POVRATAK UBOJICE
AIM, ZAGREB, 22.3.1996. Covjeka - za koga zapadni mediji kazu da je svojim hicem "zapoceo gradjanski rat u Jugoslaviji" - u Osijeku su zamijenili s Tudjmanom. Antun Gudelj (48), po sudskoj presudi ubojica sefa osjecke policije, Josipa Reihl - Kira, isporucen je krajem proslog mjeseca Hrvatskoj i uz fantasticne mjere sigurnosti, helihopterom, sproveden u osjecki zupanijski zatvor. Ocevici tvrde: po osiguranju, koje je pratilo Gudelja, pomislili su da je u Osijek stigao predsjednik Tudjman.
Gudelj svakako nije obican uhapsenik. U ljeto '91. godine, kada se rat u Slavoniji tek zakuhavao, izvrsio je trostruko ubojstvo. Uz Kira, poznatog po tome sto je odnose sa Srbima pokusavao rijesiti mirnim putem i pregovorima, ubio je i potpredsjednika Izvrsnog vijeca Osijeka Gorana Zobundziju, opcinskog vijecnika Milana Knezevica te tesko ranio Mirka Tubica, predsjednika mjesne zajednice iz Tenje. Potom je komotno napustio Hrvatsku, u odsutnosti je osudjen na 20 godina zatvora, cetiri se godine skrivao po Australiji, ali mu je to, navodno, dojadilo, pa se nedavno odlucio vratiti i u Hrvatskoj stati pred lice pravde. Na povratku, uhapsen je u Njemackoj polovicom studenog. U tamnosnjem se zatvoru neuobicajeno dugo zadrzao, navodno zato jer Zagreb nije za njega pokazivao interes. Gudeljev advokat, Nediljko Resetar, priznaje da je to predugo trajalo, ali pripisuje to hrvatskom "glomaznom administrativnom postupku". Ima i drugih indicija da se u Hrvatskoj ne raduju previse Gudeljevom izrucenju.
Resetar najavljuje zahtjev za obnovu procesa. Za ponovo sudjenje Gudelju ovdje vlada veliki interes, pogotovo u izvjesnim krugovima. Oko Kirova se ubojstva otpocetka vuku brojne dvojbe. Zbog njih se dosta uvjerljivim cine tvrdnje da je rijec o politickom ubojstvu, u koje su, navodno, umijesani HDZ-ovi jastrebovi. Navodno su narucili njegovu likvidaciju jer im je bilo strano Kirovo mirotvorstvo. Nakon sto su ga likvidirali, njihovu dolijevanju ulja na vatru srpske pobune nista vise nije stajalo na putu. Takve se interpretacije argumentiraju i izjavama iz ekstremnih redova. Tako je osjecki zupan Branimir Glavas svojedobno rekao: "Osobno, a i grupa osjeckih celnika oko mene smatrali smo da se srpska pobuna treba iskorijeniti u samom startu, energicnim policijskim akcijama iskorijeniti i zatrti. Medjutim, razmisljanja nacelnika Policijske uprave Josipa Reihla- Kira nisu bila sukladna nasima nego je zastupao stav da se problem rijesava mirnim putem - pregovorima u tim zaristima pobune".
Nakon sto je u Hrvatskoj prikazana serija "Smrt Jugoslavije" glasine o narucenom ubojstvu dobile su na uvjerljivosti. Kirova supruga, Jadranka, pred kamerama izjavljuje da joj je muz povjerio kako zna da ga zele ubiti. Ona tvrdi da je Josip ubijen jer je "previse znao". Ubojstvo je povezala s jednim incidentom u proljece te godine u Borovu Selu, kada su neki hrvatski celnici, izmedju ostaloga sadasnji ministar obrane Gojko Susak i osjecki zupan Glavas pucali po srpskim kucama. U istoj seriji i tadasnji je ministar policije, Josip Boljkovac, ispricao kako mu je Kir cetiri dana prije ubojstva rekao da ce biti likvidiran. Boljkovcu se to tada nije cinilo vjerojatnim, ali je ipak dogovoreno Kirovo prebacivanje u Zagreb. Ubojice su bile brze. Zbog tih je izjava Glavas sada tuzio Boljkovca, ne i Kirovu udovicu.
U mutnom slucaju mozda je najveca zagonetka zasto se Gudelj vratio u Hrvatsku. Postoje barem tri mogucnosti. Jedna je da mu je skrivanje doista dojadilo, odnosno da je nakon prikazivanja serije "Smrt Jugoslavije" - u kojoj se opsirno govori o Kirovom ubojstvu - postajalo sve teze. Vjerojatno su mu bili na tragu, vjerojatno se krug stezao. Na pitanje zasto se vratio, Gudelj iz osjeckog zatvora odgovara sljedece: "Ja sam Hrvat, za ono sto sam pocinio zelio sam da mi sudi moja Hrvatska". Mozda je postojala mogucnost da se nadje i pred nekim drugim sudom.
Osim toga, cini se da velike nade polaze u obnovu postupka. Njegov advokat, isticuci da se Gudelj dobrovoljno vratio, otkriva da ce obranu graditi na "velikim propustima koji su napravljeni tokom uvidjaja i istrage". Tokom istrage navodno nije provedeno balisticko vjestacenje. Ima indicija da Gudelj nije sam pucao. Mozda mu je dojadilo da nosi teret i tudje odgovornosti.
