SRBIJA FINANSIRALA SOCIJALISTICKU OPOZICIJU I ALBANSKU STAMPU?
Obavestenje proizislo iz jednog italijanskog biroa za stampu po kojem se socijalisticka opozicija i najtirazniji list u zemlji "Koha jone" finansiraju od strane Srbije, uzdrmalo je politicki zivot u zemlji, samo nekoliko meseci pre opstih izbora, koji ce se odvijati ovog proleca. Prema ovom birou "Pietro Zanone", bivsi albanski komunisti, socijalisticki poslanici i list "Koha jone" uzimaju na stotine miliona lira svake godine od strane Srbije. Jedan bivsi agent albanske tajne policije, Sigurimi -ja, je izjavio Zanone-u da "Srbi iz Crne Gore, sa kojima tajna albanska policija ima direktnu spijunsku saradnju, dali su autorizaciju za placanje svih agenata, politicara opozicije i novina "Koha jone " i "Zeri i populit". Novac prelazi iz Srbije u ruke tajne policije da bi se delio (uvek prema paredbama dobijenim iz Srbije) povremeno spijunima i poslanicima opozicije". Kasnije u drugom intervjuu, datom istoj novinarskoj agenciji, bivsi agent tajne policije dodaje da "sada kada mi nemamo vise vlast u rukama, primorani smo da primenjujemo spijunske i reakcionarne metode. Mi imamo nas aparat agenata, potpuno nezavisan od drzave. Nas aparat koji nas stiti i koji je usko povezan sa socijalistickom opozicijom, sastoji se od vise agenata bivseg Sigurimija i ostalih funkcionera koji ilegalno deluju protiv Vlade u Tirani". Bivsi tajni agent takodje svedoci da je "Srbija pokusala da kupi i albanske sudije kako bi ovi igrali socijalisticku igru posredstvom sudskih procesa".
Kandcelarija ZANONE -a, 22 - snjaka iz Barija, koji je povremeno objavljivao u albanskoj stampi obevestenja i razne intervjue, nije dao ime bivseg agenta, vec samo njegovu starosnu dob, 41. godina, i cinjenicu da se trenutno nalazi van zemlje. Ova frapantna vest je odmah isprovocirala ostru debatu u albanskoj stampi i paznja se uglavnom usredsredila na moguce fdinansiranje za list "Koha jone", najtiraznije novine u zemlji, poznatoj po ostrim kritikama upucenih Vladi i na sve strane predsedniku Berisi i po bogatoj istoriji konflikata sa aktuelnim vlasima u Albaniji. Parlament, na zahtev Demokratske partije na vlasti osnovao je posebnu komisiju, kaja bi istrazila ovo pitanje. Demokratska partija posredstvom zvanicne izjave je okarakterisala dogadjaj kao "monstruozan politicki zlocin" i "najveci albanski politicki skandal". Sa svoje strane, Socijalisticka partija se potrudila da ne posveti mnogo paznje ovoj informaciji. " Ovo je samo jedna namerna dezinformacija s druge strane obale", komentarisao ovu Zanoneovu vest jedan od podpredsednika socijalista, Ljuan Hajdaraga.
S druge strane, glavnooptuzeni, rukovodstvo lista "Koha jone" kategoricki odbaciju ovu vest izjavljujuci da su njihovi racuni otvoreni za bilo koju komisiju.
"Vest nije nista drugo osim jedne niske podvala jednog nezaposlenog Italijana, koja nema nikakve osnove. Ona se ne zasniva niti na konkretnim cinjenicama niti na konkretnim licima", izjavio je glavni urednik lista "Koha jone", Aleksandar Frangaj. "Ja sam ovog leta video jedan dokument sa pecatom iz Beograda, koji je sadrzavao srpske zahteve o plasiranju "crvenih" informacija u njihovom listu "Koha jone" , odgovara Zanone. "Protiv nas je odigrana karta srpske agenture a ne npr. italijanske, grcke ili americke, jer "to je osetljivije za nasu javnost posebno ako se ima u vidu da je izmedju Albanije i Srbije istorijski postojao tako osetljiv kosovski problem kao i nacionalno pitanje, uopste", izjavljuje zamenik glabnog urednika lista Armand Skulaku. Zanoneova vest je odbacena i na Konferenciji za stampu organizovanoj ovim povodom od strane otpravnika poslova ambasade bivse Jugoslavije u Tirani, Stanimira Vukicevica. "Optuzbe koje su ovih dana u nekim novinama uperene u pravcu Srbije u potpunosti su neistinite", izjavio je Vukicevic. "Jugoslavija je inicirala normalizaciju odnosa sa Albanijom, posebno onih ekonomskih i od strane albanske drzave primljeno je odobravanjem". Izjave zvanicnog jugoslovenskog predstavnika su na razlicite nacine komentarisane u albanskoj stampi. Neke novine, uglavnom antivladine upotrebile su te izjave, ne pridajuci im ipak mnogo znacaja, kao argument u prilog tezi da je skandal vestacki stvoren. Dok provladine novine, koje su prve objavile ovu vest, komentarisale su poseban izlazak pred novinare jugoslovenskog zvanicnog predstavnika kao argument koji povecava sumnje u prilog istinitosti skandala. Zasto ovo neocekivano budjenje, pita list "Albania", podvlaceci cinjenicu da jugoslovenska ambasada po prvi put odgovara na optuzbe protiv Srbije, koje su u albanskoj stampi svakodnevne. "Alarm jugoslovenske ambasade i nedovoljno dokazana opovrgavanja objavljene vesti od strane Agencije "Pietro Zanoni", cini jos tamnijim objasnjavanjem skandala", pise "Albania".
