PREGLED STAMPE:

Podgorica Mar 10, 1996

"MONITOR", nezavisni nedjeljnik, 8. mart. 1996.

Uvodnik: "PREDMET PAZNJE"

"Ne treba praviti pitanje oko toga sto je dvadeset prvi vijek prispio u Srbiju nesto ranije no sto mu je kalendarom propisano - SPS je, prossto, tu stvar preuzeo u svoju nadleznost. Kongres najmocnije srpske partije, gdje je obavljena primopredaja epoha, samo je potvrdio da je drugaricama i drugovima po pitanju skorasnje proslosti i dogledne buducnosti, sve razbistreno" - pise u svom uvodniku, posvecenom nedavnom Kongresu Socijalisticke partije Srbije, podgoricki nedjeljnik "Monitor". "Monitor" zajedljivo primjecuje kako su srpski socijalisti jos jednom iskazali potpunu odanost svom predsjedniku Milosevicu. uz opasku, da s obzirom na iskazanu tendenciju sprma Milosevica, "Srbija u dvadesetdrugom vijeku moze ocekivati ozbiljnije poremecaje u birackom tijelu".

U uvodniku se potom citira dio Milosevicevog govora u kome on govori o solidranosti koju je srpski narod u Srbiji iskazao prema prekodrinskoj braci cime je podigao, kako je rekao Milosevic, "najtrajniji spomenik humanosti". Komentar "Monitora" na takve konstatacije lidera SPS je sljedeci: "Srpskim narastajima posljednje slavno vojevanje osiguralo je raskosan izbor za izgradju 'najljepseg spomenika humanosti. Vukovar, Sarajevo Mostar, Srebernica, Zepa - nece im biti lako da odaberu. Oni koji su bili predmet solidarnosti trenutno su zauzeti precim psolvima: njih 200 hiljada iz hrvatske Krajine raznosi maticom 'pouku o dobroti', ili, pisu molbe da se vrate u Hrvatsku; u Baranji i Istocnoj SLavoniji lagano umiru iluzije o preoravanju granice; duge kolone iz sarajevskih predgradja napustaju svoje i traze smraj u tudjim kucama, a preko rijeke im ne daju.."

U drugom zavrsnom dijelu uvodnika, "Monitor" se osvrce na ucesce predsjednika Crne Gore i vladajuce partije DPS-a, Momira Bulatovica, citirajuci njegov kljucni stav o radosti njegpove partije zbog svakog uspjeha "naseg koalicionog, ideoloskog i politickog partnera". "Tesko je, ipak, komentarise "Monitor", da ce Bulatovicev pad u sevdah na kongresu srpskih socijalista, pomoci da bar neko medju zapadnim socijaldemokratama prihvati kako je moguce o istom trosku biti i ljevicar i nosilac Karadzicevog ordena Nemanjica."

"Koliko poistovjecivanjem sa ucikom Miloseviceve partije sef DPS-a razara demokratsku buducnost Crne Gore mozda najbolje pokazuje primjer sa zapadnoevropske desnice. Od Jerga Hajdera, zestokog austrijskog desnicara, od cijih akcija ozbiljno zazire tamosnja demokratska javnost, novinari su nedavno trazili da se izjasni o Holokaustu. 'Austrija nije bila samo zrtva vec i sukrivac', odgovorio je. Cak i on. Sta su demokratski socijalisti Milosevic i Bulatovic imali da kazu na slicne teme - od Vukovara do Srebrenice - bar smo se nagledali. To sto je Crna Gora u cijeloj prici proslaa slicno Austriji u vrijeme nacizma, nece bas isapsti kao olaksavajuca okolnost" - zakljucje se na kraju uvodnika podgorickog nedjeljnika "Monitor".

Intervju: Sonja Liht, predsjednik zvrsnog odbora nedavno ugasenog Soros fonda Jugoslavije

U intervjuu nezavisnom nedjeljniku "Monitor", pod naslovom "Jos ima nade", rukovodilac jugoslovenske Soros fondacije objasnjava kako je vlast u Srbiji izbrisala iz sudskog registra ovu instituciju i time prekinula svaku njenu djelatnost. Gospodja Liht istice kako su razolozi za odluku Vrhovnog suda Srbije vrlo cudni, jer se kao glavno dokaz istice cinjenica sto je Soros registrovan kao fondacija, a srbijsnaki zakon dozvoljava samo registraciju fondova! "U presudi stoji da su to dav potpuno razlicita znacenja. Mozda jesu, ja ne znam, nisam po struci lingvista - pogledal sam u par recnika i tamo to ne stoji, ali mozda su u pitanju neka obnovljena leksicka i uopste lingvisticka tumacenja rijeci. Ali, sta god da bilo, osnovna argumentacija obrazlodjenja je da fond ne modje da osnuje strano pravno lice, vec samo fizicko lice. Dakle, gospodin Soros modje d bude susosnivac fonda, ali samo kao lice, a ne kao predstavnik organizacije koju je sam stvorio. Uzgred, presuda konstatuje da je Ministarstvo napravilo gresku sto nas je registrovalo, ali, kao sto vidite ipak smo mi ukinuti. I nije nam data nikakva pravna pouka, iako su nam pravi strucnjaci objasnili da, u slicni situacija, postoji citav niz pravnih postupaka koji se primjenjuju prije onog najradikalnijeg, ali, oni su pribegi bas njemu. Zasto, ne znam", kaze gospodja Liht.

Ona izrazava optimizam da ce se Soros fond ipak obnoviti. "Gospodin SOros je izrazio nameru da preda zahtev za registraciju novog fonda. On je vec ovlastio pravnog zastupnika koji ce ovede da obavi posao, da bi onda na Minstarstvu kulture Srbije bilo da oceni celishodnost zahteva za registraciju".

Na opasku novinara "Monitora" da drzavni mediji nijesu ni objavili informaciju o ukidanju SOros fonda, gospodja Liht odgovara: "Drzavni mediji za razliku od onog vremena kada su vodili kampanju i kada se cinilo da je Soros fond najznacajniji problem ove zemlje, sada ne samo da skoro sasvim cute, vec, koliko znam, sasvim cute. Tako je u "Politici" prvi put objavljena vest da Soros fonda vise nema upravo u nasem placenom oglasu kojim obavestavamo javnost da su svi raspisani konkursi Fonda ponisteni".

Na kraju, predsjednica IO Soros Fonda Jugoslavije istice da je i u drugim zemljama Istocne Evrope bilo javnih prozivki i napada na Soros fondacije, ali da one nigdje nijesu imale pravnih sporova, kamo li da su dozivjele ukidanja.