INTERVJU: CRAIG BUCK

Sarajevo Mar 23, 1996

sef misije USAID-a za BiH

AIM, TUZLA, 23.03.96. * O USAID-u se u poslednje vrijeme mnogo prica i pise, no cini se da vecina gradjana zapravo ne zna cime se ova organizacija bavi i sta je njena osnovna funkcija u BiH ?

  • USAID je organizacija americke vlade koja obezbjedjuje ekonomsku saradnju sa drugim zemljama. Dobijamo sredstva od americkog Kongresa da pomognemo razvoj privrede i infrastrukture.

* U vise navrata boravili ste u Tuzli, razgovarali sa predstavnicima vlasti i biznisa. Kakvi su Vasi osnovni utisci, prije svega da li ponudjeni programi za kreditiranje zadovoljavaju Vase zahtjeve?

  • Mislim da je Tuzla podrucje izuzetno bogato privrednim potencijalom.Ima veoma obrazovane ljude,dobru infrastrukturu i bogatu istoriju industrijskog razvoja. Mislim da je investiranje u Tuzlu vrlo dobro investiranje. Mi razvijamo tri programa na koja cemo se usredsrediti u Tuzlansko podrinjskom kantonu. Prvi je asistencija u popravci infrastrukture u gradovima. Drugo, da ponovo pokrenemo privatni biznis i da poboljsamo zaposljavanje. Trece, to je popravka kuca i smjestaj ljudi. Ocekujemo da cemo popraviti oko 2500 kuca do kraja godine.

* Sta su Vasi uslovi da bi neko dobio kreditnu pomoc?

  • Mi bismo voljeli da radimo sa privatnim biznisom, sa onima koji mogu: brzo da se pokrenu, da rade i da zaposle novu radnu snagu, da imaju vecu mogucnost zaposljavanja, da koriste potencijale sa ovog podrucja, odnosno materijal koji se moze naci u ovom podrucju. Pomoci cemo, naravno, one aktivnosti koje imaju izgleda da vrate dugove, odnosno kredite. Ti krediti ce biti dati po medjunarodnim uslovima. Primjerice, danas su kamatne stope 3 - 5 posto mjesecno. Jedan dobar biznis, dobra privreda, ne moze funkcionisati pod takvim uslovima. Mi zelimo da omogucimo kredite koji ce zadovoljavati medjunarodne uslove, a to je 12-13 posto kamate godisnje. Mi hocemo da pomognemo ona ulaganja i one aktivnosti koji mogu da vrate kredite, gdje ce se taj novac ponovo koristiti za davanje novih kredita novim preduzecima.

* Postoje li neki drugi uslovi osim ekonomskih?

  • Da. Nase aktivnosti ce biti usmjerene na ona podrucja gdje se uspjesno sprovodi Dejtonski sporazum. Nece ici u ona podrucja gdje se jos uvijek ne sprovodi. Moja organizacija je odgovorna za citavu BiH, ali mi zelimo takodje da obezbjedimo ove kredite na podrucju gdje se nalaze americke trupe. Rekao bih da ce najmanje 75 posto ovih sredstava doci u Tuzlansko podrinjski kanton.

* Ovo pitam zato sto jos uvijek nije odobrena prva transa kredita za BiH. Americki Kongres je to uslovio prethodnim obracanjem predsjednika Klintona u kome ce izjaviti da u BiH vise nema, u vijesti se kaze Iranaca, a ocito se misli na strance u Armiji BiH. U isto vrijeme BH vlada kategoricki tvrdi da ih nema.

  • Postoji odredba u Dejtonskom sporazumu da ce svi stranci-vojnici biti uklonjeni iz BiH. Nas Kongres razmatra zahtjev za dodjelu 200 miliona dolara u ovoj godini, a od nas se trazi i da osiguramo sprovodjenje Dejtonskog sporazuma.

* Vi kredit uslovljavate i time da je vise od polovine kapitala privatni, dakle firme u kojima dominira drzavni kapital nemaju sansu?

  • Mi imamo jasna uputstva vezana za privatni sektor, koji je efikasniji, otvara mnogo brze mogucnost novih poslova i novih radnih mjesta i ne zavisi, odnosno ne oslanja se na stabilnost drzave i drzavne kredite. Vidjeli smo takodje da bosanska privreda ide u transformaciju i da bismo sto brze otvorili nova radna mjesta bicemo voljni da razmotrimo i drzavne firme koje su efikasne i koje se brzo mogu transformisati.

* Vi znate da je Tuzla i ova regija zivila od rudarstva i hemijske industrije. Jesu li ovi privredni giganti osudjeni na umiranje?

  • Shvatio sam da je bilo preduzeca u Tuzli koja su zaposljavala do 45.000 ljudi. Mi imamo samo 200 miliona dolara ove godine i ocigledno to ne bi bilo dovoljno za ova velika preduzeca. Ono sto bih ja predlozio je sto brza privatizacija ovih preduzeca, zato sto postoje djelovi ovih velikih preduzeca koji mogu biti profitabilni i zaposliti ljude. Ono sto mi moramo da uradimo jeste da pronadjemo mogucnosti da se investira i u ova preduzeca i privredne grane koje su profitabilne. Nazalost, ima dijelova tih preduzeca koja nisu profitabilna ili koja izazivaju zagadjivanje okoline. Primjerice, ugalj ima jednu komponentu pepela koji zagadjuje atmosferu i nisam siguran da su investicije u ova podrucja najbolja upotreba nasih sredstava.

* I na kraju, odobravate li i pod kojim uslovima kredite medijima?

  • Naravno, mediji ce takodje biti zanimljivi za ove kredite. Mi medije posmatramo kao i sve druge firme: dakle, da budu profitabilna privatna preduzeca. Mi shvacamo vaznost privatnih medija u narednim izborima i politickoj buducnosti BiH. Veoma smo zainteresovani za takve zahtjeve. Nadajmo se da ce ovi privrednici uspjeti da ozive svoja preduzeca, otvore nova radna mjesta za demobilisane vojnike i za sve one koji traze posao.

KONSTANTIN JOVANOVIC