ODSTRELJEN I RADIO LABIN

Zagreb Feb 20, 1996

AIM, ZAGREB, 20.2.1996. "Mislim da je situacija ovdje cak i gora nego u Beogradu. U Beogradu ipak imate neke nezavisne medije". Tako je medijsku situaciju u Hrvatskoj ocjenio poznati donator Georg Soros za svoga nedavnog boravka u Hrvatskoj.

Da li je Soros malo pretjerao gradirajuci opcu hrvatsku i medijsku situaciju dalo bi se raspravljati, ali da je bio precizniji i govorio samo o onim najutjecajnijim, elektronskim medijima, "najdemokratskija od svih postkomunistickih zemalja", kako cesto tepa njen Predsjednik, pokazala bi se cak i u odnosu na Srbiju - ispod crte. Medjunarodni press institut sa sjedistem u Becu, u svom proslogodisnjem izvjestaju u kojem daje analizu medijskih sloboda u vise od 100 zemalja svijeta, otisao je tako daleko da tvrdi da je u pogledu monopola i manipuliranja preko kontrolirane drzavne televizija Tudjman jos gori od Milosevica.

U ovom, vjerojatno najosjetljivijem medijskom segmentu - elektronskim medijima - Hrvatska je zaista u najlosijoj situaciji od svih posjugoslavenskih drzava. Ne samo da je hrvatska infrastruktura kada su u pitanju tzv. privatni i nezavisni elektronski mediji tek u povojima, za razliku od drugih ex- jugoslavenskih sredina koje su ipak uspjele stvoriti impozantni broj raznih (zavisnih, kvazivasnih, ali i zaista nezavisnih) radijskih pa i televizijskih stanica, vec izgleda nema ni velikih sansi da u dogledno vrijeme ostvari neki bitniji pomak.

Dapace u Hrvatskoj je putem novog zakona o telekomunikacijama na djelu sredjivanje "divljeg" medijskog prostora u kojem se upravo uvodi (politicki) red. S kakvim rezultatima i namjerama mozda najbolje svjedoci slucaj labinskog radija Art Expressa kojemu je nakon vise od dvije godine uspjesnog emitiranja uskracena frekvencija i ugasen glas.

Medjunarodna federacija novinara ovaj "njezni" zahvat hrvatskih vlasti, koji je legaliziran kroz javni natjecaj, ocjenila je kao pokusaj da se ugasi jedina nezavisna radio stanica u Hrvatskoj, a zamjenica generalnog tajnika ove organizacije, koja okuplja oko 400 tisuca novinara iz citavog svijeta, Bettina Peters pozvala je sve one koji vjeruju u slobodu javne rijeci da pomognu da ova radio stanica prezivi.

Dramatican ton, pa mozda i pretjerani epiteti o "jedinoj nezavisnoj i kriticnoj radio stanici u Hrvatskoj", sukladni su zapravo beskrupuloznoj odluci hrvatskih vlasti da koristeci novi Zakon o telekomunikacijama sasjece sve ono sto je do sada malo liberalnije disalo.

Kresimir Farkas, glavni urednik Radio Labina-Art Expressa, kaze: "Nema sumnje da smo mi njima smetali iako nismo bili politicki radio. Nas je tesko bilo optuziti da smo neprijatelji. Mi smo nesto gore. Sasvim smo normalni i sve nas se vise slusa. Narocito mladi. Njima je radio i namijenjeno i klinci ga zapravo i rade. Madjutim, ja cak mislim da vlast i nije do kraja u stanju shvatiti tu subverziju normalnosti. Kod njih su proradili neki drugi mehanizmi. Shvatilo se da radio valovi mogu donijeti i pristojnu zaradu i hadezeovska mafija medjusobno dijeli frekvencije vodjena devizom: vlasti propaganda - nama zarada". Jednostavno, prljavo i uspjesno. U politizaciji medijskih sloboda ovaj biznis-aspekt dosad je zanemarivan, a Farkas, primjerice, tvrdi da ce cak i neke drzavne frekvencije u Rijeci i Puli biti prepustene hadezeovim privatnicima.

Uskracena frekvencija Art-Expressu dodjeljena je fantomskom radiju iza koje stoji tvrtka FFI-Comerce. Premda ne posjeduje nikakvu opremu za radio stanicu i proizvodnju radio programa imaju, tvrdi Farkas, dobre veze sa HDZ-om cime se i javno hvale, ako ih se pita kako su uspjeli u onome sto jedan slusani i uhodani radio poput Art-Expressa nije - dobiti frekvenciju.

