DOGADjANJE NARODA U MOSTARU

Zagreb Feb 8, 1996

AIM, SPLIT, 8.2.1996. Dok se Hrvatska upinje ne bi li usla u Vijece Evrope, Mijo Brajkovic gradonacelnik bliskog joj zapadnog dijela grada Mostara prosle je srijede pred svojim uredom i desetak novinara prekinuo odnose i sa samom Evropskom unijom. Zapaljiva rijec oko koje su se proteklog tjedna lomila koplja i principi u Mostaru zove se distrikt i proteze se od zapadne obale Neretve do tocke velikog nesporazuma - uprave zapadnog dijela grada sa svojim evropskim upraviteljom Hansom Koschnikom. Za sat vremena od objave svoje odluke o teritorijalnom ustrojstvu Mostara po kojoj bi on imao po tri hrvatske i bosnjacke opcine, te jedan "niciji" distrikt u zapadnom, hrvatskom centru grada, sam Koschnik je postao najmanji mostarski "distrikt" u svom, na srecu blindiranom automobilu okruzen bijesnom gomilom koja je prijetila da ce mu "arbitrirati". Naime, kako se Mostarci i oni koji odnedavno to hoce biti nisu mogli sloziti oko teritorijalnih pitanja, arbitraza je pripala Koschniku.

On je sebi dao posljednju priliku da ne bude arbitar proslog utorka kad je sazvao Savjetodavno vijece Mostara koje se nije uspjelo dogovoriti oko buducih granica. Poslije toga, kad je bilo jasno da ce Koschnik arbitrirati, istocni gradonacelnik Safet Orucevic je izjavio da ocekuje postenu Koschnikovu odluku, a zapadni gradonacelnik Mijo Brajkovic je izjavio da ce pristati na Koschnikovu odluku - ako bude korektna. Koschnik je prespavao, pa je presjekao. Mekorektno po Brajkovicu.

Tog dana je Koschnik tako presjekao i s idejom da Mostar bude presjecen. Tocno trideset minuta iza podneva gradonacelnik hrvatske polovice Mostara Brajkovic obznanio je odluku da Opcinsko vijece Mostara "uz potporu politickih vlasti, udruga stradalnika Domovinskog rata i svekolikog pucanstva Mostara objavljuje prekid svih kontakata s Evropskom unijom u Mostaru". I nije to nikakva mostarska liska izmislila - stvari su u Mostaru vec odavno jako ozbiljne, vrag je odnio salu jos u jesen 1991. godine.

Dakle, "tim cinom misija Evropske administracije nad Mostarom je definitivno zavrsena, a upravitelj Koschnik je svojom odlukom podijelio grad na dva dijela". Unatoc protivljenju hrvatske strane Hans Koschnik je odlucio da distrikt, u kojem ce biti gradske, kantonalne i federalne institucije, zahvati gotovo citavi gradski centar na zapadnoj obali Mostari.

"Flagrantno krseci Daytonski sporazum upravitelj Evropske unije g. Hans Koschnik napravio je sedmu opcinu u Mostaru, odnosno cetvrtu muslimansku opcinu u kojoj vecinu cini muslimansko pucanstvo", izjavio je Mijo Brajkovic nakon zavrsetka konferencije za novinare Hansa Koschnika na kojoj je ovaj objavio svoju odluku.

Po Daytonskom sporazumu u Mostaru su predvidjene po tri hrvatske i muslimanske opcine, a o sredisnjoj gradskoj zoni nije bilo rijeci. To je na izvjestan nacin potvrdio i Koschnik rekavsi da se distrikt u Daytonu nije izricito spominjao, te je dodao: "Ja sam nuznost takve zone izveo iz cinjenice da se s jednim takvim urbanistickim potencijalom za razvoj citavog grada daje posebno znacenje Mostaru kao 'drugom glavnom gradu Bosne i Hercegovine' i da je tako moguce osigurati ustanovljenje opcina s relativnom vecinom Bosnjaka i Hrvata. Te su opcine na temelju relativne vecine jedne nacionalne zajednice takodjer bile osnova gentlemenskog sporazuma izmedju gradonacelnika Brajkovica i Orucevica u rjesenju iz Daytona".

Kad je 22. sijecnja njemacki ministar vanjskih poslova Klaus Kinkel posjetio Mostar pod njegovim mentorstvom obje strane su prihvatile da u gradu bude i sredisnja zona - distrikt. Hrvati nisu danas zadovoljni ni njegovim postojanjem, niti njegovom velicinom. Posljednjih dana Mijo Brajkovic je izjavljivao da bi se mogao prihvatiti distrikt koji bi obuhvacao najuze srediste grada - danas poruseno i nenaseljeno.

"Negirajuci i potiruci realne i utemeljene prijedloge hrvatske strane stvarajuci nekakvu sredisnju zonu, g. Koschnik i Evropska unija su se apsolutno stavili na jednu stranu" - receno je izmedju ostaloga u priopcenju rukovodstva hrvatske strane grada. Osvrcuci se na prigovore da uvodjenje distrikta ujedno znaci i nepostivanje Daytonskog sporazuma, Hans Koschnik je rekao da onaj tko zahtjeva dosljedno pridrzavanje tog sporazuma mora poceti od ispunjavanja Memoranduma o razumijevanju, mora sprovesti ujedinjenje policije u Mostaru, te mora pronaci nacine da se Mostarci protjerani iz svojih gradskih cetvrti, koji jos uvijek zive u Mostaru, vrate u svoje stanove.

"Sve je to odgovaralo i odgovara ugovorima potpisanima kako od bosnjackih tako i od hrvatskih autoriteta - pocevsi od listopada 1993. pa do studenog i prosinca 1995. - i u duhu tih pregovora i sporazuma", dodao je Koschnik. On je podvukao i da su se svi ukljuceni u razgovore o pitanjima Federacije BiH dogovorili da Mostar i Sarajevo ne bi trebali biti podijeljeni duz linija fronte i razgranicenja nego bi trebali ponovno postati zajednicki gradovi svih gradjana i naroda. Komentirajuci vlastitu odluku Koschnik je rekao i da se ne radi o ponovnom uspostavljanju prijasnjeg Mostara "jer ovdje se dogodilo previse toga izmedju 1992. i 1994. godine". Ali i "s druge strane nije bilo i nema nikakvog razloga utvrditi linije fronte u jednom gradu, koje su bile samo rezultat nesretnog sukoba izmedju gradjana ovog grada, ali ne i proizvod gradskih civilizacijskih razvoja".

Tako je izgledala prva, sluzbena polovica vrele mostarske srijede 7. veljace. Dalje je bio folklor. "Spontane" izljeve protesta, koji su ruku pod ruku na granicne mostarske ulice izveli profesore i ucenike, okoncao je gradonacelnik, kojem se inace klicalo, rekavsi: "A sad svi za svojim poslom". I tako dalje.

To tako dalje, imat ce svoj nastavak u novim rundama pregovora, dogovora, sporazuma i nesporazuma... A Hans Koschnik je obecao do lipnja, do kraja mandata, uz do sada utrosenih 200 milijuna evropskih DEM utrositi jos stotinu. I tek ce onda dignuti svoje sidro iz Neretve. Mozda ce mu onda neka mostarska liska objasniti da se vodje sa zapadne i istocne strane u stvari vole, jer po logici stvari jedni bez drugih ne mogu, a da su mostove na Neretvi porusili da zavaraju - Nijemca. No, vjerojatnije je da ce mu se pri odlasku, kad se mucne glavom, recitirati Santic: "Ostajte ovdje".

GORAN VEZIC