MALO LJAJICU, MALO UGLJANINU

Beograd Feb 26, 1996

Sandzacki odjeci posete lidera SDA Sandzaka Sarajevu

AIM, Novi Pazar, 26. 2.1996.

Poslednjih meseci sandzacki Muslimani pomno su pratili program bosanskog radija, kako bi se informisali o posetama Sarajevu svojih politickih predstavnika. Sandzacki Muslimani beogradskim sredstvima informisanja, uz retke izuzetke, odavno ne veruju, sto su nadomestili mocnim satelitskim antenama i radio aparatima, koje ih povezuju sa hrvatskim i bosanskim TV i radio stanicama. "Sandzak otrgnut od srca", jedna od najslusanijih emisija bosanskog radija u Novom Pazaru i okolini, vredno je belezila svaki korak decembarskog boravka Sulejmana Ugljanina i njegove delegacije po Bosni i Hercegovini, sto sa kasnijom posetom Rasima Ljajica nije bio slucaj.

Za one koji ne mogu da prate bosanski radio, sredinom proslog meseca organizovana je i prigodna tribina u Novom Pazaru pod nazivom "Nacionalno pitanje Bosnjaka danas u svetlu posete delegacije Muslimanskog nacionalnog vijeca Sandzaka Bosni i Hercegovini" na kojoj su predstavnici Ugljaninovog dela SDA i predsednici Liberalno-bosnjacke organizacije Kasim Zoranic i Reformsko-demokratske stranke Sandzaka Izudin Susevic, obavestili javnost o rezultatima svog boravka u Bosni.

Prisutnoj publici objasnjeno je da Izetbegovic i bosansko rukovodstvo cvrsto podrzavaju politiku Sulejmana Ugljanina i MNVS-a. Tada je Kasim Zoranic optimisticki zakljucio da ce Sandzak imati svoju izvrsnu, zakonodavnu i sudsku vlast, a Dzemail Suljevic, potpredsednik MNVS-a, najavio je, po ko zna koji put, Ugljaninov skori povratak u zemlju.

Novopazarska publika zadovoljna je Kinkelovim najavama otvaranja sandzackog pitanja i nagovestenom prekompozicijom savezne drzave, ali je prisutno i razocarenje cinjenicom da Sandzak nije ni pomenut u Dejtonu. Predstavnici MNVS-a to tumace time da medjunarodni faktori nisu dozvolili da se sandzacko pitanje sada otvara, te da ce doci na red kasnije, i to uskoro.

Medijska kampanja Ugljaninovih pristalica pojacana je i nedavnim pokretanjem lista "Sandzacki glasnik", nezvanicnog glasila MNVS-a, u kome je veci broj strana namenjen aktivnostima "najveceg sina Sandzaka", sandzackog Mendele, njegovim solo i porodicnim fotografijama. Time se, uz svesrdnu pomoc bosanskog radija i, neki kazu placenim emisijama, u Sandzaku odrzava poljuljana harizma Sulejmana Ugljanina.

Svesni cinjenice da politicku bitku u Sandzaku dobija ona struja koja obezbedi podrsku bosanskog vrha i druga, Ljajiceva, struja, krece put Sarajeva i to pocetkom ovog meseca. Njihov boravak bio je po publicitetu daleko skromniji, a o rezultatima su svoje simpatizere obavestili sturim saopstenjem. Koristeci izreku "tiha voda breg roni", predsednik sandzacke Stranke demokratske akcije Rasim Ljajic i clanovi njegove delegacije su u Sarajevu razgovarali sa Alijom Izetbegovicem, Ejupom Ganicem, Ethemom Bicakcicem, predstavnicima bosanskih intelektualnih organizacija i verskim institucijama.

Iako Ljajicevo krilo SDA o rezultatima svoje bosanske turneje nije dizao veliku medijsku buku, u Novom Pazaru i drugim Sandzackim gradovima se, po principu carsijskih prica skoro sve brzo saznalo. Ubrzo su se pojavile i kalkulacije o dometima bosanskih turneja sandzackih politicara.

Tako, neki tvrde da su ojacale pozicije Izudina Susevica, predsednika Reformsko-demokratske stranke Sandzaka, koji je, iako pokusava da zadrzi neutralnost svoje stranke, u Sarajevu boravio sa Sulejmanom Ugljaninom. Procenjuje se i da je bosansko rukovodstvo odustalo od prvobitnog plana mirenja suprotstavljenih sandzackih politicara, te da su se usredsredili na ideju podele kontrole nad pojedinim sandzackim politickim organizacijama, po sistemu nesto Ljajicu, nesto Ugljaninu.

Ocekuje se da krajnji sud o situaciji u Sandzaku i ovdasnjim muslimanskim organizacijama bosanski vrh predoci u najskorije vreme i to u pauzi brojnih medjunarodnih aktivnosti vezanih za Bosnu.

Novopazarska javnost zaokupljena je i predlogom Skupstine opstine za novu administrativnu podelu grada. Prema ovom predlogu, broj mesnih zajednica povecao bi se sa sadasnjih 26 na

  1. Iako opstinski funkcioneri predlog obrazlazu geografsko-prostornim razlozima, muslimanske stranke u tome vide politicko mesetarenje.

Suseviceva Reformsko-demokratska stranka vec je osudila predlog kojim se, po njima, grad deli po nacionalnom principu. Rasim Ljajic smatra da ovim predlogom vladajuci SPS pokusava da postigne neprirodni predizborni nacionalni paritet u gradu u kome 80 posto stanovnistva cine Muslimani. Nove mesne zajednice formiraju se u pretezno srpskim naseljima, cime, smatra Ljajic, vladajuca partija pokusava da Muslimanima "da jos jedan argument za bojkotovanje izbora".

Pred prosle izbore, koje je SDA bojkotovala, u Novom Pazaru su se pojavile mape podele grada po bosansko-nacionalnom principu. Tada su pojedine lokalne srpske nacionalisticke partije na promotivnim skupovima predstavljale kartu podele grada koja bi se sprovela u slucaju pobede SDA. Muslimanske stranke podsecaju da je, prema tom planu, za srpski deo grada predvidjena skoro polovina Novog Pazara koja je ukljucivala i celu industrijsku zonu. Iako se sadasnji plan razlikuje od tadasnjeg, ovdasnji Muslimani izuzetno su skepticni prema svim pricama o novim administrativnim podelama Novog Pazara.

Safeta Bisevac (AIM)