ZAGREBACKA SANTA BARBARA
AIM, ZAGREB, 9.3.1996. Kada je prije gotovo dvije godine HDZ, nakon razlicitih prelazaka iz stranaka, izgubio vlast u Zagrebackoj zupaniji (takozvani prsten oko Zagreba) i za zupana izabran clan Hrvatske seljacke stranke, vladajuca je stranka odlucila ukinuti tu dvadestprvu zupaniju i pripojiti je gradu Zagrebu. Saborska vecina, vodeci se stranackom stegom, a ne nekim racionalnim razlozima, prihvatila je procjene stratega HDZ-a da je upravo Zagreb najjace hadezeovo uporiste i tako se u vrijeme odrzavanja parlamentarnih izbora (u listopadu 1995. godine) glasalo i za clanove skupstine Zagrebacke zupanije i Skupstinu grada Zagreba. Novost je u zakonu bilo to sto je zagrebacki gradonacelnik postao i zupan Zagrebacke zupanije, koji je po hrvatskom zakonu o lokalnoj samoupravi ujedno i dio drzavne upravne vertikale, za svoj rad direktno odgovoran Vladi i Predsjedniku Republike, koji ga nakon izbora obavezno mora i potvrditi.
No, hadezeove procjene pokazale su se potpuno krivima i Tudjmanova lista, jer joj je on bio nosilac, prosla je katastrofalno. Od 50 mogucih mjesta u Gradskoj skupstini, HDZ je osvojio svega 16 (naknadno je u HDZ prebjegao jedan vijecnik HSS- a), saveznicka Djapiceva Hrvatska stranka prava ima svega dva vijecnika, tako da opozicijske stranke udruzene u Udruzi sedam stranaka imaju ogromnu vecinu od 31 vijecnika.
Ali bez obzira na takav odnos snaga Tudjman nije priznavao poraz i danas, vise od cetri mjeseca nakon izbora, na celu Zagreba je bivsi gradonacelnik Branko Miksa. Tudjman najprije nije potvrdio Gorana Granica, a potom ni Jozu Radosa (oba iz Hrvatske socijalno liberalne stranke), te je imenovao svoju gradonacelnicu Marinu Matulovic-Dropulic, koja je duznost trebala preuzeti 11. ozujka ove godine. Sadasnju ministricu graditeljstva i prostornog uredjenja, arhitekticu koja je obnasala brojne funkcije u Zagrebu i u proslom sistemu, a bila je i potpredsjednica Izvrsnog vijeca grada Zagreba, prate prigovori da je bila glavna "donatorica" stanova sadasnjih glavesina HDZ-a, ali da se i sama okoristila namjestajuci poslove poduzecu ciji je vlasnik njen suprug. Iako su joj vijecnici Gradske skupstine glatko izglasali nepovjerenje, ipak nisu kopali po njenoj biografiji, oprostivsi joj cak i izjavu u stilu: "Pa nismo vilu koju je dobio ministar Susak mogli dati nekom siromahu, jer je ona bila derutna i trebalo je u nju mnogo uloziti", iako se zna da je Suskovu rezidenciju uredilo Ministarstvo obrane, a on je nakon toga otkupio za male novce. Naprovit, odali su joj priznanje kao uspjesnoj politicarki i strucnjaku, ali nisu se zeljeli odreci svog demokratskog prava da kao vecina izaberu gradonacelnika po svojo volji i mjeri.
I tako je na red dosao i treci liberal - Ivo Skrabalo, kao treci gradonacelnik sa podrskom Skupstine. I sad se zapravo ne zna tko je zagrebacki zupan i gradonacelnik? Da li je to Miksa, je li to Marina Matulovic-Dropulic, ili je to Ivo Skrabalo? Vlada, tocnije ministar uprave Davorin Mlakar, odbila je dati svoju interpretaciju ovoga rasomona, jer ce to uciniti tek kada do nje stignu zapisnici sa Skupstine. Ali, po svemu sudeci, sto se vlade i Tudjmana tice stvari su jasne: Ustav nije prekrsen, a Predsjednik ima pravo ne potvrditi izbor, a nakon toga ce se Marina Matulovic-Dropulic pretvoriti iz gradonacelnice u vladinu povjerenicu, to jest u namjesnicu sa ogromnim ovlastima.
Opoziciji, odnosno izbornim pobjednicima, ne preostaje nista drugo nego da ceka rasplet i strpljivo koristi svoja ustavna i zakonska prava do kraja. To znaci da vecina nece dati ostavku, sto sto bi po nekim tumacenjima odmah, u roku od 60 dana dovelo do raspisivanja novih izbora. Medjutim, po drugim tumacenjima izbore ne bi trebalo odmah raspisati. Mogucnosti su razlicite, izmedju ostalog i zbog toga sto jos uvijek nisu ukinute ratne uredbe Predsjednika Republike, a niti njegovo pravo da ih i nadalje donosi, iako u Hrvatskoj nikada nije formalno proglaseno ratno stanje.
HDZ i Tudjman znaju da ce kad tad morati raspisati nove izbore, ali zele dobiti na vremenu i uciniti to u trenutku kada im najvise odgovara, kada budu procjenili da su vratili povjerenje Zagrepcana. Medjutim, HDZ kao da nije nista naucio iz pokusaja da izbore dobije za "zelenim stolom", to jest muckama sa zakonima kakve su nezabiljezene u demokratskom svijetu. Opet ce spas od podjele vlasti s opozicijim potraziti u izmjenama zakona, dr. Smiljko Sokol, autor svih dosadasnjih izbornih zakona, ukljucujuci i onaj iz 1990. godine, kada je radio po uputama SKH-SDP, a po kojima je Racan ne samo izgubio vlast nego omogucio HDZ-u da sa 42 posto glasova osvoji 70 postotnu vecinu, opet je na djelu. Sada mu je zadatak da ukine mjesoviti sistem, te objasni kako Hrvatskoj odgovara samo proporcionalni. Nije vazno sto je predsjednik Tudjman prije izbora uporno tvrdio da treba eliminirati male stranke i da bi bilo najbolje da se Hrvatska krece ka dvostranacju. Namjera je da se preferira ona stranka koja bi dobila najvise glasova, pa se ide sve dotle da bi se zakonski propisalo kako bi ona imala eksluzivno pravo na izbor gradonacelnika i drugih clanova poglavarstva. HDZ-ovci su uvjereni da se sadasnja Udruga sedam stranaka nece odrzati, vec da ce se mnoge stranke odluciti na solo nastup. To je po njima normalno, jer radi se i tako o "neprincipjelnoj koaliciji" kojoj je jedini cilj da srusi HDZ, a neprirodno je da se udruzuju "komunisti i fasisti". Zakon, pak nema odgovora sto ce se dogoditi ako stranke ustraju na ujedinjavanju, to jest ako ih upravo Tudjmanova tvrdoglavost jos vise zblizi. No, izgleda da je i za to nadjen lijek. Zupane ce izravno postavljati vlada ili Tudjman, sto znaci da ce i ono malo lokalne samouprave zapravo biti dokinuto i svedeno tek na ures demokracije.
GOJKO MARINKOVIC