutim, lokalna podruznica carinske uprave ovih dana misli suprotno - Novi list i Talijanska unija, tvrde rijecki carinici, duzni su drzavi osam milijuna maraka na ime carinske pristojbe! Zanimljivo medju kaznjenima nije i "Edit". Razlog moze biti taj sto je osnivac te izdavacke kuce - ministarstvo kulture Republike Hrvatske, pa bi tako i drzava, koja inicira kaznjavanje, i sama prosla bosa po trnju.
Hadezeovska vlast bila je cestom metom kritika komentatora Novog lista, lose vijesti za Hrvatsku na stranicama tih novina nisu se skrivale. Bas zato njihova je uprava pazila da postuje sve propise - na primjer, pri isplati placa i honorara redovito su se podmirivali svi inace vrlo visoki porezi i doprinosi. U novinarskom cehu u Hrvatskoj izdavacke kuce nerijetko isplatama "na ruke" ili preko ziro racuna zaobilaze visoka porezna davanja. To rade cak i novine u drzavnom vlasnistvu. No, "Novom listu nismo nista pronasli", "pozalio" se prije pola godine potpredsjednik Vlade Borislav Skegro razgovarajuci privatno s jednim novinarom koji je tu izjavu kolegijalno prenio prijateljima u Novom listu.
Veljko Vicevic, glavni urednik Novog lista, u urednickom je komentaru, objavljenom 3.travnja, na prvoj stranici lista - dan nakon sto je odredjena kazna - prozvao Hrvoja Sarinica, bliskog Tudjmanovog suradnika, optuzujuci ga da je naredio atak na Novi list. Sarinic je na proslim izborima bio uime HDZ-a zaduzen za rijecku regiju. U predizbornoj kampanji ostro je napadao uredjivacku politiku Novog lista, cak je odlucio pokrenuti svoje novine pod imenom Hrvatski rijecki list.
HRL je propao nakon samo jednog izaslog broja (medju tekstovima je bilo i onih prestampanih iz - Novog lista), a lose je prosao i njegov osnivac - Sarinic je izgubio izbore za Sabor od rijeckog gradonacelnika, socijaldemokrata Slavka Linica.
Gubitnik nije odustao, tvrdi Veljko Vicevic, i udarom na Novi list zeli preuzeti stampariju i ponovo izdavati nove novine, pod imenom "Primorje". Sarinic je u Novom listu objavio svoj odgovor u kojem odbacuje optuzbe, tvrdeci da je za istragu financijske policije saznao "tek prije nekoliko dana". Odgovor ima i ovaj dio: "Rijeka, Primorje, Istra i Gorski kotar predstavljaju medijski prostor od vise od 500.000 ljudi u kojem Novi list sa svojim popratnim izdanjima suvereno i monopolisticki vlada vec niz godina. To nije normalno, to nije dobro za demokraciju u nasoj domovini. Zbog toga sam osobno bio vise nego sretan kada sam doznao da je grupa gradjana pokrenula inicijativu za stvaranje jednog novog dnevnika u nasim prostorima...".
Prvi komentari izrecenih kazni upiru prstom i u dio vlasti i vladajuce stranke koji se protivi demokratizaciji Hrvatske. Naime, smatra se da ce slucaj Novi list prerasti u politicki skandal koji ce zaustaviti prijem Hrvatske u Vijece Evrope, ocekivan u svibnju. Ispostavilo se da je rotacija jos sluzbeno u vlasnistvu talijanskog ministarstva vanjskih poslova, pa su novine u Italiji vec pocele objavljivati naslove: "Italija poklanja - Hrvatska otima i carini talijansku imovinu". Rezultat nije tesko predvidjeti.
Neke hrvatske opozicijske stranke zapocele su slati pisma podrske, slucaj ce biti test "pravnosti" drzave, a i novinarske solidarnosti. Rijecani su zasad optimisti: kad je 1992. obavljana privatizacija rijeckih novina, drzavne su vlasti Novom listu instalirale upravni odbor na celu sa zamjenikom ministra policije. Regionalna stranka Rijecki demokratski savez u nekoliko je dana skupio 17.000 potpisa Rijecana, i ta je peticija pridonijela da upravni odbor odstupi, a list pripadne onima koji ga stvaraju.
Rjesenje o kazni predvidja mogucnost zalbe kojom uprava i novinari mogu dokazati da su sve radili prema zakonu. No, u rjesenju pise i da u slucaju odbijanja zalbe slijedi prisilna naplata...
IGOR VUKIC