U medjuvremenu, opet je eskalirao stari konflikt izmedju lista "Koha jone" i drzave. Dva dana posle Zanoneove vesti, vozila koja su distribirala list bila su blokirana od strane policije zbog "tehnickih defekata i nedostatka odgovarajuce dokumentacije". Kasnije, tokom jednog incidenta policije sa nekolicinom stanovnika glavnog grada, zaustavljen je novinar ovog lista Altin Hazizaj. Na ove slucajeve su reagovali "Novinari bez granica" i "Helsinki Watch". Da li je "pitanje Zanoni" samo izmisljotina jednog puljanskog adolescenta, koji je mogao biti izmanipulisan ili je to samo ajsbergov vrh implikacije Srbije u Albaniji? Da li se radi o predizbornom skandalu ili zaista najvecim politickim skandalom u zemlji? Osetljivost na ovo pitanje je veoma veliko, ne samo zbog toga sto se Albanija nalazi pred izborima, vec vise iz cinjenice da se mozda radi o nastojnima za vecim stranim utisajem u zemlji, sto se ne bez razloga smatra kao protivnik broj jedan Berise i da se tako ide ka neutralizaciji njegovog uticaja i ka snizavanju njenog kredibiliteta.
Bilo kakva da je istina, jedno je jasno. Tema Srbije bice jedna od "main topics" predizborne kampanje u Albaniji. Argumenti se traze sa svih strana. Dok je opozicija optuzivala i optuzuje Vladu za organizovanje sverca nafte u periodu embarga protiv bivse Jugoslavije, vlast nastoji da upotrebi "pitanje Zanoni". Na stranicama novina ponovo je ozivela debata u vezi sa izjavama datih pre dve godine od lidera srpske opozicije da je "Srbija potrosila 20 miliona dolara na destabilizaciju Albanije". Da li je taj novac upravo taj o kojem govori Zanonijeva vest, pita poslanik Demokratske partije, Azem Hajdari, koji i odgovara " to je sasvim moguce". U medjuvremenu iz desnog politickog krila dolaze kritike drugacije prirode. Abdi Baljeta, poslanik u albanskom Parlamentu, poznat po njegovim nacionalistickim stavovima, kaze da je skandal smo alibi za danasnju albansku vlast, u trenucima kada je politika albanske drzave oko Kosova kapitulirala izazivajuci mnoge reakcije. Demokratska partija nastoji da stvori buku kao da ona nije kao druge, da ona ne uzima novac od Srbije, kako bi pokrila poraz njene politike u odnosu na Kosovo, kaze Baljeta.
Prema drugim izvorima ne treba ostaviti po strani paznje i cinjenicu da bivsi tajni agent izjavljuje da je veliki finansijer u stvari Moskva, dok je Beograd samo "igrac", koji je zaduzen da odigra igru u Albaniji. Nekoliko puta je pricano o mogucnosti veza izmedju albanskih komunista i ruskih komunista i u poslednjim godinama, medjutim, nikada nisu pruzani konkretni dokazi.
"Albanci treba dobro da porazmisle o trojanskom konju koji je mogao biti uvucen u dvoriste Albanije", pise "Albanija", bliska predsedniku Berisi. "Bura u casi vode", smatra "Aleanca". "Nastojanje da se odvuce paznja od stvarnih problema albanskog drustva", podvlaci socijalisticka novina "Zeri i populit". "To je pretekst kojim vlast upotrebljava da bi zatvorio usta listu "Koha jone", komentarise "Populi po". "To je politicki zlocin, u odnosu na koji se ne moze cutati", preporucuje "Tribuna".
U ovom vrtlogu polemika, 22 - nji Zanoni odbija da dodje u Albaniju. "Plasim se", kaze on.
Remzi Lani AIM Tirana