TIHI POCETAK NECEG NEIZVESNOG
AIM, Skopje, 18.03.1996
Dugonajavljivani i "razvucni" razvod koalicionih partnera Saveza za Makedoniju izborom rekonstruirane vlade, promenom predsednika parlamenta, dobio je, kakvu-takvu, razresnicu. Nakon toga nova vlada i partija, koja je preuzela odgovornost da dalje u novostvorenim uslovima rukovodi drzavom, ponasaju se "normalno" - teku sednice vlade, parlament zasedava i donosi odluke, koje su u njegovoj nadleznosti. Dojucerasni partneri, liberali, na celo sa Stojanom Andovim, koji je pet godina za redom bio na celu parlamenta i koji je u partiskom trilingu zauzimao nesumljivu drugu poziciju, sasda polako, ali sigurno, pocinje se ponasati kao ljuta opozicija. nkaon pismenog obrazlozenja demisije Andova posle rekonstrukcije vlade u kojoj su ispali njegovi (partiski) ministri, u kojoj je odapeo par zestokih strela u pravcu dojucerasnjih partnera, Andov je uzeo ucesce u najgledanijoj emisija MTV "Bez naslova, ali s povodom" u kojoj je smirenim tonom najavio da kao "napusteni partner", koji ocito mnogo toga zna, ima nameru poziciji biti ostri oponent, kako bi sebe i svoju (bledu) partiju osnazio i na izborima, vanrednim, dobili sto bolji strat.
Andov je naprosto jezikom simbola, upotrebio jedan, dosada nerascisceni slucaj (ddiskoteka "Hard rok" koju su demorilari "besni" mladici koji su bili obezbedjenje Saveza za makedoniju za vreme izborne kampanje) da bi plasirao tezu da ukoliko vlast takve dogadjaje zaboravlja ili brise (slucaj nije dobio nikakav sluzbeni epilog) onda se odgovornost kao takva dobije apsurdne dimenzije. Ako neko demolira, elitan i skup enterier, i nakon toga njegov patron u vlasti uradi sve da o tome ne ostanu nikakvi sluzbeni tragovi, onda u toj drzavi je gotovo nemoguce insistirati da neko plati kaznu za pogresno parkiranje svog auta. Andov je izmedju ostalog otvorio i pitanje nedorecenosti sistema, od Ustava, od uloge predsednika drzave i vlade, pa na dalje. I sto je najvaznije sasvim otvoreno stao na strani vanparlamentarne opozicije koja zahteva nove, vanredne izbore za jesen. On, je naime, sasvim decidno obznanio da ce poslanici njegove partije u paralamentu dostaviti svoje potpise sa namerom da se parlament (samo)raspusti i da se ide na izbore. Svestan toga ko ima vecinu u parlamentu, i kakav ce biti ishod te inicijative, one je samo dao k znanju da pozicija dalje mora racunati da je on njen oponent koga treba respektirati. Elaboracija toga je pomalo vec vidjeno - da je elektorat prevaren, razocaran, glasao za Savez za Makedoniju, a sada svu vlast ej prigrabio Socija demokratski savez koji je rasturio izbornu koaliciju, koji govori suprotno, ali narod tro nije progutao...Andov je sasvim otvoreno porucio svojim dojucerasnim partnerima u vlasti da, ukoliko je istina ono sto oni tvrde - da imaju podrsku izbornog tela, da se pojave na novim izborima i to potvrde, jer ako je narod uz njih, onda se nemaju cega bojati. Pritom je opet jasno izrekao tvrdnju da je rekonstrukcija vlade onako kako je izvedena nije u skladu sa Ustavom, dodajuci da je u svemu tome ostavljen po strani predsednik Gligorov.
Vanparlamentarnoj opoziciji i Andovu na ruku ide i najnovije istrazivanje javnog mnjenja kojeg je uradila agencija "Nove Makedonije" i po kome razlaz SDSM i liberala anketirani objasnjavaju preovladjivanjem partijskih interesa (30,5%) i pokusajem novog politickog prestruktuiranja pre novih izbora (28,5%).
U medjuvremenu parlament redovno zasedava i donosi odluke, kao sto je izbor sudija apelacionih sudova. Naime, konacno je poceo proces ustolicenja segmenta sudske vlasti. Ali i to nije proslo bez nametanja dilema. Jer, sudije se biraju na dozivotni mandat, a u svemu tome cini se bilo je i ne malog uplitanja dnevne politike. A da to ne izazove ni elementarno interesovanje javnosti. Jer su mediji pod kontrolom vlasti to fino i "profesionalno" otcutali. Pise: ISO RUSI