Ipak bojovnici iz FFI-Comercea malo su, barem trenutno, precjenili svoje mogucnosti. Da bi se poceo emitirati program potrebna je i oprema, a ona se dobija sa dozvolom i frekvencijom koju dodjeljuje Ministarstvo veza, prometa i pomorstva. Taj problem se pokusalo rijesiti drugacije - provalom u stan Deana Zahtile, direktora Radio Labina-Art Expressa. Bezuspjesno. Ne samo da tamo nije nadjen odasiljac, vec je i labinska policija, koja sasvim sigurno nije pod ingerencijom pomenutog ministarstva, profesionalno i efikasno rijesila citav slucaj i privela provalnike iz FFI-Comercea te podigla tuzbu za provalu u stan.

Nazalost, to ne rjesava bitnu stvar. Labin je ostao bez radio stanice i bez izgleda da je uskoro ima. Sredinom veljace je istekao rok do kada bi onaj tko je dobio frekvenciju i dozvolu za emitiranje morao uspostaviti svoj program ili u protivnome osloboditi frekvenciju nekome drugome. Medjutim, reci ce i Farkas, zakon je pisan "majstorski" i ne mozes ga uhvatiti ni za glavu ni za rep - frekvencija ti uvijek isklizne iz ruku.

A slicno je i sa hrvatskom politikom kojoj je fair-play kada su u pitanju mediji jedan od uvjeta za ulazak u Vijece Evrope. Kako izgleda taj fair-play pokazuje cinjenica da je sam potpredsjednik hrvatske vlade i ministar vanjskih poslova dr. Mate Granic svojevremeno nudio garancije gospodji Jane Dinsdale, direktorici odjela za ljudska prava pri Vijecu Evrope da postojece radio stanice u Hrvatskoj nitko nece ometati i da ce odrzati svoje dozvole za emitiranje. Nije to sve. Hrvatski veleposlanik u Bruxellesu pri evropskim institucijama, takodjer je dao konkretne garancije bas u slucaju Radio Labina da ga nitko nece dirati. Cak je i iz kabineta ministra veza, prometa i pomorstva Ivice Mudrinica (sada direktora Hrvatskog radija i televizije) krajem prosle godine potvrdjeno da ce sa Radio Labinom sve biti u redu.

I zaista, stvari su brzo dovedene u red. Sredinom sijecnja ove godine iz pomenutog Ministarstva dosao je neopozivi nalog da Radio Labin-Art Express mora shodno slovu zakona prestati sa emitiranjem jer nije dobio frekvenciju i dozvolu. Toliko Evropi. Sam ministar Mudrinic je na uljudno pitanje Medjunarodne federacije novinara o razlozima zbog kojih je radio Art Expressu uskracena dozvola za emitiranje isto tako uljudno odgovorio da su "koncesije bile dodjeljene onim grupama koje su ponudile najbolje ponude". Dvije godine rada, slusanost, siroka informativnost (naprimjer, prenosenje informativnih emisija BBC i Deutsche Welle) nisu bili dovoljni da bi se nadigrala grupa iz FFI-Comerca koji za sada imaju frekvenciju - i nista vise.

Kako izaci iz toga i ima li ikakve sanse da Radio Labin prezivi? "Da, neki svemirski izgledi postoje - kaze Farkas - Mi zelimo do kraja vjerovati da ce Vijece za telekomunikacije ipak preispitati svoju odluku i uvidjeti da fantomski projekti ne mogu emitirati program. Medjutim, ako se nasa ocekivanja pokazu ispraznim imamo podrsku Vijeca Evrope da emitiramo preko satelita".

Na primjedbu da je i za to potrebna dozvola hrvatskih vlasti, Farkas kaze: "Tocno, ali me bas zanima kojim ce argumentima odbaciti taj zahtjev s obzirom da bi mi bili jedini takav projekt u Hrvatskoj".

Hrvatski predsjednik Tudjman je navodno izjavio da ce unaprijed, na nevidjeno, potpisati sve zahtjeve Vijeca Evrope kako bi Hrvatska bila konacno primljena u stalno clanstvo. Iz Medjunarodne federacije novinara vjeruju da ce i Radio Labin-Art Express biti na listi. Skeptici kazu - za odstrel.

STOJAN OBRADOVIC