Druga je mogucnost da su Gudeljev povratak aranzirali oni koji se poslije serije "Smrt Jugoslavije" zele oprati. Tako, na primjer, Glavas pozdravlja obnavljanje postupka i tvrdi da ce to ukloniti sve nejasnoce. Glasine da je rijec o narucenom i planiranom ubojstvu proglasava podvalama odredjenih zlonamjernih novinarskih krugova". Osjecki zupan o Kirovom ubojstvu doslovce kaze: "Ja na to gledam kao nesretan slucaj koji je rat nosio sa sobom".
Gudelj u vec spomenutom intervjuu - sto ga je dao pisanim putem, jer osim advokata s njim nitko, cak ni roditelji, ne smiju kontaktirati - odbija spekulacije da je rijec o narucenom ubojstvu. Izrijekom tvrdi kako nije istina da je Kirovo obojstvo narucio Branimir Glavas. On, kaze, nije imao nista protiv Kira, nije ni znao da je on u automobilu na koji je pucao. Doduse, isti se automobil s istim ljudima istog dana vec provezao preko njegove kontrolne tocke, ali Gudelj tvrdi kako nije ocekivao da su u automobilu Kir i Zobundzija, mislio je da su samo Knezevic i Tubic za koje se vjerovalo da su kolovodje srpske pobune. Pucao je jer mu je bilo naredjeno da puca na svaki automobil koji se ne zaustavi.
Tvrdi da je bio u "posebnom stanju", tog je dana, navodno, dobio vijesti da su mu Srbi ubili oca, a majku silovali. Majka mu je u jednim ovdasnjim novinama potvrdila da se to zaista dogodilo. A otac kaze da je tog dana bio otet i kao talac prebacen u Borovo Selo. Gudelj takodjer tvrdi kako "nije istina da mu je itko od osjeckih vlasti pomogao da napusti Hrvatsku nakon ubojstva", on je, kaze, kod sebe imao osobne dokumente, i "potpuno je legalno, s originalnim dokumentima" napustio Hrvatsku.
Gudeljeve su izjave pune rupa. Na primjer, kada se kobnog dana Kir po drugi put iz Osijeka uputio u Tenju, Gudelj je iskocio pred automobil - prema izjavama svjedoka uopce ga nije pokusao zaustaviti - i ispalio citav okvir iz kalasnjikova, 28 metaka je pogodilo vozilo. Svjedoci razlicito opisuju metez koji je potom nastao, ali se svi slazu da se Gudelj jos neko vrijeme zadrzao na mjestu tragedije, a potom se sa sinom lagano odsetao. Nitko ga nije zaustavio. Isto je tako lagano odsetao iz Hrvatske, sto se bez pomoci s viseg mjesta nije moglo aranzirati.
Jadranka Reihl-Kir sada kaze: "Bila sam sigurna da ce se s izrucenjem Antuna Gudelja u Hrvatskoj konacno doznati puna istina o ubojstvu moga supruga, ali, sudeci po snaznoj medijskoj kampanji koja sve to prati, ide se u potpuno suprotnom smjeru: na rehabilitaciju ubojice i njegovih naredbodavaca. Bojim se da od sudjenja Gudelju nece biti nista. Osjecam kako se oko cijelog slucaja kuha nesto doista veliko, tako da sam vrlo skepticna kad je u pitanju pravedan ishod predstojeceg sudskog procesa".
Postoji ipak i treca mogucnost. Mozda na koncu Gudeljev povratak u Hrvatsku i obnova procesa urode zrtvovanjem osjeckog zupana. Dobri izvori tvrde da bi se Tudjmana dalo nagovoriti na takvu odluku. Ne zato sto je i sam s Glavasom imao mnogo problema. Ni zato sto je sklon da oko Kirova ubojstva istjeruje pravdu. Ovih je dana osjecki "Glas Slavonije" - indikativno! - iz beogradskih medija prenio informaciju da je medjunarodni upravitelj Slavonije, americki general Jacques Klein, trazio da hrvatski predsjednik odmah uhapsi Glavasa, jer se, navodno, uvjerio da je ovaj arogantna i netolerantna osoba, covjek koji bi i dalje ratovao protiv Srba. Tudjman se, navodno, s tim slozio. Neki su se mediji oko te informacije jako uzbudili, pa su pokusali dobiti Kleinov demanti, ali general nije reagirao. Dobri izvori u Zagrebu tvrde da je informacija u osnovi tocna. General Klein jedino nije trazio hapsenje Glavasa. Ali inzistira da zagovornici rata, s obje strane, odu iz politickog i javnog zivota. Jer se s njima mir i povjerenje - ne mogu graditi. A bez njih nije moguca ni mirna reintegracija istocne Slavonije.
Tudjman bi mogao zrtvovati Glavasa, ali tako da se ne postavljaju pitanja o funkcioniranju hrvatske vlasti - ni sada ni u proslosti. Akademik Dusan Bilandzic povodom serije "Smrt Jugoslavije" kaze da je u vrijeme Kirova ubojstva u hrvatskom rukovodstvu postojao sukob izmedju onih koji su bili za sporiji i bezbolniji izlazak iz Jugoslavije i onih koji su brzali, bez obzira na krvavu cijenu. Ali otvaranje te teme tesko se moze ocekivati. Jer su u njoj Gudelj, pa mozda i Glavas - tek epizodisti.
JELENA LOVRIC