U SADASNJOJ VLADI IMAMO MNOGO JACU POZICIJU

Skopje Mar 21, 1996

Intervju: Abdurahan ALITI, presednik Partije za demokratski prosperitet (PDP), jedinstvena albanska partija koja partpicira u makedonsku vladu .

AIM, Skopje, 21.03.1996

Najveca Albanska partija u Makedoniji, Partija za demokratski prosperitet, nakon rekonstrulcije Makedonske vlade treci put za redom ulazi u koalicionu vladu, u kojoj Socijaldemokrati (SDSM) imaju glavnu rec. Sa deset poslanika ova partija je u rekonstruisanoj vladi dobila pet ministardskih mesta ( i cetiri zamenika ministara) sto je za jedno vise nego u prethodni sastva.

AIM: Gospodine Aliti, koliko ste zadovoljni sa epilogom rekonstrulcije vlade?

ALITI: Jedna ovakva rekonstrukcija makedonske vlade je bila neophodna i mi smo na samom pocetku podrzali mandatara. Kako sto znate mi smo ovom rekonstrukcijom dobili jedan resor vise (imali smo cetiri a sada pet ministarskih mesta), sto znaci dobili smo u kolicini, iako sto se tice kvaliteta ovih resora i nismo dobili bas mnogo.

Iako je rano za davanje ocena o tome koliko smo zadovoljni rekonstrukcijom u kojoj je jedna partija iz prethodnog sastava ispala iz daljnje koalicije, prvi simptomi govore da nova grupa ministara Albanaca u sadasnjem sastavu vlade ima jednu daleko jacu poziciju nego u prethodnom sastavu. Njihov glas sada ima vecu tezinu, tako da pitanja o kojima se oni ne slazu, ne mogu ni proci u vladi, sto govori o jednoj sustinskoj promeni u odnosima koalicionih partnera.

AIM: Koji su bili vasi uslovi za ulazak u novu koaliciju i koji su izgledi da se vasi zahtevi i ostvare?

ALITI: Platforma za ulazak u novu, rekonstruisanu vladu je bila ista kao i ori sastavljanja prethodne vlade, nakon izbora, i o ovom pitanju nismo mnogo diskutirali. To znaci da smo trazili zaokruzivanje pitanja srednjeg obrazovanja otvaranjem novih oddelenja na albanskom jeziku kao i povecanje broja skola na albanskom jeziku. Rezultati ovog dogovora bice vidljivi jos na pocetku sledece skolske godine prilikom objalvljivanja konkursa. Tu je dogovoreno da se jos na samom pocetku definisu konkretne skole i odelenja na kojima ce se nastava izvoditi na albanskom jeziku, i ovaj broj ce biti vidljivo veci nego do sada. Jednako prioritarno pitanje za nasu partiju, a kao uslov za ulazak u koalicionoj vladi, jeste pitanje univerzitetskog obrazovanja na albanskom jeziku. Nasem koalicionom partneru smo jasno dali na znanje da treba da se nadju forme i modaliteti koji ce omoguciti resavanje ovog problema. Ali odmah mogu vam reci da po ovom pitanju nemamo neku apsolutnu saglasnost. Ali ja ipak mislim da se dobrom voljom obiju strana ove razlike se mogu prevazici i to tako da se postave zdrave osnove za funkcionisanje jednog univerziteta na albanskom jeziku.

AIM: Koje su glavne razlike?

ALITI: Glavne razlike po ovom pitanju, koja je na neki nacin rezultat politickog ambijenta u Makedoniji, a i sire, gde su prisutne nacionalistcke strasti, jeste u tome da li moze da se osnuje univerzitet sa svim komponentama koje su potrebne, onako kako smo ga mi projektovali. Tu je glavna razlika i upravo tu treba da se pronadje resenje koje ce biti podnosljivo za nas Albance, ali koje ce takodje biti podnosljivo i nece izazvati suvise ostre reakcije na drugoj strani. O konkretnim modalitetima preostaje da sednemo i konkretno razgovaramo.

Osim ovoga, za nas je primarno i pitanje upotrebe jezika, nacionalnih simbola, vece zastupljenosti u organima drzavne administracije, u sudovima, javnim preduzecima, itd.

AIM: Koliko je po vasem mislenju, korisno za Albance ucesce vase partije u izvrsnoj vlasti u Makedoniji?

ALITI: Ja sam apsolutno ubedjen da nase delovanje unutar sistema, nase ucesce u Parlamentu, Vladi, nase angazovanje, jeste jedinstvena alternativa koja nosi politicku korist i koja unapredjuje polozaj Albanaca u celini. Razume se da ovo pretstavlja put koji trazi mnogo vremena, ali prvi koraci su vec ucinjeni i, po nasem cvrs ubedjenju, na dobrom smo putu da se nase teznje i ostvare.

AIM: Albanske opozicione partije u Makedoniji se ne slazu sa vasim pogledima i tvrde suprotno.

ALITI: Meni su poznate primedbe opozicionih partija, u vezi nasih izjava da u vladi ucestvujemo kao Albanci a ne samo kao konkretna partija. Ovu nasu tvrdnju mi argumentiramo cinjenicom da smo na drugim parlamentarnim izborima (oktobra 1994) osvojili apsolutnu vecinu glasova Albanaca u Makedoniji. Iz ovog aspekta mi imamo pravo da tvrdimo da artikulisemo politicku volju Albanaca u Makedoniju. Ova tvrdnja ne znaci da mi odricemo pravo ostalih albanskih partija da artikulisu politicku volju svojih clanova i svojih glasaca.

AIM: Kako vasa partija gleda na resenju albanskog pitanja u Makedoniji, no i sire na Balkanu?

ALITI: Ovde jos na pocetku hocu da podvlacim da svaki put kada mi govorimo o globalnom resavanju albanskog pitanja , drugi reagiraju kao da se mi zalazemo za neku Veliku Albaniju. Kad govorimo o Albanskom pitanju mora se istaci da postoji problem Albanaca u Crnoj Gori, Kosovu, istocnom Kosovu ili juznoj Srbiji, i problem Albanaca u Makedoniji. Znaci, moze se reci da postoji jedan globalan problem. Nacin na koji ce se resiti ovo pitanje zavisi od mnogo faktora, kako unutrasnjih tako i spoljnih. Sto se nas tice, definicija ovog pitanja je sadrzana u politickoj Deklaraciji koordinacionog tela albanskih partija na tlu bivse Jugoslavije. Sa punom odgovornoscu tvrdim da nase partije, kao i Demokratski savez Kosova, i ostale vodece partije Albanaca u zemljama gde zive i deluju, upravljaju se po principima dogovorenim na ovom Koordinativnom telu albanskih partija i ovi principi nikakvim drugim aktom nisu promenjeni. Glasovi politickih protivnika i na Kosovu i ovde u Makedoniji i drugim zemljama gde oni deluju, da spomenute partije (PDP, DSK i ostale) nisu nista ucinile na resavanju albanskog pitanja, te da PDP cak steti albanskom pitanju u Makedoniji, jeste jedna druga politicka linija koja to ne kaze glasno, ali prizeljkuje jedan drugi nacin politickog delovanja koji se na pocetku maniszfestira kao odbijanje bilo kakvog dijaloga i bilo kakve suradnje sa drugima, kao da su Albanci tako snazni i kadri da odjednom uzmu stvari u svoje ruke i rese albansko pitanje, sto je mislim izvan mogucnosti Albanaca u ovom trenutku. Zato, glavne politicke partije Albanac zalazu se za postupno resavanje ovog pitanja, koordiniranom delovanjem na osnovu deklaracije Koordinacionog tela politickih partija Albanaca na teritoriji bivse Jugoslavije.

AIM: Kakvi su vasi odnosi sa politickim subjektima u Albaniji i na Kosovu?

ALITI: Nasi odnosi su sasvim korektni. Imamo veliku saglasnost u vezi konkretnog politickog delovanja, i zato da ne kazem, imamo njihovu podrsku ia za nacin naseg politickog delovanja ovde u Makedoniji, imamo podrsku albanske drzave kao i podrsku predsednika Kosova i mogu reci svih politickih partija koje deluju na Kosovu.

Razgovarao: IBRAHIM MEHMETI